با حضور دکتر بهرام عین اللهی در پایگاه بهداشتی و درمانی الهیه تبریز، از نخستین سامانه هوشمند خود مراقبتی مبتنی بر فناوری‌های نوین رونمایی شد.

گویای خبر – به گزارش وبدا، دکتر بهرام عین اللهی در حاشیه رونمایی از این سامانه اظهار داشت: از مهمترین عناصر تامین سلامت افراد جامعه، مشارکت آن‌ها در سلامت و خودمراقبتی است. بعضی افراد به این دلیل دچار مشکلات ناگهانی همچون سکته‌های قلبی و مغزی می‌شوند که از عوامل خطرساز سلامت خود، آگاهی ندارند.
وی با اشاره به لزوم حساس‌سازی افراد نسبت به مقوله سلامت و پیشگیری، افزود: برنامه سلامت خانواده امسال در ۵۹ شهرستان کشور اجرا شده و برای هر ایرانی ساکن در این مناطق، پرونده سلامت با استفاده از کد ملی، تشکیل می‌شود که مراقبان سلامت در این فرایند، نقشی مهم و اساسی دارند.
وزیر بهداشت افزود: افراد ممکن است در حین تشکیل پرونده سلامت با مواردی همچون فشارخون بالا، قند و چربی خون روبه رو شوند که در مسیر ارجاع، به مراکز درمانی معرفی می‌شوند.
دکتر عین اللهی تصریح کرد: برای اولین بار در کشور در دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تشکیل پرونده سلامت با رویکرد تقویت خودمراقبتی و استفاده از فناوری‌های جدید انجام گرفته و در این برنامه افراد بدون نیاز به پزشک و مراقب سلامت، می‌توانند از  قد، وزن، میزان فشارخون و قند خون خود مطلع شوند و این اطلاعات در پرونده الکترونیک سلامت آن‌ها، ثبت می‌شود تا در صورت بروز مشکل، به صورت برخط با پزشک، ارتباط برقرار و راهنمایی لازم، را دریافت کنند.
دکتر عین اللهی در پایان با تاکید بر اهمیت خودمراقبتی در ارتقای شاخص‌های سلامت جامعه گفت: امیدواریم با اقدامات نوآورانه‌ای که در دانشگاه علوم پزشکی تبریز و سایر دانشگاه‌ها انجام شده، گام‌های بلندی در مسیر تامین سلامت مردم برداشته شود.

  • منبع خبر : وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی