سخنگوی وزارت بهداشت گفت: شایعه استفاده از واکسن آسترازنکای تاریخ گذشته صحت ندارد و در هیچ یک از مراکز واکسیناسیون از هیچ واکسن تاریخ مصرف گذشته‌ای استفاده و تزریق نشده است.

گویای خبر – به گزارش ایرنا،  پدرام پاک آیین روز دوشنبه با بیان این مطلب افزود: تاریخ انقضای آخرین محموله واکسن آسترازنکا که وارد کشور شده، بر اساس مجوز کارخانه تولید کننده واکسن که آن هم بر مبنای مطالعات پایداری صورت گرفته، از ابتدای تولید شش ماه بعد از زمان تولید تعیین شده بود که با ۱۷ جولای ۲۰۲۲ مصادف با یکشنبه ۲۶ تیر یعنی دیروز برابر بود.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: مستندات کامل مربوط به هر واکسن خارجی باید پس از تولید توسط شرکت تولیدکننده برای کشور مصرف کننده ارسال شود. در خصوص محموله اخیر آسترازنکا هم این مستندات به طور کامل توسط سازمان غذا و دارو وصول، بررسی و تایید شد.

وی تاکید کرد: بدون تایید مستندات واکسن خارجی در سازمان غذا و دارو  هیچ واکسنی نمی‌تواند وارد کشور شود.

دستیار رسانه‌ای وزیر بهداشت خاطر نشان کرد:  مستندات آخرین محموله آسترازنکا که وارد کشور شده حاکی از آن است که تاریخ انقضا ۶ ماه بعد از تولید در کشور مبدأ یعنی ۱۷ جولای ۲۰۲۲ ( ۲۶ تیرماه جاری) بوده است و این تاریخ بر روی برچسبی که سازمان غذا و دارو بر روی همه ویال‌های واکسن و نه اختصاصاً بر روی این شماره سریال درج می‌کند، درج شد.

پاک‌ آیین افزود: اگر به تصاویری که در فضای مجازی منتشر شده دقت شود، برچسب سازمان غذا و دارو را می بینیم که «کیو آر کد» اختصاصی واکسن را دارد و همه اطلاعات واکسن که کارخانه تولیدکننده منظور کرده، شامل کد اختصاصی یا همان یو آی دی واکسن و در زیر این کد شماره سریال و تاریخ دقیق انقضا درج شده است.

وی افزود: بنابراین ویال واکسن از روز اولی که وارد کشور می‌شود، در سازمان غذا و دارو تایید و بر چسب‌گذاری می‌شود و سپس در اختیار مراکز واکسیناسیون قرار می‌گیرد. سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: در مورد واکسن‌های تولید داخل، سازمان غذا و دارو با کارخانه‌های تولید واکسن هماهنگ کرده و این برچسب جداگانه چسبانده نمی‌شود، بلکه در زمان تولید روی لیبل اصلی قرار می‌گیرد ولی در خصوص واکسن‌های وارداتی که برچسب اصلی حاوی کد اختصاصی یا همان uid را نداشته باشد، برچسب روی ویال دارو نصب می شود.

 

واکسن‌ها و سایر فرآورده‌های دارویی که مدت اعتبار آنها به اتمام رسیده باشد، بی‌درنگ از سیستم جمع آوری می‌شوند

پاک آیین تصریح کرد: مدت اعتبار واکسن آسترازنکا  تا امروز به هیچ وجه منقضی نشده بود، بلکه تاریخ ۱۷ جولای ۲۰۲۲ که از ابتدا در کارخانه تولید کننده روی این واکسن درج شده و همان تاریخ  را هم سازمان غذا و دارو از بدو ورود واکسن به کشور ثبت کرده بود، ملاک مصرف  قرار گرفت.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: امکان استفاده از واکسن تاریخ گذشته در مراکز واکسیناسیون عملا منتفی است؛ چرا که همه واکسن‌ها باید با کد uid اختصاصی در سامانه الکترونیک سلامت ثبت شوند و اگر تاریخ انقضای واکسن فرا رسیده و یا از تاریخی  که در سامانه تیتک برای ویال واکسن درج شده، حتی یک روز گذشته باشد، سامانه اجازه ثبت واکسن را نمی‌دهد.

  • منبع خبر : ایرنا