رییس کل بانک مرکزی در مراسم اعطای اولین گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار پول، توسعه تخصص گرایی در بازار پول را از اهداف مهم بانک مرکزی دانست و گفت: دارندگان گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار پول برای عضویت در کمیته های تخصصی شبکه بانکی از انجام مصاحبه‌های تخصصی معاف می شوند.

 

به گزارش گویای خبر به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر صالح آبادی با بیان این که بانک مرکزی در راستای توسعه تخصص‌گرایی فعالان بازار پول از سال گذشته برنامه‌های مشخصی را در دستور کار قرار داده است، گفت: توسعه آموزش‌های تخصصی پولی و بانکی توسط موسسه آموزش عالی بانکداری و برگزاری آزمون‌های حرفه‌ای و اعطای گواهینامه به پذیرفته‌شدگان، دو اقدام مهم بانک مرکزی در این راستا بوده است.وی ادامه داد: دوره های آموزشی تخصصی در زمینه های پولی و بانکی اعم از مدیریت ریسک، اعتبارات،‌ بانکداری اسلامی و … توسط موسسه آموزش عالی بانکداری برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود و علاوه بر آن آزمون‌های گواهینامه حرفه‌ای نیز توسط بانک مرکزی برگزار و گواهینامه‌ها به پذیرفته شدگان در آزمون‌ها اعطا می شود.

دکتر صالح آبادی تاکید کرد: دارندگان این گواهینامه‎‌ها از شرکت در مصاحبه‌های اختصاصی برای عضویت در کمیته‌های تخصصی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی اعم از تطبیق،‌ ریسک،‌ حسابرسی داخلی و … معاف هستند.

وی افزود: اولین دوره از آزمون‌های مذکور در حوزه مدیریت ریسک برگزار شد و آزمون «گواهینامه حرفه‌ای بانکداری اسلامی» نیز طی روزهای آینده برگزار می شود. همچنین آزمون مربوط به سایر گواهینامه‌های حرفه‌ای با ترتیب «گواهینامه اصول بانکداری ۱»، «گواهینامه اصول بانکداری ۲»، «گواهینامه حسابرسی داخلی مؤسسات اعتباری» و «گواهینامه مدیریت فن‌آوری اطلاعات مؤسسات اعتباری» به طور ماهانه برگزار خواهد شد.رییس کل بانک مرکزی با بیان این که افرادی که فکر می‌کنند شرایط لازم برای عضویت در کمیته‌های تخصصی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی را دارا هستند می توانند در این آزمون‌ها شرکت کنند و با دریافت گواهینامه حرفه‌ای جزو کاندیداهای عضویت در این کمیته‌ها خواهند بود.

وی افزود: بانک مرکزی اسامی پذیرفته‌شدگان را به تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری اعلام می کند و آنها می‌‌توانند از این افراد بدون شرکت در مصاحبه‌های تخصصی در کمیته‌های خود استفاده کنند.

صالح آبادی گفت: البته شرکت در مصاحبه‌های تخصصی برای کسانی که فاقد گواهینامه حرفه‌ای هستند ضروری است.

وی ادامه داد: در گذشته محدودیت‌هایی برای عضویت در کمیته‌های تخصصی وجود داشت اما با این اقدام پیش بینی می شود که طیف  وسیعی از افراد با شرکت در آزمون ها و دریافت گواهینامه حرفه‌ای امکان حضور در کمیته‌های تخصصی و حلقه‌های مدیریتی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی را داشته باشند و به مرور و با توسعه این فرآیند در نظام پولی همانند بازار سرمایه شاهد توسعه دانشی و تخصص‌گرایی خواهیم بود.

دکتر صالح آبادی با تاکید بر این که برگزاری اولین دوره از آزمون‌های صلاحیت حرفه‌ای طلیعه روشنی برای توسعه تخصص‌گرایی و فعالیت‌های دانشی در نظام پولی است، تاکید کرد: بنابراین همانند تجربه موفق بازار سرمایه، در بازار پول نیز افرادی که صلاحیت علمی و تخصصی لازم را دارند با شرکت در آزمون ها و دریافت گواهینامه حرفه‌ای می توانند وارد چرخه مدیریتی شوند و به مرور و با برگزاری تعداد بیشتر آزمون‌ها و افزایش دارندگان گواهینامه‌های حرفه‌ای  شاهد تحول بیشتر در نظام بانکی کشور خواهیم بود.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به این که در آینده آزمون‌های تخصصی برای حضور در بخش‌های تخصصی سایر نهادهای پولی تحت نظارت بانک مرکزی اعم از صرافی ها، لیزینگ ها و … نیز برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در توسعه این روند جدی است و امیدواریم بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی هم از پذیرفته شدگان این آزمون‌ها استفاده کنند هرچند فعلا الزامی به آن ندارند.

گفتنی است اولین دوره آزمون گواهینامه مدیریت ریسک مؤسسات اعتباری در راستای بررسی صلاحیت حرفه‌ای داوطلبان تصدی سمت‌های مدیریتی در بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی روز دوشنبه ۲۳ خردادماه برگزار شد.در این آزمون قریب به ۱۰۰ نفر از دواطلبان نظام بانکی و آزاد برای اخذ گواهینامه مدیریت ریسک مؤسسات اعتباری شرکت کردند و ۳۱ نفر موفق به دریافت گواهینامه شدند.

  • منبع خبر : بانک مرکزی