سامانه اطلاعات مکانی پایش و ارزیابی سکونتگاه‌های روستایی و شهری در معرض خطر امروز یک‌شنبه در جریان سومین نشست ستاد ملی پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران سال ۱۴۰۱ و با حضور وزیر کشور رونمایی شد.

 گویای خبر – به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، این سامانه با همکاری سازمان مدیریت بحران و بنیاد مسکن طراحی شده است.

دکتر احمدی وحیدی وزیر کشور، در مراسم رونمایی از این سامانه، درباره کارکردهای آن توضیح داد: عمده خسارات زلزله‌هایی که در کشور رخ داده، در بافت مناطق روستایی بوده است و اگر این روستاها در زمان خود ایمن‌سازی می‌شدند، این اتفاقات نمی‌افتاد.
وی افزود: 
نه تنها ایمن‌سازی آن‌ها ضروری است، بلکه تمام ساخت و سازهای بعدی اعم از شخصی یا نهادی ساز هم باید مقاوم‌سازی و ایمن باشند.
وزیر کشور ابراز 
امیدواری کرد این سامانه بتواند ایمن‌سازی ساختمان‌ها را کنترل کند و علاوه بر ارزیابی خطر روستاهای دچار مشکل، تداوم ارزیابی داشته باشد و همه ساخت و سازها تحت پوشش این سامانه کنترل شوند.
وی بر هوشمندسازی این سامانه تاکید کرد و گفت برای شهرها هم این سامانه باید توسعه پیدا کند و مشخص شود چه کسی باید ناپایداری یک سازه را تشخیص دهد.
سامانه 
اطلاعات مکانی پایش و ارزیابی سکونتگاه‌های روستایی و شهری در معرض خطر، در چارچوب بند ۸ ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، راه‌اندازی شده که در آن بر شناسایی روستاهای در معرض خطر سوانح طبیعی جهت اجرای طرح‌های ایمن‌سازی این سکونتگاه‌ها با همکاری دستگاه‌های مسئول و مشارکت مردم و نهادهای محلی به نوعی که حداقل ۳۰ درصد روستاهای در معرض خطر تا پایان اجرای قانون برنامه ایمن‌سازی شوند تاکید دارد.

در سومین نشست ستاد ملی پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران سال ۱۴۰۱ که به ریاست دکتر احمد وحیدی وزیر کشور برگزار شد، همچنین دستورالعمل ایمن‌سازی ساختمان‌ها و مراکز درمانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد در مدت ۱۰ روز آینده، موارد ابهامی آن برطرف و به تصویب این ستاد برسد.
بررسی دستورالعمل‌ سازوکارهای لازم برای کنترل آب‌های سطحی (سیلاب) در سطح ملی و استانی و دستورالعمل اقدامات پیشگیرانه جهت کاهش اثرات خشکسالی هم دیگر موارد بررسی شده در این نشست بود.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور