غذاهای عملگرا یا فراسودمند؛ علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز افراد موجب ارتقای سطح سلامت یا کاهش احتمال بروز بیماری می‌شود.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت از تولید این غذاها به عنوان یکی از برنامه‌ها و پروژه‌های ملی در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری تعریف شده است.

غذاهایی که قرار است در کنار داشتن خواص تغذیهای پایه، در کاهش خطر ابتلا به بیماریهای سخت و مزمن هم موثر باشند. پروژه‌هایی چون «تولید محصولات غذایی کم پروتئین مخصوص بیماران فنیل کتونوریا (PKU)»، «غذای ویژه سلامت محور و عملگرا(Functional) با نام دیافان ویژه بیماران دیالیزی»، «تولید جوانه گندم غنی شده با سلنومتیونین به منظور افزایش خاصیت» و «بازیافت ضایعات نان برای تولید نان لاکتیکی فراسودمند».

غذاهای عملگرا یا فراسودمند؛ غذاهایی شبیه غذاهای متعارف و معمول هستند اما زمانی که به‌عنوان بخشی از رژیم غذایی مصرف می‌شوند، مزایای فیزیولوژیک از خود نشان می‌دهند و علاوه بر خواص تغذیه‌ای پایه، در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های سخت و مزمن هم موثر هستند.

محصولاتی که به‌صورت بالقوه دارای خواص مفید و کمک‌کننده هستند، مثل غذاهای اصلاح شده یا ترکیبات غذایی مفید که در محتوای آنها علاوه بر خواص تغذیه‌ای سنتی؛ مزایای سلامتی بخش نیز وجود دارد هم جزء غذاهای عملگرا به شمار می‌آیند.

اجرای این پروژه‌ها طی ۵ سال آینده می تواند به ایجاد اشتغال پایدار و تزریق ارزش افزوده قابل توجهی به کشور منجر شود.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری