به مناسبت «روز بزرگداشت پروین اعتصامی» ۲۵ اسف ۱۴۰۱

به مناسبت «روز بزرگداشت پروین اعتصامی»

روز 25 اسفندماه، مصادف با سالروز تولد پر‌آوازه ‌ترین بانوی شعر فارسی، با عنوان «روز بزرگداشت پروین اعتصامی» در تقویم رسمی کشور، نام­گذاری و ثبت شده است.

بایگانی‌های یادداشت - گویای خبر
لذت نوشتن (قسمت چهارم) ۰۲ بهم ۱۴۰۱

لذت نوشتن (قسمت چهارم)

گویای خبر - در ادامه مطالب لذت نوشتن و درست‌نویسی، گاهی واژه‌هایی از زبان عربی به فارسی وارد شده‌اند که بهتر است تا جایی که ممکن است، از به کار بردن آن‌ها خودداری کرد و به جای آن‌ها، معادل فارسی آن‌ها یا تعبیر مناسب دیگری به کار برد.

فرهنگ عمومی و آداب معاشرت و گفت‌وگو ۲۶ دی ۱۴۰۱

فرهنگ عمومی و آداب معاشرت و گفت‌وگو

گویای خبر – سخن گفتن، مسأله ساده‌ای به نظر می‌رسد. اما این امر، از پیچیده‌ترین و ظریف‌ترین اعمال انسانی است.

لذت نوشتن (قسمت سوم) ۱۷ دی ۱۴۰۱

لذت نوشتن (قسمت سوم)

گویای خبر – در این یادداشت در ادامه مطلب درست­‌نویسی؛ با توجه به این که مخاطبان، طیف گسترده‎‌ای از جامعه و چه بسا همه مردم را تشکیل می‌دهند، باید گفته‌ها و نوشته‌ها برای همگان قابل فهم و درک باشد و در عین سادگی، شیوا و زیبا نوشته شود.

فرهنگ عمومی و کمک به همنوعان ۱۱ دی ۱۴۰۱

فرهنگ عمومی و کمک به همنوعان

گویای خبر - کمک به همنوعان و دستگیری از نیازمندان، از مؤلفه‌های اجتماعی فرهنگ عمومی است.

لذت نوشتن (قسمت دوم) ۲۷ آذر ۱۴۰۱

لذت نوشتن (قسمت دوم)

گویای خبر – در این یادداشت در ادامه مطلب درست­‌نویسی، برخی از موارد ضروری، برای یک­پارچگی در متن‌های اداری، به شرح زیر ارایه شود.

تأثیر فناوری‌های نوین ارتباطی بر فرهنگ ۲۱ آذر ۱۴۰۱

تأثیر فناوری‌های نوین ارتباطی بر فرهنگ

گویای خبر- فناوری‌هاي نوين ارتباطي در دنياي امروز باعث تحولات عظيم و پيچيده‌اي در روابط و مناسبت انساني شده است و سبب ايجاد شكل جديدي از الگوهاي ارتباطي شده و به مقوله هويت نيز مفهوم جديدي بخشيده است.

لذت نوشتن (قسمت اول) ۲۵ آبا ۱۴۰۱

لذت نوشتن (قسمت اول)

گویای خبر - زبان فارسی، نماد بارزی از هویت ملی ایران و ایرانیان به شمار می‌­رود. درست­‌گویی، درست­‌نویسی و تأکید بر کاربرد واژه‌­هایی که معادل فارسی دارند، نه تنها برای کارکنان بخش‌­های اداری، بلکه برای هر فرد ایرانی، ضرورت انکارناپذیری است.   

زبان‌های ایرانی و زبان فارسی ۲۱ آبا ۱۴۰۱

زبان‌های ایرانی و زبان فارسی

گویای خبر - زبان مسئله مهمی است و اهمیت آن با هویت ملی و حتی امنیت ملی گره خورده است. هرچه شناخت زبان و تاریخ آن بیشتر باشد توجه به آن و مراقبت از آن هم بیشتر خواهد شد. 

به مناسبت ۱۴ آبان «روز فرهنگ عمومی» ۱۴ آبا ۱۴۰۱

به مناسبت ۱۴ آبان «روز فرهنگ عمومی»

گویای خبر - وجه تمایز یک نظام فرهنگی از فرهنگ‌های دیگر و حوزه‌های معنایی یک فرهنگ، اجباری است که از آن حمایت می‌کند. اما فرهنگ عمومی، حوزه‌ای از نظام فرهنگی جامعه است که پشتوانه آن، اجبار قانونی و رسمی نیست، بلکه تداوم آن در گرو اجبار اجتماعی اعمال شده از سوی آحاد جامعه و تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی (غیررسمی) است. برخلاف حوزة فرهنگ رسمی که در نهایت اجبار فیزیکی از آن حمایت می‌کند، حوزه فرهنگ عمومی عمدتاً بر پذیرش و اقناع استوار است و عدم پایبندی به آن، مجازات به معنای حقوقی کلمه را در پی ندارد.

لزوم ارتقای فرهنگ ترافیک ۰۹ آبا ۱۴۰۱

لزوم ارتقای فرهنگ ترافیک

گویای خبر - بررسی ترافیک، پرداختن به پدیده عبور و مرور وسایل نقلیه و انسان در راه‌‌ها است و همین سه عنصر «انسان»، «وسیله نقلیه» و «جاده» اجزای اصلی سیستم حمل و نقل را تشکیل می‌دهد که در این میان، «انسان» به عنوان عنصر اصلی و متفکر، نقش اساسی و اول را در چرخه ترافیک و در بروز سوانح رانندگی، به خود اختصاص داده است.