​ ضرورت حفظ و پاکیزگی محیط زیست در آستانه روز طبیعت، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه ۱۳ فروردین روز طبیعت، گاها با نامی که برای این مناسبت انتخاب شده فاصله دارد و در برخی موارد شاهد بی‌مهری انسان با طبیعت هستیم، گفت: طبیعت‌گردان و مسافران نوروزی به منظور بهره‌مندی از محیط زیستی زیبا، سالم و بانشاط، در نگهداری و پاکیزگی طبیعت کوشا باشند.

به گزارش گویای خبر به نقل از ایلنا، سعید محمودی با توجه به در پیش بودن ۱۳ فروردین و روز طبیعت به شهروندان و مسافران نوروزی توصیه کرد ضمن بهره مندی از موهبت‌های الهی و با رعایت اخلاق طبیعت گردی و به کار بستن توصیه‌های زیست محیطی در حفظ و حراست از طبیعت و محیط زیست نقش آفرین باشند.

وی با بیان این که سفرهای نوروزی و سیزدهم فروردین با رویارویی انسان با مظاهر طبیعی در ارتباط خاصی است، افزود: بی‌توجهی به حفظ و پاسداشت طبیعت در نهایت با تخریب محیط زیست همراه خواهد بود که این خود مشکلات عدیده‌ای را برای تمامی جانداران از جمله خود انسان‌ها به وجود می‌آورد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه با اشاره به این که در روز سیزده فروردین گردشگران به جای رها کردن زباله‌ها در طبیعت، کیسه مخصوص جمع آوری زباله را با خود به همراه داشته باشند و در پایان روز زباله‌های تولیدی را به ایستگاه‌های مستقر تحویل دهند، گفت: شهروندان زباله‌های خود را در جنگل، ساحل دریا، کنار چشمه‌های آب، دره‌ها و مناطق کوهستانی رها نکنند و نسبت به سلامت درختان و بوته‌های جنگلی اعم از طبیعی و دست کاشت دقت و توجه ویژه‌ای داشته باشند.

محمودی با تاکید بر لزوم توجه به حفاظت از حیات وحش در مناطق طبیعی و همچنین پرندگان شهری تصریح کرد: طبیعت گردان با توجه به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه‌های درختان خودداری کنند.

وی با تاکید بر اینکه ماهیان قرمز به دلیل اینکه دارای آلودگی‌هایی هستند و نباید در طبیعت رها شوند، افزود: شهروندان ماهیان قرمز خود را در استخرها یا حوضچه‌هایی که شهرداری در برخی نقاط شهر ایجاد کرده، رهاسازی کنند و همچنین از رها کردن سبزه عید خود در طبیعت و مسیرهای مواصلاتی خودداری کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران نذر طبیعت برای حفظ طبیعت و محیط زیست را در این روز و در تمامی ایام سال یک کار فرهنگی، محیط زیستی و خداپسندانه و نشانگر فرهنگ بالای اسلامی- ایرانی توصیف و خاطرنشان کرد: بسیار خوب و پسندیده است که شهروندان در قالب نظر طبیعت و در اقدام‌های نمادین و فرهنگی اندکی از وقت خود را برای پاکسازی و مهربانی با طبیعت و مواهب الهی قرار دهند و تلاش کنند این موضوع را به دیگران هم آموزش دهند.

محمودی با بیان این که شهروندان در صورت نیاز به آتش، در حد امکان از زغال آماده استفاده کنند و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان خودداری کنند، اظهار داشت: ضرورت دارد طبیعت گردان خاکستر آتش افروخته خود را نیز با آب و خاک خاموش کرده و همچنین از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر اینکه پاکیزه نگه داشتن حاشیه رودخانه‌ها و نهرهای طبیعی که در نقاط مختلف استان جاری است، اهمیت ویژه‌ای دارد، افزود: تفرجگران در صورت مواجه شدن با هر گونه حریق در جنگل نسبت به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی، محیط زیست و منابع طبیعی تماس گرفته و موضوع را به سرعت اطلاع دهند.

محمودی با تاکید بر این که گشت‌های ویژه یگان حفاظت محیط زیست در مناطق مختلف استان در روز طبیعت برقرار است، خاطرنشان کرد: شهروندان و طبیعت گردان روز سیزده نوروز در صورت مواجهه با تخلف‌هایی همچون آلودگی محیط، زباله و پسماندها، شکار حیات وحش و موضوعاتی از این دست، با سامانه تلفنی۱۵۴۰ تماس گرفته و موضوع را اطلاع دهند.

  • منبع خبر : ایلنا