سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین پروژه زیست محیطی خاورمیانه در راستای کمک به احیای این دریاچه، امروز با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو افتتاح شد.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، در مراسم افتتاح پروژه انتقال آب به دریاچه ارومیه که که امروز با حضور آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد، سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه شامل تونل و کانال انتقال آب به بهره‌برداری رسید.
بنا بر این گزارش، این سامانه شامل ۳۶ کیلومتر تونل و ۱۱ کیلومتر کانال است که آب را از پروژه‌های بالادست به بستر رودخانه گدار می‌رساند تا پس از عبور از مسیر ۲۸ کیلومتری رودخانه به دریاچه ارومیه منتقل شود.
اصلی‌ترین و دشوارترین جزء طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه تونلی به طول ۳۶ کیلومتر و قطر ۵/۵ متر است که با توجه به ارتفاع زیاد آن، حفاری با کمک دو دستگاه تمام مقطع تونل‌زنی (TBM) انجام شده است. پیچیدگی‌های زمین‌شناسی و شرایط نامساعد زمین از جمله هجوم آب با فشار بالا و همراه با گل و لای به داخل تونل، از موانع اصلی اتمام هر چه سریعتر این پروژه بوده است.
حفاری این تونل ۳۶ کیلومتری از دو دهانه خروجی و ورودی در سال‌های ۹۴ و ۹۵ آغاز شد و عملیات اجرایی حفاری تونل‌ها در اردیبهشت سال جاری به اتمام رسید و بدین ترتیب امیدها برای انتقال آب به دریاچه قوت گرفت.
از اقدامات اصلی در دولت سیزدهم باید به اتمام حفاری تونل در بخش آبرفتی و پرمخاطره تونل، مهندسی مجدد المان‌های تونل توسط نخبگان داخلی و تدوین و اجرای راهکار برای ترمیم‌ بخش آسیب دیده به طور ۸۰ متر اشاره کرد. دمونتاژ دستگاه حفاری و خروج آن از تونل، اتمام تزریقات تکمیلی در کل مسیر تونل، پایدارسازی و ترمیم و لاینینگ مجدد حدود ۷۹۰ متر از بخش آبرفتی تونل، جمع‌آوری تجهیزات تونل و احداث سازه ورودی و خروجی نیز از جمله فعالیت‌های اجرایی در این پروژه در سال ۱۴۰۱ بوده است.
بنا بر این گزارش، درصد پیشرفت تونل در انتهای دولت دوازدهم برابر ۹۰ درصد بود که با تکمیل فعالیت‌های یاد شده تا بهمن‌ماه سال جاری و پس از تاکید رئیس جمهور در بازدید استانی درباره پی‌گیری جدی احیای دریاچه ارومیه و همچنین دستور ویژه وزیر نیرو، به صورت کامل به اتمام رسیده است. با تکمیل این تونل و آزادسازی گلوگاه انتقالی آب به دریاچه با توجه به پیشرفت فعلی پروژه‌های بالادست تونل، امکان انتقال سالانه ۳۰۰ میلیون متر‌مکعب آب به دریاچه ارومیه مهیا شده است.
لازم به ذکر است این تونل قابلیت انتقال ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب در سال را به دریاچه ارومیه فراهم کرده است که با تکمیل سایر پروژه‌های بالادست، عملیاتی خواهد شد.
برای این پروژه تاکنون ۲۲۰۰ میلیارد تومان (بیش از ۶۰۰۰ میلیارد تومان به ارزش روز) سرمایه‌گذاری صورت گرفته که در دولت سیزدهم اعتباری معادل ۵۰۰ میلیارد تومان پس از سفر رئیس جمهور به استان آذربایجان‌ غربی در سال جاری محقق شده است.
امید می‌رود با بهره‌برداری از این پروژه در کنار ۱۹ برنامه دیگر علاج بخشی دریاچه ارومیه، گام‌های موثری برای بازگشت حیات به این دریاچه برداشته شود.
افتتاح این سامانه سرآغازی بر کمک به احیای دریاچه ارومیه خواهد بود.
همچنین به دستور رئیس جمهور و به صورت ویدئو کنفرانسی عملیات انتقال همزمان آب از سد شهید کاظمی به دریاچه ارومیه آغاز شد.
با باز شدن دریچه‌های این سد از امروز سالانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب دیگر به دریاچه ارومیه انتقال خواهد یافت.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو