سخنگوی صنعت برق گفت: از حدود ۳۰ میلیون مشترک بخش خانگی، حدود ۶۵۰ هزار مشترک بیش از دو برابر الگو، مصرف برق دارند و جزو مشترکان پرمصرف هستند که تا زمان اوج مصرف برق در تابستان امسال به کنتورهای هوشمند مجهز می‌شوند.

 گویای خبر – به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مصطفی رجبی مشهدی مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران از احتمال افزایش دما در آخرین روزهای اردیبهشت‌ماه خبر داد و آن را به معنای طولانی بودن دوره پیک مصرف برق و ضرورت حفظ آمادگی شرکت‌ها برای مدیریت این دوره دانست.
سخنگوی صنعت برق در خصوص راهکارهای گذر از دوران اوج مصرف در تابستان امسال گفت: برای گذر از پیک سال ۱۴۰۱، تمرکز بر بحث هوشمندسازی مشترکان و قابلیت کنترل پذیری، انعقاد تفاهم‌نامه با مشترکان صنعتی و کشاورزی، بکارگیری حداکثری مشترکان خود تامین، دیزل ژنراتورها و همچنین فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف و صرفه‌جویی تمام مشترکان قرار دارد.
وی در بیان تاثیر کنتورهای هوشمند در کاهش مصرف خاطرنشان کرد: با هوشمند شدن کنتورها، علاوه بر نظارت شرکت‌های برق بر میزان مصرف، مشترکان برق نیز در لحظه از میزان مصرف و هزینه‌های برق خود آگاه می‌شوند و این موضوع می‌تواند در کاهش مصرف برق بسیار تاثیرگذار باشد.
رجبی مشهدی با بیان این که ۳۰۰ هزار  کنتور هوشمند در بخش خانگی و تجاری نصب شده، اظهار کرد: تمام بخش‌های اداری، صنعتی، عمومی و کشاورزی کشور با مصرف ۳۰ کیلوولت آمپر به بالا که حدود ۷۰۰ هزار کنتور برآورد می‌شود، هم‌اکنون به کنتورهای هوشمند برق، مجهز و رویت‌پذیر شده‌اند.
سخنگوی صنعت برق با بیان این که این بخش‌ها حدود ۵۰ درصد مصرف برق کشور را به خود اختصاص می دهند، گفت: بیش از ۳۰ میلیون دستگاه کنتور برق نیز در بخش خانگی و تجاری کشور داریم که ۶۰ درصد آن‌ها کنتورهای دیجیتال و مابقی مکانیکی هستند و در مجموع حدود ۳۰۰ هزار کنتور هوشمند در بخش خانگی و تجاری نصب شده‌ است.
به گفته رجبی مشهدی با احتساب بخش خانگی و تجاری هم‌اکنون یک میلیون دستگاه کنتور برق هوشمند در کشور نصب شده است.
وی با اشاره به سرمایه گذاری‌های کلان برای ایجاد یک نیروگاه، گفت: مدیریت مصرف نقش مهمی در اقتصاد انرژی و شکوفایی اقتصاد کشور دارد و در اولویت برنامه کاری شرکت‌های توزیع برق قرار گرفته است.
سخنگوی صنعت برق درباره قیمت هر دستگاه کنتور برق هوشمند بخش خانگی گفت: در حال حاضر قیمت یک دستگاه کنتور هوشمند بین ۶۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان است.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو