مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران اعلام کرد: مبلغ ۷۲۳ میلیارد ریال از مطالبات غیرجاری بدهکاران عمده بانک وصول شده است.

به گزارش گویای خبر به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، دکتر سیدعلی حسینی به مناسبت آغاز هفته دولت عملکرد مالی این بانک در سال ۱۴۰۰ را مطلوب توصیف کرد و با تشریح آخرین وضعیت مالی بانک، دارایی‌ها و پرداخت تسهیلات گفت: مجموع درآمدهای بانک ۵۱ هزار و ۳۰۲ میلیارد ریال و سود خالص بانک ۶۵۷ میلیارد ریال است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران همچنین میزان دارایی بانک توسعه صادرات ایران در پایان سال ۱۴۰۰ را مبلغ ۹۸۵ هزار و ۷۰۸ میلیارد ریال عنوان کرد که به گفته وی ۶۲ درصد از آن، مربوط به تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص غیردولتی بوده است.
حسینی در تشریح خلاصه عملکرد اعتباری بانک توسعه صادرات ایران یادآور شد: با توجه به ماموریت و چشم انداز بانک توسعه صادرات ایران به عنوان اگزیم بانک ایران با رویکرد تخصصی در حوزه صادرات، تسهیلات اعطایی به مشتریان صادراتی در قالب تسهیلات قبل از حمل کالا و خدمات شامل سرمایه در گردش و طرح‌ها و تسهیلات بعد از حمل کالا و خدمات شامل اعتبار خریدار و فروشنده پرداخت می‌شود.
وی ادامه داد: وضعیت عملکردی بانک نشان می‌دهد که میزان تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات ایران تا پایان سال ۱۴۰۰، معادل ۱۸۴ هزار و ۹۹ میلیارد ریال بوده که از این مبلغ ۱۳۸ هزار و ۲۷۵ میلیارد ریال در قالب تسهیلات ریالی و ۴۵ هزار ۸۲۴ میلیارد ریال در قالب تسهیلات ارزی پرداخت شده است.
حسینی اضافه کرد: از مجموع تسهیلات پرداختی ۱۶درصد به شرکت‌های کوچک و متوسط و ۶ درصد آن به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت شده است.
وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات بانک بعد از اعلام اسامی ابربدهکاران و چگونگی وصول بدهی‌ها اظهار داشت: پرونده اکثر مشتریان عمده غیرجاری بانک در کمیته فرادستگاهی در حال بررسی است و این بانک طبق روال همیشگی نسبت به ادامه پیگیری‌های قانونی جهت وصول مطالبات خود اقدام نموده است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران خاطر نشان کرد: در این راستا برخی از این مشتریان جهت ساماندهی بدهی خود به بانک مراجعه کرده‌اند که منجر به وصول مبلغ ۷۲۳ میلیارد ریال از مطالبات غیرجاری بدهکاران عمده بانک شده است.
حسینی در خصوص عملکرد بانک در اجرای بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ گفت: تفاهم‌نامه‌ای بین بانک و وزارت نفت در اسفندماه سال ۱۴۰۰ منعقد و مبلغ ۵ هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال جهت پرداخت تسهیلات به بانک تخصیص داده شد.
وی ادامه داد: همچنین در خردادماه سال ۱۴۰۱ از سوی وزارت نفت طی چند فقره نامه، تعداد ۹۹ شرکت جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی و شرکت‌های یاد شده به شعب مربوطه جهت پی‌گیری و بررسی درخواست معرفی شدند.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران افزود: تا کنون ۱۵ مصوبه به مبلغ یک هزار و ۲۲۳ میلیارد ریال در قالب سرمایه درگردش و طرح صادر شده است.
حسینی پرداخت این تسهیلات را منوط به ارائه تاییدیه از سوی وزارت اقتصاد و دارایی دانست و اظهار داشت: تاکنون برای ۱۰ شرکت تاییدیه ارسال شده است.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد اقدامات انجام شده در خصوص کارکرد توسعه‌ای بانک و برنامه‌های آینده، گفت: با توجه به راهبردها و سیاست های ابلاغی وزارت اقتصاد به بانک‌های دولتی در حوزه‌های هدایت اعتباری، انضباط مالی، فن آوری و خودتنظیمی، بانک توسعه صادرات ایران نسبت به تنظیم برنامه‌های توسعه‌ای و عملیاتی سال جاری و سال‌های آتی خود اقدام کرده است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران افزود: اجرا و پیاده‌سازی کامل سامانه بودجه‌ریزی عملیاتی، تدوین و اجرای طرح تداوم کسب و کار بانک (Bcp)، برنامه توسعه و استقرار کامل دولت الکترونیک، اجرای پروژه‌های تحول دیجیتال در راستای نقشه راه تحول دیجیتال بانک، ارایه خدمات تامین مالی زنجیره تامین، تدوین نقشه راه ارزی بانک، راه‌اندازی سامانه کنترل و مدیریت نقدینگی بانک و طراحی و پیشنهاد ارایه خدمات جدید و نوین بانکی از جمله برنامه‌های عملیاتی سال جاری است.

  • منبع خبر : بانک توسعه صادرات ایران