وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با کمک دانشگاه‌ها و حمایت رئیس جمهوری عقب‌ماندگی‌های حوزه فضایی را جبران می‌کنیم.

به گزارش گویای خبر به نقل از ایرنا از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «عیسی زارع‌پور» در آیین بزرگداشت روز فناوری فضایی اظهار داشت: صنعت فضایی نه فقط در حوزه اقتدار و بازدارندگی اهمیت دارد بلکه یک صنعت کاربردی است و هم‌اکنون به ضرورتی مهم در زندگی مردم تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینکه فناوری‌های فضایی در لبه دانش روز هستند، افزود: پیشرفت ما در صنعت فضایی به معنای آن است که متخصصین ما به پیچیده‌ترین فناوری‌ها دست پیدا کرده‌اند که نوید بخش ارتقای سایر صنایع کشور هم خواهد بود.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه ما هم اکنون جزء ۱۰ کشور نخست دارای چرخه کامل ساخت و پرتاب ماهواره و ماهواره‌بر هستیم، گفت: اینکه کارشناسان این حوزه در شرایط دشوار تحریم به این نقطه رسیده‌اند و چراغ صنعت فضایی را روشن نگه داشته‌اند نشان از مجاهدت فعالان این حوزه دارد.

کاربردی کردن هر چه بیشتر صنعت فضایی در زندگی مردم از دیگر محورهایی بود که وزیر ارتباطات بر آن تاکید کرد.

وی به توجه جدی و راهبردی دولت سیزدهم به صنعت فضایی اشاره کرد و افزود: ظرفیت‌های خلاق، متعهد و متخصص در این حوزه فراوانند و برنامه ما این است که با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و حمایت شخص رئیس جمهوری بتوانیم عقب ماندگی‌های این حوزه را جبران کنیم.

وزیر ارتباطات توسعه برنامه‌های فضایی را باعث ایجاد امید و خودباوری در کشور دانست و از تمام مسوولین این حوزه خواست برنامه‌های مصوب شورای عالی فضایی را در زمان خود اجرا کنند.

بر اساس این گزارش، در مراسم امروز از سامانه‌های «آتش‌بان» برای پایش ماهواره‌ای آتش فعال و مدیریت آتش‌سوزی، «کرانه» برای رصد رودخانه‌ها، تالاب‌ها و بدنه‌های آبی کشور، «آفاق» برای پایش گرد و غبار و آلودگی هوا، و همچنین سامانه «کیهان» برای رصد آنلاین آسمان و داده‌گیری از اجرام سماوی از طریق رصدخانه خیام سازمان فضایی رونمایی شد.

 

 

 

  • منبع خبر : ایرنا