معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی از صادرات ۱۰ تن پرتقال مازندران به کشور چین برای اولین بار خبر داد و گفت: این استان با صادرات محصولات کشاورزی نقش محوری در ارزآوری و رونق اقتصادی دارد.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمدمهدی برومندی روز شنبه در چهاردهمین جلسه قرارگاه امنیت غذایی مازندران اظهار کرد: علاوه بر تولید سالم محصولات باغی تسهیل صادرات را داریم که با همین رویکرد بندر امیرآباد در مازندران به عنوان مرکز صادرات محصولات کشاورزی کشور در این خطه مورد حمایت قرار گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت حمل و نقل هوایی برای تصریح صادرات، یارانه سوخت حمل و نقل هوایی نیز عملیاتی شده است.

این مقام مسوول تصریح کرد: تمام سردخانه‌ها و انبارهای استان مازندران باید به سامانه انبارهای عمومی متصل شوند تا شاهد باشیم چه میزان محصول در انبارها ذخیره شده و به کدام استان ارسال شده تا نظارت دقیق بر تولید داشته باشیم.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: برای اصلاح و احیای باغات مازندران در سال جدید ورود پیدا خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در منطقه دودانگه شهرستان ساری بیش از هزار هکتار را می‌توان به تولید گل محمدی اختصاص دهیم و اعتبارات لازم برای اجرای این اقدام وجود دارد.

برومندی تصریح کرد: طبق آمارهای رسمی، مجموع باغ‌های مرکبات مازندران ۱۱۲ هزار هکتار است که از این میزان ۱۱۰ هزار هکتار ارقام بارده هستند. همچنین از مجموع باغات مرکبات مازندران ۸۰ هزار هکتار زیر کشت ارقام مختلف پرتقال، ۳۰ هزار هکتار ارقام مختلف نارنگی و بقیه زیر کشت محصولاتی از جمله نارنج و لیمو قرار دارند.

به گفته وی، طبق اعلام رسمی جهاد کشاورزی مازندران امسال حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن انواع مرکبات در استان تولید شد و به طور متوسط در یک هکتار باغ مرکبات ۳۰ تا ۴۰ تن محصول برداشت می‌شود.

برومندی با بیان این که، مازندران استان ویژه کشاورزی کشور است و نقش این استان در امنیت غذایی کشور بسیار مهم است، ادامه داد: مازندران را ایران کوچک می‌بینیم و وقتی بحث امنیت غذایی می‌شود ذهن ها به سمت استان مازندران می‌رود که نه تنها برای تولید استان مهم است بلکه نقش پشتیبانی پایتخت را هم دارد.

وی اضافه کرد: در شرایط جنگ اقتصادی اقدام به تولید و تامین امنیت غذایی می‌کنیم و جهاد کشاورزی سفره‌دار مردم است و باید مراقب سفره مردم باشیم.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی افزود: سفره مردم با همت و تلاش جهاد کشاورزی مدیریت شد و بخشی از آن به همت همکاران جهاد کشاورزی مازندران است.

وی تصریح کرد: در ایام نوروز مازندران میزبان حضور میلیونی مسافران است و تاکید وزیر جهاد کشاورزی بر این است در این ایام نباید کسری کالا داشته باشیم و ذخایر استراتژیک باید فراهم باشد.

برومندی به مساله تولید اشاره کرد و افزود: هماهنگی بین زنجیره و تولید باید در استان روی دهد.

 

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی