مدیرعامل پست‌بانک ایران از اصلاح اساسنامه پست‌بانک خبر داد و گفت: این اصلاحیه در جهت تبدیل پست‌بانک به بانک توسعه‌ای و تخصصی است که اکنون در دستور کار شورای پول و اعتبار بانک مرکزی قرار دارد و می‌تواند ظرفیت جدید قانونی برای بانک ایجاد کند.

به گزارش گویای خبر پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهزاد شیری مدیرعامل پست‌بانک ایران با تأکید بر سلامت ساختار مالی، ادامه داد: بنگاه‌های اقتصادی اگر سلامت و ساختار مالی پایدار داشته باشند در ارائه خدمات مالی و بانکی بهتر عمل می‌کنند. خوشبختانه بعد از ۹ سال، زیان انباشته پست‌بانک ایران به صفر رسید و مرحله نخست افزایش سرمایه با موفقیت محقق شد و مرحله دوم سال مالی ۱۴۰۰ را هم اعمال خواهیم کرد.
وی با اشاره به جنبه تخصصی پست‌بانک در بخش فاوا، از ایجاد اداره کل تأمین طرح‌های نوآورانه در صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد و افزود: از طریق این اداره که در ساختار خیلی از بانک‌ها نیست، فعالین حوزه شناسایی و جذب‌شده و به طرح‌های نوآورانه تائید شده تسهیلات پرداخت می‌شود.
مدیرعامل پست‌بانک ایران با اعلام راه‌اندازی واحد دوم این اداره در منطقه شرق تهران، افزود: برای نخستین بار، دستورالعمل ضوابط اعتباری مشخص‌ شده تا فعالان بخش خصوصی فاوا، بتوانند بر اساس آن تسهیلات دریافت کنند.
شیری ادامه داد: پست‌بانک ایران در حوزه شبکه ملی اطلاعات نیز در بخش توانمندسازی و تأمین مالی فعال است و در جلسه با مسئولان سازمان تنظیم مقررات در حوزه توسعه خدمات از جانب مصرف‌کنندگان FTTX آمادگی خود را برای ارائه تسهیلات اعلام کرده است. همچنین در زمینه تولید گوشی تلفن همراه نیز، مذاکرات اولیه با معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت گرفته تا توسعه این طرح ملی با کمک پست‌بانک ایران آغاز شود.
در ادامه، مدیرعامل پست‌بانک ایران گفت: باید تناسب در توسعه خدمات رعایت شود. پست‌بانک ایران دارای شش هزار باجه بانکی و ۴۵۰ شعبه است که هرکدام متناسب با ظرفیت‌ها و فرصت‌های اقتصادی پیشرو رشد کرده و توسعه ‌می‌یابند؛ به‌بیان‌دیگر، نمی‌توان از یک باجه بانکی روستایی انتظار توسعه شعبه شهری را داشت و هرکدام متناسب با ظرفیت اقتصادی رشد می‌کنند.
وی تصریح کرد: ما دو مأموریت محوری داریم؛ بانکداری خرد در مناطق روستایی و بانکداری توسعه‌ای تخصصی. مأموریت نخست را از طریق باجه‌های بانکی و بانکداری تخصصی را از طریق شعب دنبال می‌کنیم.
شیری با تأکید بر این‌که در بانکداری مطلوب، منابع جذب‌شده، مدیریت و به‌صورت تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته رشد قابل‌توجهی در جذب سپرده، ‌ارائه تسهیلات و خدمات بانکی داشتیم به‌طوری‌که منابع باجه‌های بانکی روستایی بیش ۸۰ درصد رشد و منابع شعب حدود ۵۰ درصد رشد داشته است که نشان‌دهنده رشد متوازن در راستای هر دو مأموریت یادشده است.
وی با اشاره به تسهیل ارائه خدمات به هم‌وطنان روستایی، افزود: در سال نخست دولت سیزدهم، حدود ۴۵ هزار میلیارد ریال از طریق باجه‌های بانکی روستایی به‌صورت مستقیم و بدون نیاز به حضور در شعب تسهیلات به متقاضیان پرداخت کردیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۰ درصد رشد داشته است.
شیری با بیان این‌که در زمینه ارائه خدمات به روستاها به دنبال کیفی سازی خدمات بر بستر فناوری اطلاعات هستیم، افزود: در حال حاضر ۴۰ خدمت بانکی در روستا ارائه می‌شود که ۱۲ خدمت جدید در دولت سیزدهم افزوده‌شده است.
وی پست‌بانک ایران را پیشروترین بانک در مناطق روستایی و بانکداری خرد برشمرد و افزود: در پنج ماه نخست سال گذشته، ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات تکلیفی پرداخت کردیم که در مدت مشابه سال جاری بیش از ۱۱ برابر شده و به ۳۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
مدیرعامل پست‌بانک ایران، رمز موفقیت پست‌بانک را سودآوری پایدار و پیوسته عنوان کرد و گفت: در سه سال گذشته تلاش کردیم با رعایت قوانین بانک مرکزی، به درآمدزایی و سودآوری پایدار و پیوسته دست‌یابیم و با معرفی ابزارهای مالی و خدمات جدید، زمینه ورود نقدینگی به شبکه بانکی را فراهم کرده و اضافه برداشتی از بانک مرکزی نداشته باشیم.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات