نمایندگان مجلس ضمن معاف کردن روزنامه‌ها و نشریات از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برای تبلیغات کالاها و خدمات داخلی، موضوع نحوه محاسبه مالیات مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی را به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ ارجاع دادند.

به گزارش گویای خبر به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی صبح امروز (شنبه، ۷ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، با بندالحاقی (۸) تبصره (۶) ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۱ درباره مالیات بر ارزش افزوده تبلیغات در نشریات موافقت کردند.

در بخش درآمدی بند (۸) تبصره (۶)ماده واحده لایحه آمده است: تبلیغات کالاها و خدمات داخلی در روزنامه ها و نشریات در سال ۱۴۰۱ مشمول حکم جزء(۳) بند(ب) ماده(۹) قانون مالیات برارزش افزوده نمی باشد.

گفتنی است بند (ش) این تبصره نیز به دلیل مغایرت با قوانین کلان کشور برای کسب دو سوم رأی نمایندگان به رأی گذاشته شد که به دلیل عدم کسب آرای لازم، به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ارجاع داده شد.

در بخش درآمدی بند (ش) تبصره (۶)ماده واحده لایحه آمده است: در سال ۱۴۰۱ مناطق آزاد تجاری- صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی  مشابه سرزمین اصلی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده (وی.اِی.تی) خواهند بود.

همچنین نمایندگان با بند (ق) تبصره (۶) که به دلیل مغایرت با قوانین کلان کشور به دو سوم رأی نیاز داشت، موافقت نکردند از این رو این بند که درباره معافیت‌های مالیاتی برخی از مؤسسات بود به کمیسیون تلفیق ارجاع شد.

به این ترتیب، حذف بند الحاقی (۴) نیز به دلیل عدم کسب دو سوم آرای نمایندگان برای تصویب آن به رأی گذاشته شد که با موافقت نمایندگان رأی آورد و حذف شد. این بند در رابطه با اخذ عوارض از شهرداری‌های بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت بابت صدور پروانه ساختمانی بود.

علی حدادی نیز در این جلسه در تذکری خطاب به سازمان برنامه و بودجه درباره جداول لایحه بودجه گفت: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته در این جداول باید ۳ درصد درآمدهای نفتی به استان‌های مختلف داده شود که به برخی از استان‌ها ۱۰ هزار میلیارد تومان اختصاص یافته اما تنها ۴ میلیارد تومان به استان البرز اختصاص داده‌اند.

نماینده مردم ساوجبلاغ و نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: جداول لایحه بودجه باید اصلاح شود تا اصل ۳ قانون اساسی مبنی بر جلوگیری از تبعیض ناروا رعایت شود و رعایت عدالت نیز مد نظر قرار گیرد و رئیس جمهور نیز باید در راستای شاخصه‌ها به موضوع محرومیت‌ها توجه کند.

محمد تقی نقدعلی ضمن تبریک روز حماسه و ایثار شهرستان خمینی شهر که در عملیات خیبر ۱۱۴ شهید به عدد سوره‌های قرآن تقدیم کرد، گفت: این روزها مجلس درباره طرح شفافیت مورد هجمه قرار گرفته که تقاضا داریم این طرح در فرجه زمانی میان بررسی بودجه و ارجاع آن به شورای نگهبان به صحن علنی بیاید.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه اضافه کرد: مجلس انقلابی با شعار شفافیت رأی آورد و قرار شد آرای نمایندگان را به شفافیت بگذارد از این رو هم اکنون نیز عده زیادی از نمایندگان خواستار بررسی این طرح در صحن علنی هستند تا مطالبه مردم اجرایی شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری خانه ملت