معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به محدودیت‌های شدید منابع آبی در سال جاری، از ممنوعیت کشت برنج در کل استان خوزستان خبر داد.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، علی شهبازی با اشاره به محدودیت منابع آبی در خوزستان و حوضه آبریز کرخه، اظهار داشت: تراز فعلی سد کرخه ۱۸۰ متر از سطح دریا است، در حالی که سال گذشته در همین زمان ۱۹۹ متر بوده است.
وی با بیان این که تراز کنونی سد کرخه به معنای کاهش ۱۹متری سطح آب سد نسبت به سال گذشته است، تصریح کرد: بر این اساس ما در سد کرخه با کاهش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعبی حجم منابع آبی نسبت به زمان مشابه در سال گذشته رو به رو هستیم.
وی درباره تأمین آب کشاورزی و مباحثی که در خصوص کشت محصولات آب بر مانند برنج در استان خوزستان مطرح است، گفت: با توجه به محدودیت ذخایر سدها، امکان تأمین آب برای کشت شلتوک و به طور کلی محصولات پرمصرف وجود ندارد و کشت این محصولات می‌تواند سبب بر هم خوردن تعادل شکننده منابع و مصارف آبی در حوضه‌های آبریز شده و در تأمین نیازهای آبی حیاتی استان از جمله شرب، محیط زیست، نخیلات آبادان و خرمشهر و دام‌های سنگین در حوضه‌های آبریز مختلف استان اختلال ایجاد می‌کند.

شهبازی با بیان اینکه ممنوعیت کشت این محصولات از بهمن‌ سال گذشته در سراسر استان اطلاع‌رسانی شده است، تأکید کرد: در این رابطه مصوبات ملی و استانی اخذ و به تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ شده است.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو