بر اساس اعلام وزیر اقتصاد پرداخت وام بدون ضامن در بانک‌های دولتی آغاز شده است و صحبت‌های معاون وزیر اقتصاد حاکی از آن است که شاغلین، بازنشستگان و مستمری بگیران دستگاه‌های اجرایی و … می‌توانند از شعبات بانکی که حقوق دریافت می‌کنند، تنها با یک نامه کسر از حقوق ۵۰ میلیون تومان بدون ضامن وام بگیرند.

به گزارش گویای خبر به تقل از خبرگزاری ایسنا، احسان خاندوزی در راستای دستور رئیس جمهور به بانک‌ها مبنی بر پرداخت تسهیلات خرد به مردم  از طریق اعتبارسنجی به جای اخذ وثیقه یا ضامن، اعلام کرد که با بخشنامه ‎وزارت اقتصاد، بانک‌های زیرمجموعه این وزارتخانه مکلف شدند تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان افراد حقوق‌بگیر و مستمری‌بگیر دارای رتبه اعتباری مناسب (از بانک محل دریافت حقوق خود) را “بدون ضامن” انجام دهند.

در این زمینه، توضیحات تکمیلی معاون امور بانکی وزیر اقتصاد حاکی از آن است که شاغلین، بازنشستگان و مستمری بگیران دستگاه‌های اجرایی اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، شرکت‌های دولتی و … می‌توانند از شعبات بانکی که حقوق دریافت می‌کنند، تنها با یک نامه کسر از حقوق ۵۰ میلیون تومان بدون ضامن وام بگیرند.

همچنین، طبق اعلام عباس حسینی، متقاضیان دریافت وامی بالای ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان باید علاوه بر ارائه گواهی کسر از حقوق، یک سفته یا چک نیز تحویل دهند.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، گفت: این افراد باید دارای رتبه اعتباری A ، B، C باشند و  کارکنان شرکت‌های بخش خصوصی که دارای رتبه اعتباری A  و B  هستند نیز می‌توانند تا سقف ۵۰ میلیون بدون ضامن وام بگیرند.

علاوه براین، تازه‌ترین اعلام وزیر اقتصاد نیز حاکی از آن است که در گام اول برای اینکه بلافاصله دستور رییس جمهوری اجابت شود، دریافت وام ۱۰ میلیون تومانی بدون ضامن شامل مستمری بگیران و شاغلین و بازنشستگان شد اما در گام‌های آینده جامعه هدف قطعا فراگیرتر خواهد شد.

وی افزود: جزئیات بخشنامه با مشارکت و تعهدات کامل مدیران عامل بانک‌های دولتی تنظیم شده بنابراین مقرر شد با مصوبه هیئت مدیره خود بانک‌ها هم ابلاغ شود و نه فقط از طریق دولت و وزارت اقتصاد. از ابتدای هفته آینده اجرایی شدن این طرح در بانک‌های دولتی قطعی خواهد بود و ما بر اجرای آن نظارت خواهیم کرد.

  • منبع خبر : ایسنا