رییس سازمان بورس با تاکید بر این که عرضه خودرو در بورس کالا منتفی نشده است، گفت: سیاست کلی ما اجبار خودروسازان برای عرضه محصولات در بورس نیست؛ بلکه سیاست ما عدم زیان خودروسازان و رعایت صلاح سهام‌داران است.

به گزارش گویای خبر «مجید عشقی» امروز (دوشنبه) در چهارمین نشست خبری خود با خبرنگاران به اقدامات انجام شده از سوی این سازمان در سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و اعلام کرد: در سال ۱۴۰۱ متغیرهای کلان تغییر جدی داشتند و با وضعیت خاصی در بازار جهانی مواجه بودیم که این امر زمینه ساز ریزش بازار شده بود.

عرضه خودرو در بورس کالا منتفی نشده است

وی به جزییات عرضه خودرو در بورس اشاره کرد و گفت: مسئله اصلی بحث خودرو این بود که طی ۲ سال گذشته قیمت کارخانه خودرو اصلاح نشده بود.

عشقی ادامه داد: همه نسبت به این موضوع واقف هستیم که به خودی خود جای خودرو در بورس نیست.

رییس سازمان بورس تاکید کرد: توجه به این نکته ضروری است که نحوه قرعه‌کشی در کشور، نتیجه‌ای جز ازبین‌رفتن صنعت خودروسازی و متضرر شدن مصرف‌کنندگان نداشت و دود آن هم به چشم مصرف‌کننده می‌رفت.

عشقی اظهار داشت: خودروساز نباید خودرو را با قیمت ۲ سال گذشته به فروش برساند؛ چراکه این مساله به طور حتم محکوم به شکست خواهند بود.

وی اعلام کرد: با توجه به وجود چنین مشکلاتی و نیز به منظور خروج خودروسازان از وضعیت زیان پیشنهاد عرضه خودرو در بورس کالا را ارایه کردیم، در صورت اصلاح قیمت خودرو هیچ مخالفتی با روش‌های جدید عرضه نخواهیم داشت.

عشقی با بیان این که ما نمی‌توانیم عرضه‌کننده را مجبور به استفاده از روشی خاص کنیم، گفت: شرکت‌ها ملزم به رعایت حقوق سهام‌داران هستند و نباید خودرو را با زیان به فروش برسانند، این موضوع مهم‌ترین چالش ما با خودروسازان بوده؛ اما سال آینده تعهدات مدیران عامل را پی‌گیری خواهیم کرد.

رییس سازمان بورس با تاکید بر اینکه عرضه خودرو در بورس کالا منتفی نشده است، گفت: سیاست کلی ما اجبار خودروسازان برای عرضه محصولات در بورس نیست؛ بلکه سیاست ما عدم زیان خودروسازان و رعایت صلاح سهام‌داران است.

وی ادامه داد: سازمان بورس نمی‌تواند خودروسازان را مجبور به عرضه محصولات خود در بورس کالا کند؛ اما اگر در این خصوص تعهداتی را داده باشند و به آن عمل کنند، به طور حتم برخوردی با هیأت مدیره آن شرکت صورت می‌گیرد.

عشقی اعلام کرد: سیاست کلی سازمان بورس در خصوص عرضه خودرو، عرضه محصولات خودروسازان با قیمت منطقی و فروش آن با سود منطقی است.

به گفته رییس سازمان بورس، اعضای هیأت مدیره ایران خودرو به سازمان بورس دعوت شده‌اند تا نسبت به برخی موارد پاسخگو باشند؛ اما تاکنون در این زمینه هیچ رایی صادر نشده است.

زمان پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت

رییس سازمان بورس به زمان پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت اشاره کرد و گفت: اکنون حدود ۶ یا ۷ شرکت یا بخشی از سود خود را واریز نکردند یا سود مدنظر را به صورت کامل پرداخت نکردند که امیدواریم تا روز سه شنبه این سودها واریز شوند.

وی گفت: باقی شرکت‌ها سود خود را پرداخت کردند و اکنون ما در حال پی‌گیری برای واریزی سود از سوی شرکت‌هایی هستیم که تاکنون پرداخت نکردند.

عشقی ادامه داد: با برخی از شرکت‌ها توافق کردیم که طی امروز یا فردا سود مدنظر را پرداخت کنند و در صورت انجام، این امکان وجود دارد که برای روز شنبه یا یکشنبه هفته آتی سود باقیمانده واریز شود.