سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از باز شدن مجدد سامانه ثبت‌نام جاماندگان یارانه معیشتی طی یک هفته تا ۱۰ روز آینده خبر داد.

به گزارش گویای خبر به نقل از خبرگزاری مهر، محمد هادی زاهدی وفا سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در همایش شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) با بیان این که در فضای گام دوم انقلاب هستیم، گفت: در گام اول تجربه گران سنگی داشتیم که چراغ راه آینده است اما آنچه در گام اول طی کردیم با آنچه مطلوب ما بود، فاصله زیادی دارد. رشد اقتصادی، معنویت و اخلاق، عدالت و مبارزه با فساد، تولید دانش بنیان و اشتغال‌زایی سرلوحه برنامه‌های ما در گام دوم انقلاب است.

وی با بیان این که اگر تولیدات ما دانش‌بنیان نشود نه تنها بازارهای خارجی بلکه بازارهای داخلی را هم از دست می‌دهیم، اظهار داشت: در دنیایی هستیم که امکان منفک کردن کشور از جریان سرمایه‌گذاری با دنیا وجود ندارد و باید بتوانیم در این فضای جهانی رقابت کنیم.

به گفته وی تنها ابزار ما در این رقابت، دانش‌بنیان کردن تولیدات ماست و باید به سرعت فاصله سطح فناوری تولیدات خود با سطح جهانی را کوتاه کنیم تا هم بازارهای جهانی را حفظ کنیم و هم رشد اقتصادی کشور افزایش یابد.

زاهدی وفا به برخی ضعف‌های اقتصادی کشور در سال‌های اخیر اشاره و تصریح کرد: نرخ تورم دورقمی بالای ۲۰ درصد، پایین بودن نرخ جذب سرمایه‌های خارجی و غیرقابل قبول بودن نرخ اشتغال از مهمترین مشکلات کشور بود که برای رفع آنها باید دانش‌بنیان شویم.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: یکی از محاسن فعالیت در تأمین اجتماعی، مردمی بودن آن است. بخش زیادی از جامعه ذینفعان فعالیت‌های تأمین اجتماعی هستند که باید مراتب آنها رعایت شود.

وی با تأکید بر اهمیت رعایت حاکمیت شرکتی در مدیریت شرکت‌های تابعه این وزارت، اظهار داشت: از سوی دیگر ما تکالیف دیگر اجتماعی نیز داریم لذا در فضای دو بعدی اقتصادی- اجتماعی، سیاستگذاری را اجرا می‌کنیم.

زاهدی وفا به دستور اخیر خود به مدیر عامل تأمین اجتماعی مبنی بر ارائه تصویری ماهانه از رشد شرکت‌های تابعه این سازمان، بیان کرد: مدیرعامل تأمین اجتماعی برنامه ماهانه پیشرفت شرکت‌ها را به ما ارائه می‌دهد. ماه گذشته در برخی از شرکت‌ها رشد ۲۰ درصدی محصولات را تجربه کرده بودیم.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: سرمایه شرکت‌های تابعه متعلق به یک نسل نیست و منافع بین نسلی دارد. با این حال برخی منابع تعدادی از شرکت‌های ما مولد نیستند که باید وضعیت آنها بهبود یابد. مولد سازی دارایی‌ها و تبدیل شدن آنها به سرمایه‌های پایدار باید در حاکمیت شرکتی مدنظر قرار گیرد.

در حاشیه این نشست سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع خبرنگاران درباره ثبت نام جاماندگان از یارانه معیشتی اظهار داشت: تکمیل بانک‌های اطلاعاتی به علت تغییراتی که مرتباً در خانواده‌ها صورت می‌گیرد و ازدواج‌ها و طلاق‌هایی که انجام می‌شود، در دستور کار ماست.

وی افزود: طی یک هفته تا ۱۰ روز آینده امکان ثبت نام مجدد خانواده‌هایی که فکر می‌کنند مستحق دریافت یارانه هستند ولی به آنها داده نشده، مجدداً در وب سایت سامانه حمایتی فراهم می‌شود تا اطلاعات خود را تکمیل کنند.

زاهدی وفا تأکید کرد: براساس اطلاعاتی که در بانک اطلاعات رفاه ایرانیان داشتیم، تاکنون خانواده‌های مشمول دریافت یارانه را معرفی کردیم اما از سال آینده سیاست دیگری را در پیش می‌گیریم تا این اتفاقات رخ ندهد.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره ثبت نام جاماندگان سهام عدالت گفت: کارهای مربوط به ثبت نام آنها نهایی و برای تصویب به هیأت دولت ارائه شده است.

وی در واکنش به این که آیا وزیر تعاون به مجلس معرفی می‌شود گفت: درباره هر موضوع باید در زمان مربوط به آن صحبت کرد.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر