معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از صادرات حدود ۸۰۰ میلیون دلاری بخش تعاون در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۱ خبر داد.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «مهدی مسکنی» در حاشیه بازدید از نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی «متالورژی ایران» با بیان این که ارتقای صادرات تعاونی‌ها مستلزم همت و تلاش مدیران بخش مردمی تعاون است، اظهار کرد: در دولت مردمی سیزدهم از ۳۱۰ تعاونی برای شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی داخلی و خارجی با هدف توسعه بازار تعاونی‌ها حمایت شده است.
وی توسعه صادرات و گسترش بازار‌های جهانی تعاونی‌ها را رویکرد اصلی دولت سیزدهم عنوان کرد و گفت: ۵ کشور اول هدف صادراتی بخش تعاون در نیمه اول سال ۱۴۰۱ با محوریت کشور‌های عراق، افغانستان، پاکستان، ترکیه و روسیه براساس آمار به ثبت رسیده است.
مسکنی تصریح کرد: بیشترین سهم گروه‌های شغلی صادراتی متعلق به بخش‌های کشاورزی، صنایع غذایی، صنایع دستی، فرش دستباف، مواد معدنی و صنایع معدنی بوده است.
وی با بیان این که در کشور بالغ بر یکصد هزار تعاونی فعال است، افزود: توسعه صادرات محصولات تولیدی بخش تعاون ایران به طور ویژه دنبال می‌شود.
معاون اموز تعاون از استان‌های خوزستان، فارس، خراسان‌رضوی، البرز و گلستان به عنوان فعال‌ترین استان‌ها  در حوزه صادرات بخش تعاون در کشور نام برد.
وی مهم‌ترین عامل توسعه صادرات بخش تعاون را همت و تلاش مدیران بخش مردمی تعاون دانست و تأکید کرد: وجود اتحادیه‌های متنوع و وسیع تعاونی در سراسر کشور بستری مناسب برای تکمیل زنجیره صادراتی است.
نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی ایران (فولاد، صنایع معدنی، آهنگری و ماشین‌کاری، قالب‌سازی و ریخته‌گری) از ۹ الی ۱۲ آذرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی