بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی بر لزوم دریافت گواهینامه‌‌های حرفه‌ای برای رسیدگی به درخواست‌های بررسی صلاحیت حرفه‌ای داوطلبان پیشنهادی برای تصدی سمت مدیریتی در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی تاکید کرد.

به گزارش گویای خبر به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، بر اساس این ابلاغیه از اول مهر ماه سال ۱۴۰۱ رسیدگی به درخواست‌های بررسی صلاحیت حرفه‌ای داوطلبان پیشنهادی برای تصدی سمت مدیریتی در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی منوط به ارائه گواهینامه‌‌هایی حرفه‌ای خواهد بود که آزمون آن‌ها برگزار شده است.

بدیهی است پس از برگزاری تمامی آزمون‌های مربوط به گواهینامه‌های چهارگانه «اصول بانکداری ۱»، «اصول بانکداری ۲»، « «مدیریت ریسک مؤسسات اعتباری» و «مدیریت فناوری اطلاعات مؤسسات اعتباری» امکان بررسی صلاحیت حرفه‌ای داوطلبان پیشنهادی بدون ارایه گواهینامه مذکور وجود نخواهد داشت.

ضمناً تمامی مدیران بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی که از ابتدای سال ۱۴۰۰، پس از دریافت تأییدیه صلاحیت حرفه‌ای از بانک مرکزی، به عنوان مدیرعامل، قائم‌مقام مدیرعامل و عضو هیأت مدیره انتخاب شده‌اند و مشمول تبصره (۴) ذیل ماده (۵) «دستورالعمل نحوه‌ احراز و لغو تأییدیه صلاحیت حرفه‌ای مدیران مؤسسات اعتباری» ‏- موضوع برخورداری از دو دوره سابقه عضویت در هیأت مدیره مؤسسات اعتباری قبل از مسئولیت اخیرشان‏- نمی‌باشند، تا پایان سال جاری نسبت به دریافت و ارائه گواهینامه‌های یادشده اقدام کنند.

گفتنی است، پیرو بخشنامه‌ شماره ۱۶۰۶۶‏/۰۱ مورخ ۲۵ فروردین ۱۴۰۱ با موضوع لزوم اخذ گواهینامه‌های حرفه‌ای توسط داوطلبان تصدی سمت مدیرعامل، قائم‌مقام مدیرعامل و عضویت در هیأت مدیره بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی مطابق با الزام مقرر در بند (۵‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏-۵) «دستورالعمل نحوه‌ احراز و لغو تأییدیه صلاحیت حرفه‌ای مدیران مؤسسات اعتباری» ابلاغی طی بخشنامه شماره ۲۲۸۱۹‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏/۹۹ مورخ ۴ اردیبهشت ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏۱۳۹۹، همانگونه که پیشتر نیز طی بخشنامه مورد اشاره اعلام شده است، یکی از شرایط تخصصی مورد نیاز برای داوطلبان تصدی سمت‌های مدیریتی ذکر شده در فوق، برخورداری از چهار گواهینامه‌‌ «اصول بانکداری ۱»، «اصول بانکداری ۲»، « «مدیریت ریسک مؤسسات اعتباری» و «مدیریت فناوری اطلاعات مؤسسات اعتباری»  است.

بر همین اساس، تاکنون آزمون «گواهینامه مدیریت ریسک موسسات اعتباری» برگزار شده و همچنان که طی بخشنامه شماره ۱۱۵۳۴۶‏/۰۱ مورخ ۹‏ مرداد ۱۴۰۱ اطلاع‌رسانی گردید، مقرر است آزمون «گواهینامه اصول بانکداری ۱» نیز در تاریخ ۲۶‏ مرداد ۱۴۰۱ برگزار شود. همچنین در نظر است آزمون مربوط به «گواهینامه اصول بانکداری ۲» و «گواهینامه مدیریت فن‌آوری اطلاعات مؤسسات اعتباری» هم طی ماه‌های آتی برگزار شود.

  • منبع خبر : بانک مرکزی