وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دولت سیزدهم فرصت بروز و ظهور استعدادهای بانوان هنرمند کشورمان را فراهم می‌کند، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی حمایت از تولید و توزیع آثار فاخر بانوان هنرمند کشور را دارد.
به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیین گرامیداشت و تقدیر از بانوان حوزه فرهنگ و هنر کشورمان شامگاه گذشته (چهارشنبه بیستم بهمن) با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، محمود شالویی دستیار وزیر فرهنگ و مدیرکل حوزه وزارتی،عاطفه خادمی مشاور وزیر فرهنگ در امور اجتماعی و جمعی از بانوان هنرمند عرصه فرهنگ و هنر کشورمان در رشته های مختلف فرهنگی و هنری در مجتمع باغ زیبا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
وزیر فرهنگ در این آیین با گرامیداشت ایام دهه فجر و ماه مبارک رجب گفت: بسیار خوشحالم که در جمع عالمانه و اندیشمند بانوان ایرانی در حوزه فرهنگ و هنر حضور دارم و از حضور سرکار خانم خزعلی معاون محترم رئیس جمهور در امور زنان و خانواده که مجدانه مسائل بانوان را در هیئت دولت دنبال می کند، سپاسگزارم.
محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به حضور دختر مرحومه مرضیه حریرچی دباغ از بانوان انقلابی بزرگ فعال کشورمان در این آیین گفت: مرحومه دباغ بانوی بزرگ و زجر کشیده برای پیروزی انقلاب بود که از مصادیق بانوی نمونه کشورمان به‌شمار می‌آید و باید ببینیم این بانوی بزرگ چقدر در محافل رسانه ای معرفی شده است.
وی در ادامه تصریح کرد: نگاه حضرت امام خمینی و اندیشه سیاسی و فقهی انقلاب، در نگاهی اصیل و استوار به موضوع زنان پرداخته است. زنان عفیف پیش از انقلاب سال ها به دلیل سیاست‌های رضاخانی خانه نشین بودند و از سوی مأموران رضاخانی امنیت نداشتند و به همین دلیل در خانه‌های خود ماندند تا پاسدار عفاف و حجاب خود باشند. ولی همین زنان وقتی که حضرت امام خمینی (ره) پرچم انقلاب را به دست گرفت، در صف مقدم انقلاب ایستادند. انقلاب اسلامی با مشارکت همه طیف‌ها، زنان و مردان پیروز شد و هنرمندان نیز در آن نقش آفرینی کردند.
وی در ادامه افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی که مبتنی بر فقه پویای شیعی و اندیشه حضرت امام (ره) بود، تحول بزرگی در کشور رخ داد که بر اساس آن زنان را وارد عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی کرد که از آن جمله می‌توان به حضور زنان در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد که زنان و مردان به صورت منسجم در کنار هم حماسه آفریدند و بسیاری از این حماسه ها توسط هنرمندان ما به تصویر کشیده شده و یا نوشته شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: فرصتی فراهم شده تا زنان کشور ما در حوزه های مختلف به ویژه حوزه های فرهنگی و هنری حضور یافته و نقش آفرینی کنند. ما اندیشه ناب حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف از جمله حوزه زنان را دنبال می‌کنیم و به عنوان نقشه راهبردی در مدیریت فرهنگی آن را به کار خواهیم گرفت.
وی ادامه داد: در بخش‌های مختلف از توانمندی‌های بانوان استفاده خواهیم کرد و امیدواریم از هم‌فکری بانوان اندیشمند در بخش های مختلف بهره ببریم. نگاه ما جنسیتی نیست و موظفیم نگاه رئیس جمهور محترم مبتنی بر ایجاد فرصت‌های بیشتر برای بروز استعدادهای جامعه زنان را فراهم آوریم و آمادگی هر نوع حمایت از آثار فاخر هنرمندان برای تولید و توزیع آن ها را داریم.
رئیس شورای هنر در پایان تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از همه اصحاب هنر به ویژه بانوان هنرمند بدون هیچگونه تبعیضی حمایت خواهد کرد و در حال حاضر عدالت فرهنگی را از مناطق محروم آغاز کرده‌ و یکی از مصادیق آن آغاز به کار طرح آموزش رایگان هنر در شهرهای کمتر توسعه یافته و محروم و مرزی است و امیدواریم تحولات خوبی در حوزه بانوان هنرمند اتفاق بیفتد.
در بخش دیگری از این آیین انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: از راهکارهای ارائه شده برای تبیین هنر بهره خواهیم گرفت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر استفاده از هنر سلبی برای پاسخگویی به دشمنان تاکید کرد و گفت: دین باید به صورت جامع مطرح شود و از طریق هنر می توان نقاط ضعف دشمن را نشان داد.
خزعلی ادامه داد: کسی که اثر هنری خلق می کند خداوند برایش خانه ای در بهشت می‌سازد. دفاع از حریم الهی از طریق هنر جهاد در تبیین حق به شمار می آید.
وی در ادامه بر نقش اخلاص در خلق آثار هنری اشاره کرد و افزود: اگر هنر با اخلاص همراه باشد بر فراز آسمان ها نمایان می شود و تاییدات الهی را به همراه خواهد داشت.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به نقش بانوان هنرمند در سیاست‌گذاری‌های اجتماعی گفت: بانوان هنرمند با آثار خود می تواند تاثیرگذاری فردی و اجتماعی داشته باشند و خط مقدم جهاد را تبیین کنند. همانطور که مردان در هشت سال دفاع مقدس در خط مقدم بودند، امروز که در جنگ نرم در مقابل دشمنان هستیم، لازم است زنان به ویژه بانوان هنرمند از طریق هنر خود در صف مقدم جنگ نرم با دشمنان کشورمان حضور یابند.
در ابتدای این نشست عاطفه خادمی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور اجتماعی گفت: این نشست شروعی برای همکاری و همراهی های بانوان هنرمند در مسیر پیش رو است.
وی افزود: عرصه فرهنگ و هنر عمیق است و دارای ظرافت های خاصی است و اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست و بانوان می‌توانند در این حوزه نقش آفرینی متعالی داشته باشند.
خادمی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تبعیت از رویکرد دولت سیزدهم و در اتصال با ظرفیت‌های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، رویکردهای دولت در حوزه زنان را دنبال می‌کند و این وزارتخانه به دنبال برنامه‌ها و سیاست‌های راهبردی در این زمینه است و تلاش می کند در سال آینده کمیسیون های تخصصی حوزه فرهنگ و هنر را فعال کند.
مشاور وزیر فرهنگ در امور اجتماعی افزود: بر اساس شعار عدالت فرهنگی، نیازمند بهره‌گیری از ظرفیت اساتید، خبرگان و بزرگان اهل ادب و هنر به صورت مهندسی شده هستیم تا بتوانیم از دانش و تجربیات آن ها بهره‌مند شویم.
گفتنی است، در این آییندکتر دیوان سالار همسر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند.
یادآور می شود، در این نشست برخی از بانوان هنرمند در بخش‌های مختلف از جمله نیکو روین مستندساز و فعال رسانه‌ ملی، منیژه آرمین هنرمند حوزه سفالگری و نقاشی و … از دغدغه‌های کشور در حوزه فرهنگ و هنر سخن گفتند.
در این آیین از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بانوان هنرمند حاضر، اعظم بروجردی، مهناز مظاهری، راضیه تجار، فریبا انیسی، سونیا پوریامین، مریم پوریامین، میرزا اسکندری، انسیه شاه حسینی، مرضیه محمودی، نیکو روین، زهره علی عسگری، منیژه آرمین، مژگان شیخی، نفیسه تراینده، محبوبه پلنگی، مهدیه محور، راضیه حسینی، صالحی تجریشی، مریم برادران، معصومه حسینی و زهرا صبری تقدیر شد.

 

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی