مراسم اعطای نشان فرهنگی شهریار به پروفسور علی تمیزال و تقدیر از استادان مرکز آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی سفارت ایران در آنکارا و نمایندگی بنیاد سعدی در ترکیه در سفارت ایران در ترکیه برگزار شد.

به گزارش گویای خبر به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، در ابتدای این مراسم، محمد فرازمند، سفیر ایران ضمن خوشامد‌گویی به مهمانان حاضر به ویژه پروفسور علی تمیزال، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سلجوق قونیه و برنده نشان فرهنگی شهریار گفت: زبان فارسی یکی از شاکله‌های اصلی فرهنگ مردم ترکیه است که از قرن‌ها پیش تا‌کنون در سرزمین آناتولی گسترش یافته و هم‌اکنون یادگیری زبان فارسی در این کشور به نهضتی تبدیل شده است که روز به روز شکوفاتر و پربارتر می‌شود.

در ادامه، پروفسور علی تمیزال، ضمن تشکر از دانشگاه تبریز برای اهدای جایزۀ فرهنگی شهریار، به نقش بی‌بدیل زبان فارسی و گستره نفوذ این زبان در سرزمین ترکیه اشاره کرد. وی با توجه به تمایل به وجود آمده در میان جوانان دانشگاهی درباره مطالعات تاریخی، فرهنگی و عطف به این موضوع که بررسی‌های تاریخی در کشور ترکیه بدون دانستن زبان فارسی به سختی ممکن است، اظهار امیدواری کرد در آینده با افزایش تعاملات بین دانشگاهی در ایران و ترکیه، زمینه‌های آموزش زبان فارسی در ترکیه گسترس یابد.

در ادامه، علیرضا دانش‌نیا، رایزن فرهنگی ایران در آنکارا، ضمن تقدیر از تمیزال بابت تحقیقات گستردۀ در زمینۀ آثار شهریار و شناساندن هرچه بهتر این شاعر پرآوازۀ ایران به مردم ادب دوست ترکیه، گفت: اعطای این نشان فرهنگی به پروفسور تمیزال، به معنی پاسداشت از خدمات فراوان او در زمینه زبان و فرهنگ فارسی در سرزمین آناتولی است.

در دنباله مراسم، طاهره میرزایی از استادان مرکز آنکارا، بیانیه بنیاد فرهنگی شهریار و دانشگاه تبریز را درباره اعطای نشان شهریار به پروفسور تمیزال خواند.

در پایان این مراسم، نشان علمی و جایزه فرهنگی کنگره بین‌المللی شهریار توسط محمد فرازمند، سفیر ایران در آنکارا به علی تمیزال اهدا شد. همچنین، جایزه‌ای نیز به پاس خدمات پروفسور یعقوب شفق از سوی سفیر ایران به او تقدیم شد.

  • منبع خبر : بنیاد سعدی