قرارگاه مهارت افزایی و اشتغال زنان خانه‌دار با هدف بالندگی و تعالی زنان خانه‌دار و توسعه مشاغل خانواده محور در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شد.

 گویای خبر – به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «نرجس بختیار خلج» مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور زنان و خانواده در نشست «قرارگاه مهارت‌افزایی و اشتغال زنان خانه‌دار» با مشارکت دستگاه‌های مرتبط برگزار شد با بیان اهمیت تعالی و بالندگی زنان به ویژه زنان خانه‌دار گفت: نقش زنان در خانواده و اجتماع، محوری است و زنان خانه‌دار به عنوان کنشگران فعال که بیشترین حضور کمی را در کنار اعضای خانواده دارند می‌توانند در ابعاد مختلف از جمله بعد اقتصادی به عنوان مدیران مصرف خانوار و مشخصاً با مهارت آموزی و گرایش به سمت ایجاد و تقویت مشاغل خانگی، نقش موثری را در رونق تولید و توسعه مشاغل خانواده محور و بومی داشته باشند.
وی افزود: در حال حاضر با جمعیت قابل توجه ورودی زنان سرپرست خانوار نیازمند حمایت مواجه هستیم هستیم که عمدتا خانه‌دار، غیرشاغل با امکانات حداقلی هستند و طبیعتا بخشی از مهارت‌های فردی و اجتماعی لازم را در طول زندگی مشترک فرا نگرفته و نیازمند کمک هستند.

وی ادامه داد:  بالندگی و توانمندی زنان خانه‌دار از جمله در حوزه مهارت‌آموزی و تقویت مشاغل خانگی می‌تواند گامی موثرتر و اقدامی پیشگیرانه بر ورودی دستگاه‌های حمایتی نیز باشد به ویژه که مکان مشاغل در منزل، هزینه پایین، حضور مادر در کنار فرزندان و تشویق و ایجاد بستر اشتغال سایر اعضای خانواده از ویژگی‌های مهم این گروه مشاغل است.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور زنان و خانواده با بیان این که بیشترین ورودی دستگاه‌های حمایتی زنان غیرشاغل هستند و ۸۰ درصد متقاضیان مشاغل خانگی را زنان تشکیل می‌دهند، گفت:  تحقق ایجاد اشتغال پایدار با تاکید بر مشاغل بومی و خانگی گام محکمی در جهت مردمی‌سازی اقتصاد ایران است.
بختیار خلج با اشاره به اهمیت هم‌افزایی و مشارکت دستگاه‌های مختلف در این راستا از تشکیل قرارگاه با هدف ایحاد هم افزایی و برنامه‌ریزی منسجم خبر داد و تاکید کرد: ظرفیت همگرایی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌تواند با بسیج امکانات و کمک سایر سازمان‌های متولی در این زمینه اقدامات موثری انجام دهد.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی