مرکز نوآوری بانک ملی ایران با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و جمعی از فعالان فناور حوزه مالی و بانکی رونمایی شد.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری  معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به نقش‌آفرینی مؤثر بانک ملی در حمایت و توسعه بانکداری نوآوری با استفاده از فین تک‌ها گفت: تا سال‌های اخیر، شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در حوزه مالی و بانکی نقش چندانی در نظام بانکداری کشور نداشتند اما با شناخت مزیت‌ها و شیوه‌های نوآورانه فین‌تک‌ها، بخش قابل توجهی از تراکنش‌های مالی توسط این شرکت‌ها، در کوتاه‌ترین زمان و با کم‌ترین خطا انجام می‌شود.

وی با تأکید بر این‌که کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و خلاق، شیوه سنتی بانکداری را دستخوش تحول اساسی می‌کنند ادامه داد: بانکداری به شیوه جدید خواهد ماند اما ساختار بانک تغییر خواهد و شکل و شیوه مالی و بانکی قطعا دستخوش تحول خواهد شد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری از اهمیت تربیت و آموزش نیروی انسانی خلاق و دانش آموخته در رونق و توسعه بانکداری نوین تاثیری مستقیم خواهد داشت، ادامه داد: در در اداره ساختار مالی و بانکی کشور، کیفیت نیروی انسانی تعیین‌کننده است و موجب اشتغال‌آفرینی خواهد شد. این کشور با این ظرفیت خارق العاده در نیروی انسانی قطعا به یک روش و ساختار نوآورانه در بانکداری نیاز دارد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که ساختار مالی و بانکی ایران با چنین طرفیتی نیازمند رویکرد و نگرشی متفاوت در ارزش‌گذاری نوآوری است ادامه داد: نگاه نوآورانه، می‌باید در بانکداری نیز وجود داشته باشد؛ البته در سال‌های اخیر، اقبال به سوی بانکداری نوآورانه از سوی بانک‌ها شکل گرفته است.

ستاری با تاکید بر این که بازیگران سنتی اقتصاد باید روی ساختارهای جدید سرمایه‌گذاری کنند و در غیر این صورت محکوم به شکست هستند، ادامه داد: اگر بانک‌ها می‌خواهند در آینده‌ در عرصه رقابت باقی بمانند و رشد کنند راهی جز حمایت و سرمایه‌گذاری روی حوزه‌های نوآورانه ندارند.

وی افزود: ایجاد مراکز نوآوری سرمایه‌گذاری و حمایت از استعدادهای برتر و نخبگان می‌تواند زمینه ساز ایجاد اشتغال و توسعه کشور خواهد شد. آمادگی داریم تا بر مبنای ساتتار جدید جذب نخبگان در ساختار دولتی، ظرفیت نخبگانی را در بستری چون بانک ملی توسعه دهیم. این الگو باید تسری پیدا کند تا سایر بخش‌ها نیز به این سود متمایل شود.

تحول در ساختارهای مالی و بانکی

وی افزود: با توسعه رویکردهای نوین بانکداری و مالی ساختارهای مالی را به این سمت و سو حرکت ددده که بااستفاده فناوری های هوش مصنوعی، داده و فناوری اطلاعات و ارتباطات خدماتی متناسب مزکز نواوری فینوداد راه‌اندازی شده است تا ضمن شتابدهی به نوآوری‌ها بر مسیر الگوی ارائه خدمات مبتنی یر نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، مسیر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این حوزه را هموار کند.

راهکارهای نوآورانه در حوزه مالی، بانکی، تبادلات و تسهیلات را با استفاده از نوآوری و فناوری های روزآمد ارایه می‌دهد، ادامه داد: در گام دوم برنامه تحول دیجیتال بانک ملی قصد دارد این روند را با کمک فین تک‌ها و شرکت های دانش‌بنیان و خلاق پیش ببرد. ارتباط موثر با تمامی ذی نفعان و مشارکت‌کنندگان این حوزه برای تبدیل شدن به یک بانک نوآور در دستور کار این مرکز نوآوری قرار داد.

تحول در نظام مالی زیست‌بوم فناوری با قانون جهش تولید دانش‌بنیان

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با اشاره به این که تحول جدیدی در اقتصاد دانش‌بنیان با کمک قانون جهش تولید دانش‌بنیان صورت گرفته است ادامه داد: این قانون یکی از مهم‌ترین نیازهای رشد و رونق شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق است و مسیر دو دهه آینده این زیست بوم را ریل گذاری می‌کند. نظام قانون‌گذاری باید فضای تنفس و فعالیت رو به رشد را برای این زیست بوم ایجاد کند و قانون جهش تولید دانش‌بنیان، چنین رسالتی را بر عهده دارد.

وی با بیان این که این زیست بوم به کمک بخش خصوصی شکل می‌گیرد و توسعه می‌یاید عنوان کرد: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی روی اولویت‌ها و اجرای طرح‌ها است که یک محصول یا خدمت متناسب با نیاز جامعه را هدف می‌گیرد. بنابراین، سرمایه‌گذاری این بخش روی پژوهش است که محصول و کارآمدی را تضمین می‌کند.

ستاری با اشاره به رسوخ نوآوری در ساختار ارائه تسهیلات و سرمایه‌گذاری روی ایده‌های نوآورانه ادامه داد: این زیست بوم در حقیقت جنگلی پربار و بارانی است که به طور طبیعی رشد کرده و در توسعه این زیست بوم نیز باید با اجرایی کردن مفاهیم نوآورانه در حمایت مالی و محدود نشدن به اعطای وام، این رشد و توسعه را محقق کنیم. روش‌های نوآورانه سرمایه‌گذاری نقش‌آفرینی بورس، نقش و ساختار جدید صندوق‌های پژوهش و فناوری، حمایت از دانشگاه‌ها در حوزه پژوهش، اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه شرکت‌های بزرگ و حمایت‌های مالیاتی که در قانون جهش تولید دیده شده است همگی جزو حمایت‌هایی است که هدف سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پژوهش را برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و خلاق فراهم می‌کند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با بیان این که سهم سرمایه‌گذاری در پژوهش ۸۸ صدم درصد است ادامه داد: از این میزان همچنان نیم صدم درصد توسط بخش دولتی تامین می‌شود و به هر میزان که نقش بخص خصوصی را در پژوهش بیش‌تر کنیم اقتصاد دانش بنیان و خلاق در جامعه مفهومی پررنگ‌تر خواخد یافت‌.

حمایت از ایجاد فضای استقرار فعالان زیست‌بوم نوآوری و فناوری

ستاری، با اشاره به این که احیای اماکن و فضاهای شهری برای توسعه اقتصاد دانش بنیان درقانون جهش تولید مد نظر قرار گرفته شده است، گفت: به دنبال تبدیل و احیای اماکن موجود به بسترهایی برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق هستیم و از اقدام بانک‌ها برای اختصاص فضای استقرار به زیست بوم نوآوری و فناوری حمایت می‌کنیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این که شرکت‌های دانش بنیان و خلاق در مسیر دریافت سهمی قابل توجه در اقتصاد و توسعه قرار دارند گفت : پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌ها در حال پررنگ ساختن نقش خود در اقتصاد هستند. در پارک فناوری پردیس ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جاری وجود دارد و این رویه باید در دانشگاه‌ها، سایر پارک‌های علم و فناوری و دیگر بخش‌های کشور پیاده شود. به دنبل افزایش سهم شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق از تولید ناخالص هستیم و  در این مسیر، نیروی انسانی بسیار خوبی که در دانشگاه‌ها وجود دارد، می‌تواند ضمن تحقق بانکداری نوآورانه، این هدف را واقعیت ببخشد.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری