سرپرست سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان این که با اجرایی شدن سیستم اعلام اتوماتیک حریق زمان رسیدن آتش‌نشانان به محل حادثه کاهش خواهد یافت، گفت: سیستم مانیتورینگ حریق برای نخستین بار در کشور راه‌اندازی می‌شود.

گویای خبر – به گزارش ایرنا، قدرت الله محمدی گفت: برای نخستین بار در کشور سیستم مانیتورینگ که به کشف و اعلام اتوماتیک حریق می‌پردازد راه اندازی می‌شود.

وی افزود: مراحل راه‌اندازی این سیستم در سازمان آتش‌نشانی تهران در حال انجام است.

سرپرست سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران خاطر نشان کرد: با اجرایی شدن این سیستم آتش‌نشانان در رسیدن آتش‌نشانان به محل حادثه تسریع و در آن سو نیز از میزان تلفات جانی و مالی در حوادث آتش‌سوزی کاسته می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به لحاظ داشتن تجهیزات فنی و پشتیبانی سرآمد کشور است و در حادثه فرو ریزش ساختمان مترو پل آبادان خدمات ویژه‌ای در امر آواربرداری انجام داد.

محمدی یادآور شد: وجود ساختمان‌های بلند مرتبه در تهران که برخی از این ساختمان‌ها فرسوده هستند به ما هشدار می‌دهد که خود را به آخرین تجهیزات روز دنیا مجهز کنیم که در این خصوص با حمایت شهردار تهران اقداماتی در حال انجام است.

وی با بیان این که سازمان آتش‌نشانی تهران در تلاش است که رویکرد این سازمان را از حادثه‌ محوری به ایده‌محوری تغییر دهد گفت: بر اساس تجربیاتی که در سال‌های گذشته در سازمان آتش‌نشانی کسب کردیم یکی از مشکلات ما در رسیدن به حادثه این است که معمولا از وقوع حادثه دیر خبردار می‌شویم و زمانی که نیروهای به محل حادثه می‌رسند کمی زمان را از دست داده‌ایم گسترش حریق اتفاق افتاده و کنترل حریق سخت شده است.

محمدی خاطر نشان کرد: این سامانه یکی از ضرورت‌های شهر تهران و کشور است و مزیتش این است که گاهی اوقات در اماکنی که در برخی اوقات از شبانه‌روز به ویژه شب‌ها کسی در آنجا حضور ندارد مانند پاساژها و مجتمع‌های تجاری یا در اماکنی هستند که دسترسی به نیروهای امدادی برای آن‌ها سخت است وقتی این سیستم در آن محل نصب شده باشد بلافاصله پس از وقوع حریق به سامانه ۱۲۵ وصل شده و حریق اطلاع داده می‌شود.

بر اساس این گزارش، با اجرایی شدن سیستم مانیتورینگ اعلام اتوماتیک حریق زمان رسیدن آتش‌نشانان به محل حادثه کاهش خواهد یافت و همچنین منجر به کاهش تلفات جانی و مالی در حوادث می‌شود.

  • منبع خبر : ایرنا