وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در دومین جلسه شورای عالی فضایی سند ۱۰ ساله صنعت فضایی که حاصل هزاران نفر ساعت کار کارشناسی است، تصویب و برای اجرا ابلاغ شد. این سند مسیر راه صنعت فضایی را مشخص می‌کند.

به گزارش گویای خبر پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بیست و یکمین کنفرانس بین المللی انجمن هوافضای ایران به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران که با حضور وزیر علوم، معاون وزیر دفاع برگزار شد، با بیان این که نگاه دولت سیزدهم به صنعت فضایی یک نگاه راهبردی است گفت: اعتقاد داریم این صنعت می‌تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل کند اگر چه معتقدیم که در عین حال این صنعت یک صنعت اقتدار آفرین است.
وی افزود: بر پایه همین نگاه نیز بعد از یک دهه وقفه در دولت سیزدهم تا به امروز دو بار جلسه شورای عالی فضایی به ریاست رئیس جمهوری برگزار شود. برگزاری این جلسه هم از این منظر حائز اهمیت است که نشان‌دهنده عزم و اراده دولت بود.
زارع پور ادامه داد: در دومین جلسه شورای عالی فضایی نیز سند ۱۰ ساله صنعت فضایی حاصل هزاران نفر ساعت کار کارشناسی است، تصویب شد و روز گذشته بنده به عنوان نایب رئیس شورا این سند که مسیر راه صنعت فضایی را مشخص می‌کند را ابلاغ کردم.
وزیر ارتباطات تصریح کرد: این سند مشخص می‌کند که در بازه زمانی ۱۰ ساله، قرار است که صنعت فضایی در چه مسیری حرکت و به چه اهدافی دست پیدا کند. تاکنون چنین نقشه‌ای با این شفافیت وجود نداشته است و دبیرخانه شورای عالی فضایی نیز به زودی بر اساس این سند اقدام به تقسیم کاری میان بازیگران این صنعت خواهد کرد.
زارع پور در ادامه با بیان این که در یک سال گذشته شش پرتاب موفق عملیاتی و تحقیقاتی داشتیم گفت: در یک سال گذشته کارهای بزرگی در این صنعت اتفاق افتاده است و امیدواریم بر اساس این توفیقات در آینده نزدیک بتوانیم به صادرکننده خدمات فضایی تبدیل شویم. البته پس از آن که بر اساس مصوبه شورای عالی فضایی دستیابی به لایه لئو را تثبیت کردیم.
وی افزود: با تجاری‌سازی صنعت فضایی و تبدیل شدن به صادر کننده خدمات فضایی، رشد و پیشرفت در این صنعت سرعت پیدا خواهد کرد. آن چه من از روند توفیقات این صنعت مشاهده می‌کنم معتقدم که در دولت سیزدهم می‌توانیم به این نقطه برسیم و جمهوری اسلامی به پرتاب‌کننده ماهواره کشورهای متقاضی در لایه لئو تبدیل شود.
وزیر ارتباطات با بیان این که موضوع دیگری که رئیس جمهوری تاکید دارند این است که فناوری‌هایی پیشرفته صنعت فضایی وارد زندگی مردم شود گفت: باید بتوانیم سریز فناوری فضایی را وارد زندگی مردم کنیم و مردم با هر پرتاب ماهواره احساس کنند که قرار است گره‌ای از گره‌های زندگی شان باز شود.
زارع پور در خاتمه با تاکید بر ضرورت تثبیت کاربردی کردن صنعت فضایی گفت: از سازمان‌های و دستگاه‌های اجرایی دعوت می‌کنیم تا برای پیشرفت صنایع در حوزه ماموریتی خود چگونگی بهره‌مندی از داده‌های فضایی را مشخص کنند.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات