سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار سطح نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی طی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه خبر داد و بر عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها تاکید کرد.

به گزارش گویای خبر، بر اساس اطلاعیه سازمان هواشناسی تشدید فعالیت سامانه بارشی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه موجب رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت و بارش و کولاک برف در نقاط مرتفع و سردسیر می‌شود.

تمرکز این سامانه روز چهارشنبه در خوزستان، ایلام، لرستان و کرمانشاه و روز پنج‌شنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، کرمانشاه، خوزستان، ایلام، قزوین، البرز، تهران و مرکز و جنوب اردبیل خواهد بود.

تشدید بارش‌ها مخاطراتی از جمله لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب و طغیان رودخانه‌ها می‌شود و در نواحی کوهستانی با کولاک برف، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت و خسارت به صنعت کشاورزی همراه است.

سازمان هواشناسی به هموطنان  توصیه کرده است هنگام سفر با خودرو تجهیزات لازم و سوخت کافی همراه داشته باشند و در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها اتراق نکنند.

همچنین نسبت به پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه در نواحی سردسیر توصیه شده است.