معاون وزیر صمت گفت: هر کسی که رمزارز رسمی و قانونی استخراج شده دارد، از پایان شهریور می‌تواند واردات انجام دهد.

به گزارش گویای خبر به نقل از  شاتا، علیرضا پیمان پاک با حضور در برنامه میز اقتصاد شبکه خبر که به موضوع تاثیر انعقاد پیمان‌های پولی دو جانبه میان کشورها و حذف دلار از معاملات اختصاص داشت، گفت: تمام تلاش ما تسهیل تجارت خارجی است. یکی از ابزارهای توسعه تجارت خارجی، تسهیل تبادلات مالی است، در گذشته دولت بابت فروش نفت و تجارت بخش دولتی برای معاملات خود راه‌هایی در نظر گرفته بود اما در این بخش به بخش خصوصی کم توجهی شده بود.

معاون وزیر صمت افزود: در دوره فعلی نگاه ویژه به تجارت بخش خصوصی و بهره‌مندی آنها از مزایای تجارت خارجی هستیم. به همین علت راه‌هایی را دنبال می‌کنیم که تجارت غیر نفتی نیز بتواند رشد کند.

وی با بیان این که علت طولانی شدن مذاکرات برای انعقاد پیمان‌های پولی دو جانبه، قوانین و مقررات بانک مرکزی کشورها است، گفت: در موضوع ایران و روسیه نیز پی‌گیری‌های روسای جمهور موجب شد تا به نتیجه برسد. البته باید بگوییم که بانک مرکزی ما فعال‌تر از بانک مرکزی روسیه بود.

پیمان پاک در خصوص تاثیر این پیمان بر توسعه تجارت گفت: این پیمان موجب می‌شود که بازگشت ارز تسهیل شود و هزینه‌های اضافی بابت انتقال ارز در شرایط تحریم پرداخت نشود. البته این پیمان در کنار راهکارهای مختلف مانند شیوه‌های جایگزین ال سی می‌تواند موفق باشد.

وی با بیان این که این پیمان نمی‌تواند یک شبه به طور کامل اجرا و تاثیر کامل داشته باشد، گفت: طبیعتاً تجارت دو کشور در واردات و صادرات باید تراز باشد اما این تراز بودن نیاز به عوامل مختلفی مانند لجستیک و حمل و نقل و تولید کالا دارد.

معاون وزیر صمت از رشد ۱۳۰ درصدی صادرات به روسیه خبر داد و گفت: امیدواریم میزان صادرات ما به روسیه امسال به یک میلیارد دلار برسد.

وی در خصوص آخرین مصوبات در جهت تسهیل تجارت خارجی گفت: رفع تعهد ارزی کلیه صادرکنندگان به کشورهای اورآسیا (روسیه بلاروس قزاقزستان قرقیزستان و ارمنستان) از طریق واگذاری کوتاژ به واردکنندگان کالا از روسیه امکان پذیر شد.

پیمان پاک همچنین در خصوص پیشنهاد روس‌ها جهت تراز شدن تراز تجاری با ایران گفت: با توجه به حجم گسترده تجارت روسیه با چین و چین با ایران، روس‌ها پیشنهاد دادند تا چین به عنوان کشور ثالث به این پیمان پولی اضافه شود و اگر این اتفاق رخ دهد تراز تجاری تراز می‌شود.

پیمان پاک همچنین در خصوص ثبت سفارش واردات خودرو به میزان ۱۰ میلیون دلار از طریق رمز ارز گفت: طبق موافقتنامه‌ای که میان آقایان صالح آبادی و فاطمی امین منعقد شد، استفاده از رمزارز ها به عنوان یک ابزار توسعه تجارت مطرح شد.

وی با بیان این که بانک مرکزی کشورها رمزارز را به رسمیت شناختند اما اعلام رسمی نمی‌کنند، گفت: مقاومت‌ها به زودی از بین می‌رود و به همین علت ما برنامه ریزی جهت استفاده از این ظرفیت را انجام دادیم.

معاون وزیر صمت تاکید کرد: ما در دو حوزه، رمزارزها را به رسمیت شناختیم که یکی از آنها این است که واردات در ازای رمزارزهایی که در داخل به صورت قانونی استخراج شده‌اند آزاد است. به عبارتی هر کسی که رمزارز رسمی استخراج شده دارد، از پایان شهریور می‌تواند با رمزارز خود واردات انجام دهد و فعلاً بحث صادرات را نداریم.

پیمان پاک همچنین اعلام کرد: بر اساس بلاکچین در خارج از مرزها بستری فراهم کردیم که تاجر ما می‌تواند رمزارز بگیرد و در ازای آن واردات انجام دهد.

  • منبع خبر : شاتا نیوز