مدیرکل دفتر بازاریابی و گردشگری خارجی گفت: وزارت خارجه با پیشنهاد ایران برای لغو روادید گردشگران ورودی از قطر به ایران موافقت کرده است.

به گزارش گویای خبر به نقل از خبرگزاری مهر، برنامه گفت‌وگوی اقتصادی با موضوع ظرفیت‌های اقتصادی جام جهانی قطر برای ایران و فرصت‌سوزی‌های احتمالی از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

در این برنامه، لیلا اژدری مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی درباره اقدامات این وزارت درباره استفاده از ظرفیت جام جهانی برای توسعه گردشگری ایران گفت: ما برنامه‌ریزی برای جام جهانی قطر را از خرداد ماه ۱۳۹۹ آغاز کردیم و جلساتی را برگزار و ایده‌های خود را مطرح کردیم. رویکرد ما جذب تماشاگران دنیا از دوحه به ایران است. چون این کشور در نزدیکی ایران قرار گرفته و فاصله بین مسابقات موقعیت مناسبی است تا تماشاگران از کشور کوچک قطر به‌ سمت سایر مقاصد گردشگری از جمله ایران سفر کنند. ما می‌دانیم که چون قطر یک کشور کوچک است بنابراین امکانات اقامتی آن نمی‌تواند کفاف همه بازدیدکنندگان را بدهد.

وی به سفر وزیر راه قطر به کیش اشاره کرد و گفت: جلساتی با همه ذی‌نفعان داشتیم و تقاضای بخش خصوصی این بود که لغو روادید یا تخفیف در صدور روادید می‌تواند مشوق خوبی برای حضور توریست‌های خارجی از قطر در ایران باشد. وزارت خارجه با این پیشنهاد موافقت کرده است و نامه‌ای را نیز به معاون اول رئیس‌جمهور ارسال کردند و منتظر هستیم تا از لحاظ قانونی، دستور بودجه‌ای آن ابلاغ شود چون مدت زمان لغو روادید ۲ ماهه است.

وی گفت: بخش خصوصی همچنین معتقد است که تعداد پروازهای کمی بین ایران و قطر وجود دارد که این مشکل نیز در سفر رئیس‌جمهور به قطر حل شده است و ۷۰ پرواز هفتگی با ایرلاین‌های ایرانی در آن مقطع زمانی خواهیم داشت.

منظور از اژدری درباره بخش خصوصی رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی و هتلداران ایران است که در این برنامه نیز حضور پیدا کرده و صحبت کردند.

در ادامه، حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران نیز که روز گذشته از بخش دولتی خواسته بود تا بلیت‌ها و هتل‌های مسابقات را انحصاری نکنند در این برنامه به اکسپوی دبی اشاره کرد و آن را یک فرصت به هدر رفته دانست و گفت: چرا فقط به کیش توجه داریم ما با یک ساعت از مرکز ایران به شهرهای مختلف قطر مسافرت می‌کنیم. جام جهانی امتحان سختی برای متولیان کار خواهد بود به این دلیل که مردم نگاه ویژه‌ای به جام جهانی دارند. برد قطعی تیم ملی و برداشت مادی از این رویداد بزرگ باید اهداف اصلی ما باشد. ایران همسایه قطر است و باید به نحو احسنت از آن بهره برداری کنیم به شرطی که بخش دولتی بتواند اختیار لازم را به بخش خصوصی بدهد.

جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران ایران نیز با بیان اینکه هتل‌های کیش بسیار ارزان‌تر از قطر هستند گفت: این ظرفیت مناسبی است که می‌توان روی آن تبلیغ کرد و گردشگران را به ایران کشاند.

حمزه زاده همچنین از این که در دیدار بین متولیان ایرانی و قطری در کیش، بخش خصوصی حضور نداشته ابراز گلایه مندی کرد و گفت: جزیره کیش چون یک منطقه آزاد است گردشگران بدون ویزا می‌توانند به آن تردد داشته باشند.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر