رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل عمومی شورای اسلامی شهر تهران از افزایش ۴۰ درصدی نرخ بلیت اتوبوس در سال آینده و اعمال آن از اول اردیبهشت ماه خبر داد.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه خبری شهر، سید جعفر تشکری هاشمی در یکصد و سی و ششمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان این که هزینه ورودی برای تردد با اتوبوس‌های معمولی  هزار و ۸۰۰ تومان است، خاطرنشان کرد: تردد تا ۲.۵ کیلومتر همین رقم است و به ازای هر ۲.۵ کیلومتر ۴۰۰ تومان به ازای پیمایش اضافه خواهد شد و به عبارتی ۱۶۰ تومان برای هر کیلومتر اضافه می‌شود.

تشکری هاشمی با تأکید بر این که کرایه بر اساس طول خط دریافت می‌شود، گفت: هزینه ورودی برای تردد با اتوبوس تندرو نیز تا پنج کیلومتر هزار تومان خواهد بود و به ازای هر پنج کیلومتر ۶۰۰ تومان و به عبارتی برای هر کیلومتر ۱۲۰ تومان است.

وی با بیان این که در مینی‌بوس‌ها قیمت بلیت ۱.۲ برابر نرخ‌های مصوب خواهد بود، خاطرنشان کرد: مطابق دوره‌های قبل که ۲۰ درصد افزایش در نظر گرفته شده بود، همچنان این میزان افزایش اعمال خواهد شد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با اعلام این که برای اتوبوس‌های معمولی و سرویس دربستی حداقل  ۵۰۰ هزار تومان مبلغ پایه و به ازای هر ساعت ۲۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: برای مینی بوس ویژه دربستی نیز قیمت پایه ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود.

وی با بیان این که ۲۵ درصد به بهای خدمات سرویس دربستی برای خدمات خارج از شهر اضافه خواهد شد، اظهار کرد: اتوبوس‌های شهری مجاز به خروج نیستند اما اتوبوس‌های بیابانی در اختیار، با مجوز می‌توانند خارج شوند.

تشکری هاشمی با اشاره به هزینه جابجایی معلولان، جانبازان و دانش آموزان استثنایی، یادآور شد: در بخش ون هر سفر معادل سفر با اتوبوس خواهد بود. نرخ کرایه برای دانش آموزان استثنایی نیز رایگان خواهد بود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با اعلام این که شهرداری تهران مکلف است ظرف سه ماه پس از ابلاغ مصوبه کرایه حمل و نقل عمومی در روزهای تعطیل ۵۰ درصد بیشتر اعمال کند، یادآور شد: با توجه به این که سامانه‌های الکترونیکی نمی‌توانند روزهای تعطیل و غیرتعطیل را تشخیص دهند، در صورت فراهم شدن اقدامات ۵۰ درصد بیشتر از قیمت بلیت روزهای عادی خواهد بود.

وی با بیان این که از ساعت ۲۲ تا ۶ بامداد نیز ۵۰ درصد نرخ بیشتر اعمال خواهد شد، خاطرنشان کرد: این اقدام به دلیل این است که شهروندان ناچار به پرداخت هزینه های گزاف برای خودروهای دربستی نشوند.

تشکری هاشمی تأکید کرد: اتوبوس‌ها و میدل باس‌های نو نیز با ۵۰ درصد افزایش نسبت به نرخ عادی فعال خواهند بود و برای تردد با اتوبوس‌های بازسازی شده نیز ۲۵ درصد بیشتر دریافت می‌شود.

وی با بیان این که برخی شهروندان اصرار دارند که پول نقد پرداخت کنند، یادآور شد: در این راستا متصدیان ایستگاه‌ها با استفاده از کارت نیابت با مأخذ افزایش ۱۰۰ درصد، مبالغ را دریافت خواهند کرد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر این که ارائه هرگونه خدمات دربستی در مناسبت‌های ملی و مذهبی و اعیاد از طریق ناوگان بخش عمومی و خصوصی در صورت دستور کتبی شهردار تهران با اعمال ضریب صفر مجاز خواهد بود، خاطرنشان کرد: کلیه تخفیفاتی که برای اشخاص حقیقی و حقوقی در نظر گرفته می‌شود برای اتوبوس‌های شرکت اتوبوسرانی است.

وی ادامه داد: میانگین افزایش نسبت به سال ۱۴۰۱ معادل ۴۰ درصد است و با توجه به اعلام نرخ تورم، ما به این درصد اکتفا کردیم؛ بر اساس ارزیابی‌هایی که انجام دادیم قیمت تمام شده جابجایی هر مسافر بدون هزینه استهلاک، سوخت و غیره دو برابر مبلغی است که در جلسه مصوب می‌شود.

تشکری هاشمی با بیان این که در صورت تصویب این نرخ درآمد هر اتوبوس ماهیانه ۳۰ میلیون تومان است، تصریح کرد: نرخ‌هایی که ما تعیین می‌کنیم بر اساس کشش‌پذیری جامعه انجام شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر این که نباید اختلافی بین قیمت اتوبوس‌های تندرو و معمولی قائل شد، گفت: اتوبوس‌های دوکابین و تندرو تمیزتر هستند و هزینه کمتری دریافت می‌کنند و دیگر اتوبوس‌ها که امکانات چندانی ندارند هزینه بیشتری می‌گیرند و درخواست ما این است که هزینه در این دو بخش برابر باشد.

مهدی چمران با بیان این که قیمت اتوبوس دو کابینه حداقل ۱۲ میلیارد تومان اما کرایه آن نیمی از قیمت بلیت اتوبوس معمولی است، یادآور شد: پیشنهاد من این است که قیمت بلیت هر دو بخش یکسان باشد تا مردم نیز سردرگم نشوند.

گفتنی است پس از بررسی‌های صورت گرفته و بر اساس پیشنهادات و ۲۰ رأی موافق اعضای شورای اسلامی شهر تهران، رقم ورودی اتوبوس عادی و تندرو هزار و ۸۰۰ تومان و یکسان خواهد بود.

همچنین میزان افزایش نرخ بلیت اتوبوس در سال آینده نسبت به امسال به صورت میانگین ۴۰ درصد تعیین و افزایش ۵۰ درصدی نرخ بلیت اتوبوس‌های نوسازی شده نیز منتفی شد.

  • منبع خبر : پایگاه خبری شهر