۳ شرکت دانش‌بنیان به حوزه تولید تابلوهای VMS و ترافیکی و سامانه‌های هوشمند اعلام نام ایستگاه‌ها ورود کردند تا فناوری‌های کاربردی آن را بومی‌سازی کنند.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ترافیک یکی از معضلات شهری است که روش‌های مختلفی برای کنترل آن طی شده اما تقریبا همه آنها بی‌نتیجه بوده و بعضا این ترافیک‌های شهری به دلیل تردد تعداد بالای خودروها، پاسخ‌گو نبودن ظرفیت شهرها برای این حجم از خودروها، ناهماهنگی‌ها و نبود علایم درست راهنمایی و رانندگی بروز می‌کند.

اما برخی از این چالش‌ها را می توان با کمک فناوری‌های نوظهور و تولید محصولات فناورانه قابل کنترل و مدیریت است. مثلا تولید برخی تابلوها و علایم راهنمایی منطبق با فناوری و نوآوری یکی از این روش‌ها است که در ایران با ورود ۳ شرکت دانش‌بنیان میسر شده است.

این محصولات با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به بازار رسیده‌اند. ابزاری که برای کنترل ترافیک و تسهیل ترددهای شهری تولید بومی شده‌اند.

 «طراحی سامانه بی‌سیم اطلاع‌رسانی» شرکت امیدان منظومه گسترش اطلاعات یکی از این محصولات است. شرکتی پیشرو در حوزه فناوری‌های نوین که قابلیت تولید محصولات یکپارچه در کلاس جهانی با کیفیت تضمین شده در زمینه‌ شبیه‌سازی و سیستم‌های نمایش را دارد.

متخصصان شرکت امگا با به کارگیری فناوری روز دنیا و ترکیب آن با دانش و توانمندی‌های بومی اقدام به تولید سیستم‌های نوآورانه نمایشی و سامانه‌های شبیه‌سازی در حوزه‌هایی همچون دفاع و امنیت، صنایع تولیدی و توزیعی، حمل‌ونقل و ترافیک، کنترل و مانیتورینگ، تبلیغات و بازاریابی، رسانه و رادیو تلویزیون، معماری و هنر دیجیتال، بازی و سرگرمی، آموزش و پژوهش و غیره کرده‌اند.

«کنترل اتوماسیون ناوگان‌های حمل‌ونقل جاده‌ای و درون‌شهری» هم دیگر محصولی است که در این زمینه به دست فناوران شرکت افزار پرداز توسعه به تولید رسیده است.

دیگر محصول تولیدی در این حوزه را «تابلوهای VMS و ترافیکی و سامانه‌های هوشمند» تشکیل می‌دهد. شرکت توسعه ارتباطات هوشمند مبتکر شاهرود با اتکا به توان متخصصان داخلی به این حوزه ورود کرده است و نقش تاثیرگذاری در ارتقای فناوری‌های حوزه سخت‌افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک داشته است.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری