رئیس کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان گفت: متاسفانه سازمان غذا و دارو برنامه‌ریزی مناسبی برای تامین دارو نداشته است و وزارت بهداشت در کنار بی‌توجهی به مشکلات دارو و درمان به موضوع دیپلماسی سلامت نیز توجه چندانی ندارد.

گویای خبر – به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مشکلات بیماران تالاسمی و وضعیت تامین و توزیع داروهای بیماران خاص با حضور رئیس سازمان غذا و دارو، فعالان صنعت دارو و مسئولان انجمن تالاسمی در کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بررسی شد.

عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی رئیس کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در آغاز این نشست، گفت: طی هفته‌های گذشته با حضور معاون درمان وزارت بهداشت، رئیس سازمان غذا و دارو و مسئولان انجمن تالاسمی مشکلات بیماران بررسی شد و مشکلات و وضعیت تامین دارو به گونه‌ای بود که احساس شرم و خجالت کردیم.

وی افزود: سازمان غذا و دارو تامین ۷ میلیون دارو را برای سال ۱۴۰۰ ضمانت کرد اما کسی پاسخگو نیست که عدد تولید و واردات آن در مجموع چه میزان بوده است بنابراین در نشست امروز به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم، ادامه داد: به معاون رئیس جمهور و رئیس جمهور به صراحت تاکید کردم که وضعیت دارو مساعد نیست و بیم آن می‌رود که مشکلات به سمت تجهیزات پزشکی نیز سوق پیدا کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، یادآور شد: طی روزهای اخیر از مسئولان داروخانه ۱۳ آبان و داروخانه‌های مرجع دیگر وضعیت کمبودهای دارویی را پی‌گیری کردم و اعلام شد که هنوز کمبودهای قابل توجهی وجود دارد که این مساله قابل قبول نیست.

روح‌الامینی تصریح کرد: متاسفانه علیرغم تمامی رفت و آمدها، تذکرات و برگزاری نشست‌ها مشکل کمبود دارو همچنان رفع نشده، در حالی که روندها باید اصلاحی باشد البته با حل نشدن تامین نقدینگی که ریشه اصلی مشکل است نیز مواجه هستیم و عدم پیش‌بینی‌ها، برخورد و تدبیر به هنگام باعث شده شرمنده بیماران باشیم در این رابطه به دنبال رفع مشکلات حوزه داروی مردم و بیماران خاص و تالاسمی، سرم و درمان هستیم و هیچ خواسته‌ای جز این نداریم البته ۷۱ نماینده استیضاح وزیر بهداشت را امضا کرده‌اند و خواسته و منفعت شخصی نداریم بلکه به دنبال رفع مشکلات سد راه تامین دارو، درمان مردم و بیماران خاص و سایر مشکلات موجود در عرصه بهداشت و درمان هستیم.

رئیس کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان خطاب به رئیس سازمان غذا و دارو، گفت: می‌طلبد توضیح دهید که به پیش‌بینی‌ها برای دارو چه اندازه عمل شد و همچنین وضعیت عملکرد کمی و کیفی چگونه بوده و ارزیابی شما در این باره چیست؛ کیفیت سلیقه‌ای نیست و کیفیت دارو از همه مباحث حساس‌تر است زیرا مقایسه، پروتکل، آزمون و ارزیابی دارد، آیا در مورد داروها این موارد لحاظ می‌شود.

سازمان غذا و دارو برنامه‌ریزی مناسبی برای تامین دارو نداشته است

وی افزود: متاسفانه سازمان غذا و دارو برنامه‌ریزی مناسبی برای تامین دارو نداشته است و وزارت بهداشت در کنار بی‌توجهی به مشکلات دارو و درمان به موضوع دیپلماسی سلامت نیز توجه چندانی ندارد و این مهم تنها با برگزاری جلسات و سفر به خارج محقق نمی‌شود؛ می‌طلبد پی‌گیری لازم در مورد پرداخت مابه‌التفاوت پول پروژه کواکس توسط وزارت بهداشت انجام شود.

باید مکاتبه‌ای را در مورد گره‌گشایی از واردات مواد اولیه با منشا آلمان، سوئیس و سایر کشورهای متعهد به WHO داشته باشیم

روح الامینی با اشاره به جمع‌بندی این نشست، گفت: باید مکاتبه‌ای را در مورد گره‌گشایی از واردات مواد اولیه با منشا آلمان، سوئیس و سایر کشورهای متعهد به WHO داشته باشیم همچنین در جریان برنامه‌ریزی و پیش‌بینی دستگاه‌ها برای تامین داروی مورد نیاز برای سال آینده قرار گیریم و سازمان غذا و دارو باید طی یک ماه برنامه و تدابیر خود را برای تامین دارو تا پایان سال ۱۴۰۲ در رابطه با نظارت به موقع، کیفیت، دیپلماسی سلامت و تعهدات به ما ارائه کنند.

سلمان اسحاقی عضو کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان در این نشست، گفت: مباحث مطرح شده در این نشست بیشتر جنبه حقوقی دارد؛ در مورد کارخانه‌های داروسازی و تولیدکنندگان از قوه قهریه استفاده نمی‌شود و برای رفع مشکلات باید راهکار حقوقی داشت تا بتوان از ظرفیت‌های داروسازی در کشور استفاده کرد.

حیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو هم در ادامه این نشست با بیان این که مسئولان سابق و فعلی سازمان غذا و دارو در مورد داروی تالاسمی‌ها به جمع‌بندی رسیده ‌ند، گفت: در سازمان یک سیاست کشوری و تصمیم‌گیری وجود دارد که بر اساس سیاست کشوری باید از تولیدات داخلی حمایت و واردات محدود شود و ما تصمیم گرفتیم برای واردات محدودیت قائل شویم، زیرا اگر واردات داشته باشیم دستگاه‌های نظارتی ورود کرده و می‌گویند چرا این کار انجام شده است البته به طور معمول شرکت های خصوصی چنین شکایتی را مطرح می‌کنند نه دولتی‌ها.

محمدی یادآور شد: تصمیم گرفتیم داروها را به هر قیمتی تامین کنیم و بر این اساس نشستی را برگزار و اعلام کردیم آمادگی تامین داروهای بیماران تالاسمی خوراکی، تزریقی و تولید و واردات را داریم و محدودیتی هم اعمال نکردیم؛ در مورد مصرف تزریقی‌ها رغبت بیماران به سمت یکی از تولیدکنندگان بوده و برخی بیماران می‌گفتند نمونه تولید داخل را مصرف و برخی نیز مصرف نمی‌کنند؛ ما از همه کسانی که می‌توانستند همکاری کنند خواستیم ورود کنند، زیرا بیماران به فرم تزریقی و خوراکی نیاز دارند.

در زمینه واردات داروی بیماران خاص، شرکت نوارتیس سوئیسی اوج بداخلاقی را نشان داد

وی ادامه داد: در زمینه واردات، شرکت نوآرتیس سوئیسی اوج بداخلاقی را نشان داد و شفاف اعلام کردیم ارز موردنیاز این شرکت را تامین خواهیم کرد اما داروی مورد نیاز را تامین نکرد و ما فراخوان فوریتی دادیم که به شرط کیفیت، شرکت‌های وارکننده واردات فوریتی انجام دهد و هرچند ما محدودیتی برای واردات نداریم اما برخی شرکت‌ها همکاری لازم را ندارند و حتی یکی از شرکت‌ها در این رابطه چند صد میلیارد برای راه‌اندازی خط تولید هزینه کرد اما طرف خارجی به تعهداتش عمل نکرد.

پی‌گیری‌های زیادی را از برخی شرکت‌ها برای تامین داروی موردنیاز بیماران تالاسمی داشتیم

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: پی‌گیری‌های زیادی را از برخی شرکت‌ها برای تامین داروی موردنیاز بیماران تالاسمی داشتیم و هدف ما تامین داروی سالم است و اگر تامین کننده توانست تولید کند آن را حمایت می‌کنیم و اگر نتوانست نسبت به واردات اقدام خواهیم کرد و می‌طلبد نمایندگان اعضای کمیسیون بهداشت و کمیته دارو و غذا مشورت‌های لازم را برای تامین دارو با ما داشته باشند.

محمد پیکان پور مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در این نشست گفت: نیاز دارویی دفروکسامین در سال ۱۴۰۲، ۷ میلیون و برای سال ۱۴۰۱ معادل ۵ میلیون از انواع تولیدات داخلی و ۲ میلیون نیز مربوط به مصرف نمونه خارجی دارو در سال ۱۴۰۱ است و این تعداد برای سال ۱۴۰۲نیز برآورد شده است.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو یادآور شد: مصرف نمونه داخلی ماهانه ۴۰۰ هزار آمپول دفروکسامین است و پیش‌بینی تا پایان سال یک میلیون و ۲۰۰ هزار بوده که باید به بازار عرضه شود و موجودی مواد اولیه کشور کفایت لازم را دارد.

