حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در بازدید سرزده از اداره‌کل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری، بر تسریع در اجرای پروژه هوشمندسازی فرآیندهای این بخش تأکید کرد.

گویای خبر – به گزارش سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، وی در این بازدید که صفدر کشاورز معاون امور اسناد سازمان ثبت و جمعی دیگر از مدیران این سازمان نیز وی را همراهی می‌کردند، ضمن گفت‌و‌گو با کارکنان و مراجعین، از روند اجرای پروژه هوشمندسازی فرآیندهای ثبت شرکت و مؤسسه بازدید کرد.

دکتر بابایی در جمع کارکنان این اداره‌کل با ابراز امیدواری از تغییرات صورت گرفته در جهت تسهیل و تسریع فرآیندها با رویکرد ساده‌سازی و ارتقاء ضریب امنیتی، از باز طراحی سامانه ثبت شرکت‌ها با رویکرد حذف مراجعات غیرحضوری متقاضیان و هوشمندسازی فرآیندهای این مجموعه در راستای بهبود فضای کسب و کار در آینده نزدیک خبر داد.

حذف تشریفات زائد و نا کارآمد، مراقبت و نظارت مستمر بر عملکردها، تشکیل اتاق فکر با دعوت از صاحب نظران و انجام مطالعات تطبیقی جهت بهره‌مندی از تجربیات موفق، از دیگر تأکیدات معاون رئیس قوه‌قضائیه برای ارتقاء سطح کیفی خدمات این بخش بود.

مقابله جدی با شرکت‌های صوری و کاغذی

علی اصغر دربانی مدیرکل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری نیز در این دیدار با اشاره به پی‌گیری جدی راه‌اندازی فرآیند امضا و پرداخت الکترونیکی به منظور چابک‌سازی و جلوگیری از مراجعه روزانه بیش از ۸۰۰ نفر از ارباب رجوع به این اداره‌کل گفت: مقابله جدی با شرکت‌های صوری و کاغذی از مهمترین برنامه‌های این اداره‌کل است که به طور منظم و از طریق کنترل و اصلاح فرآیندهای مختلف در حال انجام است.

وی صدور بخشنامه‌های مختلف در خصوص نحوه ممیزی مستندات مالی و اسنادی شرکت‌های تجاری، راه‌اندازی بستر الکترونیک فی مابین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان امور مالیاتی جهت اعمال محدودیت اشخاص مشمول به صورت الکترونیکی و ایجاد محدودیت به صورت الکترونیکی در راستای دستور مقام قضایی برای اشخاص حقیقی و حقوقی و جلوگیری از امکان هرگونه فعالیت در سامانه جامع ثبت شرکت‌ها را از جمله این اقدامات عنوان کرد و اظهار داشت: یک میلیون و ۶۱ هزار و ۱۰۸ محدودیت مالیاتی در سامانه ثبت شرکت‌ها از ابتدا تا کنون در این راستا ایجاد شده است.

مدیرکل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری با اعلام انجام آرشیو الکترونیکی و داده‌آمایی بالغ بر ۷۵۰ هزار پرونده و دفاتر شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری در راستای تکمیل بانک اطلاعاتی که موجب حذف گردش فیزیکی پرونده‌ها  در این اداره‌کل شده است، افزود: فراهم‌سازی مقدمات اجرای برون‌سپاری برخی از خدمات ثبت الکترونیکی ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری با استفاده از  ظرفیت دفاتر اسناد رسمی، همکاری با مبادی ذی‌ربط و متولیان شرکت‌های دانش بنیان از قبیل معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تعیین نام الکترونیک به صورت یکسان با سامانه یکپارچه کشوری از دیگر اقداماتی است که مورد توجه و اقدام قرار گرفته است.

گفتنی است از مجموع ۲ میلیون و یک هزار ۵۳ شرکت و مؤسسه غیرتجاری ثبت شده در کل کشور، در حال حاضر تعداد یک میلیون و ۷۱۸ هزار و ۴۸۴ شخصیت حقوقی فعال می‌باشد.

  • منبع خبر : سازمان ثبت اسناد و املاک کشور