مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: قاضی برای مالک ساختمان ۱۵۳ خیابان بهار حکم جلب صادر کرده است.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه خبری شهر، قدرت اله محمدی در جمع خبرنگاران با بیان این که عملیات اطفاء حریق ساختمان ۱۵۳ نزدیک به ۱۲ ساعت طول کشید، اظهار کرد: به دلیل حجم بالای کالاهای دپو شده که اشتعال بالایی داشتند و درجه حرارت بالای ۴۰۰ درجه، اطفاء حریق در ساعات طولانی انجام شد.

وی افزود: این اقدام با احتیاط کامل انجام شد و ساختمان‌ها تخلیه و نفرات نجات داده شدند؛ مرحله به مرحله پیش رفتیم اما متأسفانه یکی از آتش‌نشانان در چاهک آسانسور سقوط کرد و به شهادت رسید.

محمدی با بیان این که تا صبح با ۵۰ فن مثبت، درجه حرارت را کاهش دادیم، یادآور شد: هم اکنون دو ایستگاه در محل حضور دارند که دما را کاهش دادند و ایمنی تثبیت شده است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی با اعلام این که ما ۳۳ هزار ساختمان را در سه سال اخیر پایش کردیم که در چهار دسته ناایمن، پر خطر، میان خطر و کم خطر تقسیم‌بندی می‌شود، خاطرنشان کرد: ۱۱ هزار ساختمان در جدول ساختمان‌های پر خطر هستند که ساختمان ۱۵۳ نیز جزو پر خطرهاست و رأی قضایی و حکم پلمب دارد که مالک فک پلمب کرده و قاضی حکم جلب برای او صادر کرده است.

وی افزود: ساختمان از مرحله ریزش عبور کرده و کارشناسان باید بررسی کنند و احتمالاً قابل سکونت نخواهد بود.

به گزارش شهر مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران همچنین در یکصد و سی و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران ضمن تسلیت به مناسبت شهادت شهید رضا دارابی در حادثه آتش سوزی ساختمان ۱۵۳ خیابان بهار، اظهار کرد: دیروز ساعت ۱۰:۲۰ با تماس شهروندان با سامانه ۱۲۵، نیروهای سه ایستگاه به محل می‌رسند و پس از تخلیه ساختمان، اطفای حریق را آغاز می‌کنند.
وی افزود: سه طبقه منفی دپوی وسایل آتش زا بوده که هر ساختمان ۳۸۰ متر مربع مساحت داشته است؛ این ساختمان در دی ماه سال قبل حکم قضایی داشته و هفته قبل حکم جلب برای مالک صادر شده بود.
محمدی تأکید کرد: درجه حرارت به ۱۵۰ درجه افزایش یافت و امروز به سه درجه رسیده است؛ نیروهای ما در این درجه یک دقیقه نیز دوام نمی‌آوردند و مدام گروه‌ها جابجا می‌شدند. تمام ساختمان‌های اطراف تخلیه شدند و سریعا دستگاه های لرزه نگار مستقر شدند تا هرگونه لرزه گزارش داده شود و بتوانیم آتش نشانان را تخلیه کنیم و همین باعث شد حادثه تلخ تری رخ ندهد.
وی با بیان این که اگر یک ساعت بیشتر طول می‌کشید ساختمان حتما فرو می‌ریخت، گفت: اجناس این ساختمان باید سریعا تخلیه و تخریب شود.
محمدی با بیان این که پس از خروج هر گروه آتش نشان حضور و غیاب صورت می‌گرفت، یادآور شد: یکی از آتش نشانان ما در چاهک آسانسور سقوط کرد و به شهادت رسید؛ متاسفانه طبقه منفی یک این ساختمان درب آسانسور نداشت و تخلف در اجرای آن صورت گرفته بود.
وی ادامه داد: روند شهادت آتش نشانان ادامه دارد، اتاق اصناف و اتحادیه‌ها و وزارت صمت و دستگاه‌های بیمه‌گر کجا هستند و چه وظایفی دارند؟ مصیبت‌های تهران را نباید تنها به دوش شهرداری انداخت. بیمه مرکزی باید جلوی بیمه این ساختمان‌ها را بگیرد.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان این که روزانه ۱۵۰ حریق در تهران رخ می‌دهد، گفت: باید هزینه مالکین ساختمان‌های پرخطر را بالا برد؛ یک سوم تهران از جنس این ساختمان‌هاست و  مناطق ۱۱، ۱۲ و ۱۵ به انبار تبدیل شده‌اند.
وی افزود: اگر دستگاه قضا محکم برخورد کند، قطعا شاهد حوادث کمتری از این دست خواهیم بود.

  • منبع خبر : پایگاه خبری شهر