پیکان پور افزود: در ارتباط با تامین داروی تزریقی وارداتی مورد نیاز بیماران هم نشستی با حضور WHO (سازمان بهداشت جهانی) برگزار شد و مقرر شد بخشی از داروهای تالاسمی و برخی داروهای دیگر از محل اعتبارات برون مرزی در دسترس تامین شود همچنین نشست هایی با حضور معاونت بین الملل وزارت بهداشت و سفیران ایران در برخی کشورها در حال برگزاری است و صحبت های اولیه در مورد واردات مواد اولیه دفروکسامین صورت گرفته و امیدواریم پیگیری ها نتیجه بخش باشد تا بتوان تامین پایداری را داشته باشیم.

وی ادامه داد: البته مذاکرات با چندین شرکت واردکننده هم در حال انجام است و رایزنی دیگری برای واردات یک و نیم میلیون عدد دفروکسامین از یک کمپانی معتبر دیگر و با قیمت مناسب صورت گرفته که امیدواریم هرچه سریع تر به نتیجه برسد لازم به ذکر است که سال گذشته در چهار مرحله، فراخوان واردات دسفرال داده شده اما هیچ کدام منجر به تامین دارو نشدند.

قیمت دسفرال خارجی بعد از اجرای طرح دارویار تغییری نکرده است

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به مقایسه کیفیت محصولات ایرانی و خارجی، گفت: مراحل مطالعات و تولید فرآورده‌های ثبت شده، طبق استانداردهای تنظیم‌گری حوزه دارو در دنیا در سازمان غذا و دارو انجام شده اما پایش عوارض جانبی و مطالعات PMS نیاز به توسعه و تکمیل دارد و قیمت دسفرال خارجی بعد از اجرای طرح دارویار تغیری نکرده و همچنین در مورد داروی دفرازیروکس ۶ میلیون تامین شده و تامین آن معادل سال ۱۴۰۰ بوده است.

شیوا راوشی مدیرکل عملیات ارزی بانک مرکزی هم در این نشست، گفت: هرچند در حال حاضر امکان تامین ارز نداریم اما دنبال این هستیم که برای تامین ارز به منظور مصارف وزارت بهداشت اقدام کنیم.

وی در پاسخ به سوال روح الامینی مبنی بر این که آیا بانک مرکزی نمی‌تواند ۱۰۰ میلیون یورو برای تامین دارو، اختصاص دهد، گفت: تلاش خواهیم کرد هر مبلغی که در حد مقدور باشد را اعلام کنیم؛ کل مبلغ پروژه کواکس ۲۵۰ میلیون دلار بوده که بخشی از آن مصرف شده و از وزارت بهداشت خواستیم این قرارداد را مطالعه کند تا ما بتوانیم مابقی مبلغ را برگردانیم؛ ما در جریان این قرارداد نیستیم و در حوزه وظایف ما نیست و به راحتی نمی توان مابقی پول را برگرداند زیرا قرارداد مربوط به بیماری کرونا بوده است.

نماینده داروسازی اکسیر در این نشست، گفت: از سال ۱۳۹۹، ۱۵۴ هزار ویال داروی مورد نیاز بیماران تالاسمی را  تولید کردیم و در سال ۱۴۰۰ به ۳۰۴ هزار رسید و در ۸ ماهه ۱۴۰۰ نیز به ۷۴۲ هزار رسید و تعهد ما ماهانه ۲۰ هزار عدد است و در حال حاضر نیز دنبال تامین دارو هستیم و در تلاش هستیم که ۷۴۲ هزار ویال یعنی معادل ۳۹۰ کیلو ماده اولیه را وارد کشور کنیم البته این امر منوط به همکاری طرف خارجی است؛ در این رابطه روز به روز تامین فرم تزریقی سخت تر می شود و تامین به اندازه حداکثر توانمان بوده است؛ پیش بینی ما برای تیر و مرداد ۷۴۲ هزار عدد بوده است و سختی تامین در این است که شرکت های خارجی با ما همکاری کنند.

تصور نمی‌کردیم بازار وابسته به تولید داخل شود

وی ادامه داد: بخش اعظم بازار واردات بوده و تصور نمی کردیم بازار وابسته به تولید داخل شود.

