به گزارش گویای خبر به نقل از ایلنا، شینا انصاری در آیین افتتاح دومین نیروگاه خورشیدی منطقه ۲۰ ضمن تبریک میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س)، روز زن و مادر گفت: حضرت فاطمه با قرار دادن آب به عنوان مهریه خود نماد حفاظت و حمایت از طبیعت است بنابراین بانوان در زمینه انتقال فرهنگ محیط زیستی به نسل‌های آینده نقش موثری در خانواده و جامعه ایفا می‌کنند.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اسناد بالادستی در حوزه محیط زیست شهری اظهارکرد: درخصوص توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک که در برنامه سوم توسعه شهر تهران آمده است، شهرداری مکلف شده که سالانه دو درصد از انرژی مصرفی خود را از محل انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کند همچنین جهت بهینه‌سازی مصرف انرژی مکلف است سالانه ۱۰ درصد از انرژی مصرفی خود را کاهش دهد.

وی ادامه داد: در این راستا پروژه‌هایی بر اساس ظرفیت و پتانسیل و تعداد ساختمان‌های تحت تملک مناطق ۲۲ گانه تعریف، نقشه راه آن‌ها تهیه و به مناطق ابلاغ شده است.

انصاری با بیان اینکه هوشمندسازی موتورخانه‌ها، ممیزی انرژی و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند نقش موثری بر کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای داشته باشد، اظهار کرد: در شهر تهران بالغ بر ۳۰۰ روز آفتابی داریم که پتانسیل خوبی است تا بتوانیم با سرمایه گذاری‌های مناسب و اولیه از این نعمت خدادادی بهره ببریم و کمتر بر سوخت‌های فسیلی که موجب آلودگی هوا و گرمایش زمین می‌شوند، متکی باشیم.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار با اشاره به اینکه این نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس در سطح کلان اقدامات بسیار موثرتری خواهند بود، گفت: خوشبختانه شهرداری تهران در زمینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر جزو سازمان‌های برتر کشور است.

وی ادامه داد: بازچرخانی آب نیز موضوعی بسیار مهم و کلیدی است و باید بتوانیم از پساب‌ها و آب‌های سطحی برای مصارف دیگر از جمله آبیاری فضای سبز استفاده کنیم.

انصاری در ادامه با افتتاح خانه محیط زیست محله شهادت منطقه ٢٠ خاطرنشان کرد: حفاظت از محیط زیست مسئولیت همگانی است بنابراین ایجاد زیرساخت‌های که زمینه فعالیت داوطلبانه شهروندان را فراهم کند، بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: به همین منظور ایجاد و راه‌اندازی خانه‌های محیط زیست می‌تواند به عنوان یک بستر مناسب جهت جلب مشارکت آگاهانه تمامی آحاد جامعه و ارتقای فرهنگ محیط زیستی عمل کند. در حال حاضر ۴۳ خانه محیط زیست در سطح مناطق ۲۲ گانه راه‌اندازی شده است.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار ابراز امیدواری کرد که با حمایت شهرداران مناطق این‌گونه پروژه‌های محیط زیستی با اهتمام بیشتری صورت گیرد.

کاهش ۴۰ تنی انتشار گازهای گلخانه‌ای با بهره‌گیری از نیروگاه خورشیدی منطقه ۲۰

در ادامه مراسم، سید محمد ناظم رضوی – شهردار منطقه ۲۰ – با بیان اینکه یکی از ضروریاتی که امروز در شهرداری‌ها به‌طور جد دنبال می‌شود، پرداختن به مسائل زیست‌محیطی به‌ویژه استفاده از انرژی‌های پاک است، گفت: منطقه ۲۰ با موقعیت خاص جغرافیایی خود از انرژی خورشیدی به میزان مطلوبی بهره‌مند است. دومین نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس این منطقه با ظرفیت ۳۰ کیلووات قادر است سالانه حدود ۴۵ هزار کیلووات ساعت انرژی تولید کند یعنی صرفه جویی در مصرف گازوئیل به میزان ۱۵ هزار لیتر در سال که موجب کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان ۴۰ تن در سال می‌شود.

وی ادامه داد: موضوع دیگری که در دستور کار قرار دارد استفاده از انرژی حاصل از آب‌های سطحی در منطقه به منظور تولید برق با همکاری وزارت نیرو و برق منطقه‌ای است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران رضوی در پایان گفت: امید است بتوانیم بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی و بالادستی اقدامات موثرتری در حوزه‌های مختلف محیط زیستی از جمله هوشمندسازی ساختمان‌ها و بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر انجام دهیم.

  • منبع خبر : ایلنا