فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه درباره استقبال سربازان از برنامه‌های مهارت‌آموزی گفت: الحمدالله سربازان از طرح مهارت‌آموزی استقبال در پادگان‌ها خوبی داشته اند. ما در کمتر جایی داشته‌ایم که این انگیزه برای مهارت‌آموزی در سربازان وجود نداشته باشد.

 گویای خبر – به گزارش ایلنا، «سردار محمدجواد زاده‌کمند» فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه درباره تسهیلات ارائه شده به سربازان ماهر بعد از پایان دوره خدمت سربازی گفت: تلاش ما بر این است که تسهیلاتی که برای سربازان در نظر می‌گیریم قطعا قرض‌الحسنه باشد چراکه سربازان با توجه به وسعی که دارند امکان بهره‌مندی از وام‌هایی با سود ۱۸ درصد برای‌شان امکان‌پذیر نیست و در سال گذشته نیز شاهد بودیم بخش اعظمی از تسهیلات دو هزار میلیاردی که با سود ۱۸ درصد بود مورد استفاده قرار نگرفت.

وی ادامه داد: امسال با مصوبه‌ای که مجلس دراین خصوص داشته است پیش بینی شده است که کل تسهیلاتی که برای اشتغال به سربازان داده می‌شود از نوع تسهیلات قرض‌الحسنه باشد. امیدواریم در مرحله اجرا نیز در این زمینه با مشکلی مواجه نشویم.

فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه تصریح کرد: ما نیز پی‌گیری کردیم و ۵ هزار میلیارد تومان از این تسهیلات برای کارکنان وظیفه اختصاص پیدا کند. در همین راستا نیز هماهنگی لازم با وزارت کشور انجام گرفته و استانداران نیز آمادگی لازم را دارند و انشالله که با کاری که در گروه‌های کاری استانداری‌ها انجام گرفته است این افراد شناسایی و با تایید اقدامات و طرح‌هایی که دارند، به بانک‌های عامل معرفی شده تا بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.

سردار زاده کمند درباره سقف تسهیلات اشتغال سربازان ماهر خاطرنشان کرد: در سال گذشته سقف تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومان بود اما امسال تلاش می‌کنیم که این سقف به حداقل ۱۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند. در این زمینه در حال رایزنی هستیم و انشاءلله در چند روز آینده تعیین تکلیف خواهد شد.

فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه در پاسخ به این سوال که با توجه به تلاش بر این است که تسهیلات قرض‌الحسنه به سربازان ماهر ارائه شود اما متاسفانه برخی از سربازان با مشکل تامین ضامن برای دریافت وام مواجه هستند، آیا راهکاری برای حل این مشکل در نظر گرفته شده است، گفت: تامین ضامن از جمله ضوابطی است که مرتبط با بانک‌های عامل است. ما حداکثر تلاش را می‌کنیم تا با بانک‌های عامل به توافق برسیم که با حداقل این ضوابط و مدارک، سربازان از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

سردار زاده کمند در پاسخ به این سوال که آیا از سربازان مهارت دیده و ماهر در کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی نیز استفاده می‌شود و هماهنگی در خصوص اشتغال این افراد پس از پایان دوره خدمت در این کارخانجات از سوی نیروی‌های مسلح در نظر گرفته شده است، گفت: ما در این زمینه اقدامات خوبی را با برخی از مجموعه‌هایی که کارآفرین هستند مانند مجموعه‌هایی که در حال حاضر مسئولیت تعمیر خودرو را برعهده دارند، آغاز کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: این مجموعه‌ها پذیرفته‌اند که از سربازان مهارت دیده در حوزه تعمیرات بعد از سیر بررسی‌ها استفاده کنند و در چرخه استخدام قرار دهند. در این زمینه اقدامات و اتفاقات خوبی صورت گرفته است.

سردار زاده کمند درباره استقبال سربازان از برنامه‌های مهارت‌آموزی گفت: الحمدالله سربازان از طرح مهارت‌آموزی استقبال در پادگان‌ها خوبی داشته اند. ما در کمتر جایی داشته‌ایم که این انگیزه برای مهارت آموزی در سربازان وجود نداشته باشد. الحمدلله با روند رو به رشدی که در کیفی‌سازی مهارت‌های تخصصی داریم امیدواریم این انگیزه بیش از پیش شود.

وی درباره این که استقبال سربازان از کدام یک از مهارت‌های آموزش داده شده بیشتر بوده، ادامه داد: به تناسب جغرافیای زندگی سربازان، علاقه‌مندی آن‌ها به مهارت‌های آموزش داده شده متفاوت است. بسیاری از سربازانی که در روستاها زندگی می‌کنند از آموزش مهارت‌های کشاورزی و دامداری استقبال کرده‌اند. برخی دیگر از سربازان از آموزش مهارت‌های کارآفرینی بیشتر استقبال کرده‌اند. اگرچه هنوز نتوانسته‌ایم که گستردگی لازم را در مهارت‌ها به تناسب نیاز جوانان ایجاد کنیم، اما تلاش می‌کنیم به این سمت حرکت کنیم که به تناسب نیاز جغرافیای زندگی این سربازان مهارت‌های مورد را نیز پیش بینی و آموزش دهیم.

  • منبع خبر : ایلنا