علمدار از شرکت داروسازی ابوریحان در ادامه این نشست، گفت: ما فرم خوراکی تولید می‌کنیم و روند تولید فرم جدید در حال افزایش بوده و تولیداتمان را افزایش دادیم و مقداری با افزایش مصرف مواجه شدیم البته ورودی ما از مصرف جلوتر بوده و در سال جاری نسبت به سال گذشته میزان تولیداتمان را ۱۰۰ درصد افزایش داده و با افزایش نیاز و تقاضا از بازار مواجه نشدیم؛ به اندازه یک سال آینده تولید داریم و اگر روند تقاضا براساس شرایط فعلی باشد در مورد مواد اولیه برای سال آینده هم در مرحله تامین هستیم.

مهم‌ترین موضوع در مورد داروی بیماران خاص بحث کیفیت است

تولیدکننده ای از شرکت داروسازی زهراوی در ادامه این نشست با بیان این که مهم‌ترین موضوع در مورد داروی بیماران خاص بحث کیفیت است، گفت: شرکت ما سرمایه‌گذاری‌هایی در حوزه زیرساختی انجام داده تا بتواند با شرکت رش علیرغم تحریم‌ها همکاری کند و زیرساخت‌های خوبی را ایجاد کردیم تا کیفیت محصولات‌مان ارتقا یابد؛ حدود ۲ هزار جعبه ۳۰ تایی، ۳ هزار جعبه ۱۸۰ و ۳ هزار جعبه ۹۰ عددی را به شرکت پخش خواهیم داد و با وجودی که برای ما ضررده است و قیمت پیشنهادی ما با قیمت فعلی هماهنگ نیست.

چرا استانداردها را افزایش نمی‌دهیم تا کیفیت تولیدات ارتقا یابد

نوربخش در ادامه این نشست، یادآور شد: ما مخالف تولید داخل نیستیم اما آیا دلیلی وجود دارد که حتما ۶ شرکت تولید داشته باشند و آیا ۲ شرکت کافی نیست؛ چرا استانداردها را افزایش نمی‌دهیم تا کیفیت تولیدات ارتقا یابد، متاسفانه دسفرال و داروی خوراکی وجود نداشته و یکی از مشکلات ما این است که داروی دسفوناک که بیماران به آن اعتماد دارند یافت نمی شود.

محمد سلطانی مدیر نوارتیس در ادامه این نشست، گفت: در سال ۱۴۰۰ هیچ‌گونه وارداتی نداشتیم زیرا ارزی تعلق نگرفت و در حال حاضر ۲۴ هزار جعبه ۳۰ تایی در گمرک مانده و به زودی ترخیص خواهد شد؛ ۲۲ درصد بیماران در ایران در حال حاضر داروی تزریقی نیاز دارند.

ضرورت ایجاد ثبات در سازمان غذا و دارو 

یونس عرب دبیر انجمن حمایت از بیماران تالاسمی در این نشست با انتقاد از این که با تغییر مدیران در سازمان غذا و دارو هیچ مشکلی از ما حل نشده است، گفت: هر مدیری که جایگزین می‌شود زمان می‌برد که با بیماری ما آشنا شده و چنین تغییراتی برای ما آسیب زا بوده و نیاز است ثبات در سازمان غذا و دارو و بدنه کارشناسی و مدیریت میانی حفظ شود.

وی ادامه داد: تاکنون به دلیل کمبود دارو و مشکلات ۶۳۳ بیمار جان خود را از دست داده و می طلبد تغییرات در بدنه سازمان غذا و دارو کمتر ایجاد شود زیرا این موضوع برای ما به آفت تبدیل شده است.

وضعیت درمان ما پس از ۴۰ سال پیشرفتی نداشته است

عبدی در ادامه این نشست با انتقاد از اینکه وضعیت درمان ما پس از ۴۰ سال پیشرفتی نداشته است، گفت: متاسفانه حوزه درمان ناقص است و ساماندهی نشده و مسئولان هم نسبت به وضعیت دارو و درمان آگاه هستند.

وی با تاکید بر این که گوش شنوا برای رفع مشکلات و کمبود داروی بیماران تالاسمی وجود ندارد، تصریح کرد: می گویند نباید دارو وارد کرد اما وقتی کیفیت تولیدات داخلی مطلوب نیست به کجا باید مراجعه کنیم؛ باید نسبت به درمان بیماران تالاسمی توجه ویژه شود زیرا از بدو تولد تا آخر عمر تحت درمان هستند.

  • منبع خبر : خبرگزاری خانه ملت