مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: همراهی بیمار پس از ترخیص از بیمارستان با کمک پرستاران یکی از برنامه‌های دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر است که سال آینده با همکاری معاونت پرستاری به صورت پایلوت اجرایی خواهد شد.

 گویای خبر – به گزارش وبدا، کوروش اعتماد افزود: برنامه تشخیص زودرس بیماری وزارت بهداشت در جاهایی که مردم استقبال کرده‌اند دستاوردهای بسیار خوبی به ویژه در تشخیص سرطان‌ها به همراه داشته است.

وی با بیان این که پنج دسته اصلی بیماری‌های غیرواگیر سرطان‌ها، دیابت، قلبی و عروقی، بیماری‌های مزمن تنفسی و بیماری‌های سلامت روان هستند، افزود: عوامل خطر اصلی این بیماری‌ها مصرف دخانیات و الکل، فعالیت فیزیکی کم، غذای ناسالم و آلاینده‌های هوایی هستند.

اعتماد افزود: برخی ازعوامل خطر همچون کم‌تحرکی در کشور رو به افزایش است. غربالگری زودرس بیماری‌های غیرواگیر و کنترل عوامل خطر، دو راهکار مقابله با این بیماری هاست.

بیماری‌های غیرواگیر، رتبه اول بار بیماری‌ها

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت بیماری‌های غیرواگیر را دارای رتبه اول بار بیماری‌ها در کل دنیا دانست و گفت: بیماری‌های غیرواگیر در کل دنیا رتبه اول را در مرگ و ناتوانی افراد دارد و ۷۰ درصد مرگ‌ها و ناتوانی‌ها در کشورهای در حال توسعه اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: ۱۸ میلیون مرگ سالانه در دنیا مربوط به بیماری‌های قلبی، ۹ میلیون مربوط به سرطان ها، ۴ میلیون مربوط به بیماری‌های مزمن تنفسی، ۲ میلیون مرگ به خاطر ابتلا به دیابت، ۸ میلیون مرگ مربوط به مصرف دخانیات، ۱.۷ میلیون مرگ مربوط به مصرف زیاد نمک و ۸۳۰ هزار مرگ نیز به دلیل فعالیت فیزیکی کم اتفاق می‌افتد.

اعتماد چهار عامل اصلی ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر در کشور را مصرف دخانیات، تحرک و فعالیت کم، مصرف غذای چرب و پرکالری و آلودگی هوا عنوان کرد.

ضرورت اجرای پزشک خانواده

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت ادامه داد: بیماری‌های غیرواگیر عموما تا آخر عمر با افراد هستند. تنها فردی هم که در کنار بیماران همیشه قرار دارد، پزشک خانواده است. بنابراین هیچ راهی برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر نداریم مگر این که تمام مداخلات ما در بستر پزشکی خانواده باشد.

اعتماد افزود: همراهی بیمار پس از ترخیص از بیمارستان با کمک پرستاران یکی از برنامه‌های دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر است که سال آینده با همکاری معاونت پرستاری به صورت پایلوت اجرایی خواهد شد.

وی تصریح کرد: مطابق آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی، به ازای هر یک واحد هزینه در بیماری‌های غیرواگیر تا سال ۲۰۳۰ هفت برابر به حوزه سلامت برمی‌گردد، یعنی هزینه در این حوزه نوعی سرمایه‌گذاری برای آینده است.

اعتماد ادامه داد: ۵۴ درصد درآمد مردم در کشورهای توسعه یافته، ۳۲ درصد درآمد مردم در کشورهای متوسط و ۱۲.۲ درصد درآمد مردم در کشورهای کم درآمد صرف بیماری‌های غیرواگیر می‌شود.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان این که بار اقتصادی بیماری‌های غیرواگیر در ایران و دنیا رتبه اول را داراست، اظهار داشت: سرطان‌ها در سال ۲۰۱۰ بالغ بر ۲۹۰ میلیارد دلار از سهم تولید ناخالص ملی کشورها را به خود اختصاص می‌داد که این عدد تا سال ۲۰۳۰ به ۴۸۵ میلیارد دلار می‎‌رسد. سهم دیابت نیز ار تولید ناخالص ملی از ۵۰۰ به ۷۵۴ میلیارد دلار خواهد رسید.

  • منبع خبر : وبدا