امتیاز نخبگی به کارآفرینان کسب‌وکارهای نوپا حوزه فناوری‌های همگرا اعطاء و از هسته‌های نخبگان به‌منظور اجرای طرح‌ها و موضوعات فناورانه اولویت‌دار کشور پشتیبانی می‌شود.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تفاهم‌نامه همکاری میان بنیاد ملی نخبگان و مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا، با هدف توسعه تعاملات میان طرفین و استفاده از ظرفیت‌های موجود به‌منظور حمایت از فناوران حوزه همگرا، به امضاء رسید.

بر اساس مفاد این تفاهم‌نامه، بنیاد ملی نخبگان زمینه ترویج و اطلاع‌رسانی از دستاوردهای مرکز همگرا، به‌ویژه برنامه نوپاهای فناوری‌های همگرا را فراهم می‌کند.

مشارکت در تأمین هزینه‌های مربوط به برگزاری دوره‌های آموزشی با هدف اعتبارسنجی محصول برای برگزیدگان فراخوان نوپاهای همگرا و فراهم‌سازی زمینه حمایت مادی از استارت‌آپ‌ها برگزیده دوره پیش‌شتابدهی از جمله تعهدات بنیاد ملی نخبگان است.

اجرای طرح‌ها و موضوعات فناورانه اولویت‌دار کشور

یکی از نکات مهم در این تفاهم‌نامه، اعطاء امتیاز نخبگی به اعضاء استارت‌آپ‌های برگزیده و پشتیبانی از هسته‌های نخبگان به‌منظور اجرای طرح‌ها و موضوعات فناورانه اولویت‌دار کشور در حوزه فناوری‌های همگرا است.

مرکز فناوری‌های همگرا نیز سالانه فراخوان حمایت از طرح‌های فناورانه در حوزه همگرا و تسهیل در فرآیند جذب و پرورش نخبگان را فراهم می‌کند و در این مسیر کمیته‌های داوری تخصصی تشکیل داده و ارزیابی و گزینش طرح‌های برتر را به عهده می‌گیرد.

تسهیل فرآیند اخذ مجوز دانش‌بنیان

مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا همچون دوره‌های قبل، ارائه خدمات مشاوره، راهبری و آموزش مورد نیاز برگزیدگان فراخوان و حمایت مالی از استارت‌آپ‌های برگزیده دوره پیش‌شتابدهی را در برنامه‌های خود خواهد داشت.

از دیگر تعهدات مرکز در این تفاهم‌نامه می‌توان به تسهیل فرآیند اخذ مجوز دانش‌بنیان و سایر مجوز‌ها برای استارت‌آپ‌های برگزیده، تسهیل فرآیند تأمین مالی استارت‌آپ‌های دوره شتابدهی، همکاری و همفکری با بنیاد برای تدوین و اصلاح آیین‌نامه‌های حمایتی از کارآفرینان و نخبگان، ارائه فهرست موضوعات فناورانه به بنیاد برای حل چالش‌های اولویت‌دار کشور در حوزه همگرا و فراهم‌سازی زمینه حمایت مادی و معنوی از هسته‌های نخبگان مورد تائید بنیاد اشاره کرد.

  • منبع خبر :  پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری