سخنگوی اقتصادی دولت پیش‌بینی کسری بودجه ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی سال جاری از سوی یک مرکز تحقیقاتی را رد و تصریح کرد: کسری بودجه تا پایان سال به صفر می‌رسد.

به گزارش گویای خبر به نقل از شادا، سیداحسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری امروز (سه‌شنبه ۲۰ دی ماه) در ابتدا با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی درباره ورود جبهه هوای سرد به کشور از ۲۰ دی ماه تا اواسط بهمن از مردم درخواست کرد تا با مدیریت تقاضای گاز به دولت کمک کنند تا تامین گاز بدون قطعی و اخلال در روند زندگی خانواده‌ها انجام شود. وی یادآور شد: از ۸۴۵ میلیون متر مکعب مصرف گاز روزانه، بیش از ۶۳۰ میلیون متر مکعب مصرف خانگی، تجاری، صنایع کوچک و غیرعمده است و لازم است در مدیریت مصرف گاز اهتمام ملی داشته باشیم.

خاندوزی با اشاره به مشوق‌هایی که دولت برای کم مصرف‌های گاز در نظر  گرفته که به ازای هر یک درصد کاهش مصرف نسبت به سال گذشته، ۳ درصد تخفیف گازبها در نظر گرفته می‌شود گفت: یعنی اگر کسی ۳۰ درصد کاهش مصرف نسبت به سال قبل داشته باشد، گاز مصرفی او تقریبا رایگان خواهد بود و امیدواریم با این تخفیف‌ها و همکاری مردم بتوانیم از این دوره سرد عبور کنیم.

سخنگوی اقتصادی دولت تاکید کرد: شبکه گازرسانی کشور ۴۸۵ هزار کیلومتر است که بیش از ۹۵ درصد ساکنان شهرها و بیش از۸۵ درصد ساکنان روستاها به گاز دسترسی دارند؛ این‌ها اعداد و ارقام ویژه‌ای در قیاس با بسیاری ازکشورهای دنیا است و در عین حال باید با همکاری ملی مدیریت مصرف و کاهش تقاضا را در دو سه هفته آینده در پیش بگیریم. 

• تشکیل سرمایه ثابت به مثبت ۳٫۹ درصد رسید

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به این که یکی از مهمترین متغیرهایی که در سال های گذشته اجازه رشد تولید را نمی‌داد کاهش سرمایه‌گذاری بود، اظهار کرد: در چند سال گذشته فراز و فرود زیادی در زمینه سرمایه‌گذاری داشتیم اما متوسط دولت قبل با کاهش سرمایه‌گذاری همراه بود و حتی در برخی سال‌ها به میزان استهلاک هم سرمایه‌گذاری نداشتیم.

وی افزود: این مشکل در ۶ ماهه اول ۱۴۰۰ و حتی در پاییز ۱۴۰۰ که دولت سیزدهم شروع به کار کرده بود این کاهش  سرمایه‌گذاری ادامه داشت اما با تدابیری که دولت اتخاذ کرد در ۶ ماهه اول امسال ۳٫۹ درصد افزایش سرمایه‌گذاری در کشور را شاهدیم و در سه ماهه تابستان ۷٫۳ درصد افزایش سرمایه‌گذاری رخ داده که این اعداد موید کاهش بیکاری است که در تابستان رخ داده و دیدیم که نرخ بیکاری تابستان به ۸٫۹ درصد کاهش یافته بود.

خاندوزی یادآور شد: نرخ تشکیل سرمایه در بخش ماشین آلات در ۶ ماه اول امسال به رقم کم سابقه مثبت ۱۵ درصد رسید و همچنین نرخ تشکیل سرمایه در بخش ساختمان در تابستان امسال پس از چندین فصل رشد منفی به رقم مثبت ۳٫۹ درصد رسیده است. 

وزیر اقتصاد تصریح کرد: متغیر سرمایه‌گذاری چشم انداز مثبتی را برای فصول آینده و سال بعد از جهت به ثمر نشستن سرمایه گذاری‌ها ترسیم می‌کند. کسری بودجه تا پایان سال به صفر می‌رسد. وی همچنین با اشاره به اقدامات دولت برای مدیریت در حوزه تقاضا و کنترل نقدینگی یادآور شد: در پایان آذر ماه امسال میزان رشد نقدینگی کشور ۳۳٫۴ درصد در دوره ۱۲ ماهه بوده که ۷ درصد کمتر از شهریور ماه ۱۴۰۰ است که دولت شروع به کار کرد و یک درصد کمتر از ماه پیش از خود است؛ این ارقام در مجموع نشان می‌دهد اقدامات بانک مرکزی در حوزه مدیریت خلق پول و نقدینگی از طرف تقاضا هم کمک می‌کند تا خاموشی یکی از موتورهای مهم تورم را دنبال کنیم.

وزیر اقتصاد همچنین با اشاره به سیاست‌های مالی دولت برای انضباط بخشی به بودجه و مهار تورم، اظهار کرد: در ۹ ماهه امسال کل درآمدهای تحقق یافته دولت ۹۱۷ هزار میلیارد تومان بوده که معادل تحقق ۸۸ درصدی نسبت به مصوب  ۹ دوازدهم بودجه است که امیدواریم تا پایان سال به ۱۰۰ درصد رقم مصوب برسد.

وی ادامه داد: میزان تحقق درآمدهای بودجه‌ای نسبت به دوره مشابه سال قبل ۶۳ درصد افزایش داشته که نشان از ثمر بخشی تلاش برای دسترسی به درآمدهای پایدار دارد و استقراض و تنخواه به کمترین میزان کاهش پیدا کرده است. بنابراین کسری بودجه امسال تا پایان ۹ ماهه به حداقل رسیده و میزان استفاده از تنخواه گردان خزانه نیز برای اولین بار صفر شده است و تا پایان سال نیز کسری بودجه صفر خواهد شد. 

• افزایش ۲۴٫۵ برابری درآمد فروش سهام شرکت های دولتی

وی ادامه داد: امسال همچنین  کاهش ۳۳ هزار میلیارد تومانی فروش اوراق اسلامی نسبت به مشابه پارسال را داشتیم که این یعنی استقراض کمتر و افزایش ۲۴٫ ۵ برابری درآمد فروش سهام شرکت‌های دولتی را داشتیم و با تغییر سهم صندوق توسعه ملی از ۴۰ درصد به ۳۰ درصد با درخواست رئیس جمهور و موافقت رهبر انقلاب، ۲۸ هزار میلیارد تومان برای پروژه های عمرانی اختصاص یافته که مجموعه این ارقام از انضباط پولی و مالی و بودجه ای حکایت دارد.خاندوزی تاکید کرد: در بخش واقعی اقتصاد هم تحرکات خوبی برای ایجاد رونق تولید انجام شده است. 

• ارقام مهم لایحه بودجه ۱۴۰۲ 

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۲ در دولت و بررسی آن طی روزهای آینده در مجلس گفت: با توجه به اینکه بخشی از منابع تبصره ۱۴ را به منابع عمومی دولت منتقل کردیم با ۱۹۸۰ هزار میلیارد تومان منابع و مصارف عمومی مواجه خواهیم شد که اگر درآمدهای اختصاصی را هم محاسبه کنیم به بیش از ۲ هزار همت مجموعه وجوه عمومی دولت خواهیم رسید و از این میزان، در بخشی که مربوط به اختصاص معیشت است به چند عدد اشاره می کنم.

وی افزود: حداقل حقوق کارمندان دولت ۷ میلیون تومان و معافیت مالیاتی کارکنان دولت هم همین رقم پیش‌بینی شده است، ۲۰ درصد متوسط افزایش حقوق کارکنان دولت است و به تناسب این که در طبقات پایین یا بالا باشند متغیر خواهد بود. 

وزیر اقتصاد همچنین گفت: ۳۶۰ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی و ۱۰۴ هزار میلیارد تومان یارانه نان پیش بینی شده که به سبد معیشتی خانوارها باز می گردد، ۷ واحد درصد کاهش مالیات بر تولید در نظر گرفته شده که این کاهش مالیات تولید طی دو سال پیاپی بی سابقه بوده است.

وی گفت: ۱۵ هزار میلیارد تومان کمک به صندوق تثبیت سرمایه طبق وعده ای که دولت در آبان ماه داده بود برای بیمه سهام در نظر گرفته شده و قریب ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد سرمایه گذاری هایی خواهد بود که شرکت های دولتی برای سال آینده انجام خواهند داد. خاندوزی تاکید کرد: گرچه سیاست های مالی در بخش واقعی و تولید با فاصله اثر می‌گذارد اما استمرار این سیاست ها منتج به آثار مثبتی در سال های آینده خواهد داشت. 

• کسری بودجه اعلامی درست نیست

وی همچنین درباره پیش‌بینی کسری بودجه ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی بودجه در سال جاری از سوی برخی مراکز تحقیقاتی اظهار کرد: چنین برآوردی درست نبوده و عدد دقیقی نیست. سخنگوی اقتصادی دولت گفت: در کنار این نقاط مثبت در هفته های اخیر با مشکلاتی هم مواجه بودیم؛ نوسانات در بازار  غیررسمی و قاچاق ارز و درنرخ فردایی، مشکلاتی است که بانک مرکزی حتما با جدیت پی‌گیری و به سمت ثبات حرکت خواهیم کرد و نوسانات و فشارهایی برای کالاهای مورد نیاز خانوارها ایجاد شده که وزارتخانه‌های ذی‌ربط در تلاش برای مدیریت آن هستند.

  • منبع خبر : شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)