آیین رونمایی از نقشه راه تامین مالی زنجیره‌ای در بخش کشاورزی با تاکید بر اجرای کشاورزی قراردادی سه شنبه ۱۱ مردادماه در بانک مرکزی برگزار می‌شود.

به گزارش گویای خبر به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در این آیین که با حضور اعضای هیأت عامل بانک مرکزی، مدیران ارشد وزارت جهاد کشاوری، مدیران عامل بانک‌ها و فعالان این حوزه برگزار می‌شود، محورهایی از جمله معرفی کشاورزی قراردادی و روش‌های تامین مالی آن، ارائه نقشه راه شبکه بانکی و گام های اجرایی طرح،تبیین سیاست‌های جهادکشاورزی، تشریح برنامه های اجرایی بانک کشاورزی و ارائه نمونه‌های عملیاتی کشاورزی قراردادی مورد بحث و بررسی قرار می‎‌گیرد.

1

 همچنین این مراسم به صورت زنده از طریق فضای مجازی به آدرس https:cbi.skyroom.online/ch/pcf برای مخاطبان پخش خواهد شد.

گفتنی است،«کشاورزی قراردادی» روشی از تولید است که از طریق آن، تولیدکننده (اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی که به صورت مستقیم یا از طریق تشکل تولیدی معین، بر اساس قرارداد با مجری طرح، به تولید محصول می‌پردازند) از طریق عقد قرارداد با یک مجری طرح، نسبت به تولید محصولات کشاورزی اقدام می‌کند. تأمین مالی در کشاورزی قراردادی مشتمل بر تأمین مالی تولیدکنندگان برای کشت و تهیه نهاده‌های تولید، تأمین مالی مجری با هدف تکمیل زنجیره ارزش، خرید نهاده‌ها، مواد اولیه، ماشین‌آلات و اقدامات توسعه‌ای و تأمین مالی در راستای ارایه خدمات آموزشی، فنی، توسعه‌ای، دانش‌بنیان و تحقیقاتی برای ایجاد ارزش افزوده در طرح خواهد بود. روش مذکور دارای مزایای متعددی از ‌جمله موارد شفافیت تأمین مالی طرح‌ها و افزایش کارائی تخصیص منابع در بخش کشاورزی،حمایت از شکل‌گیری زنجیره‌های یکپارچه کشاورزی،حمایت از توسعه اشتغال روستایی با روش‌های غیر تورمی،کاهش هزینه و امکان استفاده از قراردادهای کشاورزی به عنوان وثیقه تسهیلات فراهم می‌کند.

  • منبع خبر : بانک مرکزی