سخنگوی صنعت برق گفت: ۱۱ میلیون مشترک خانگی پاداش صرفه‌جویی در مصرف برق دریافت کرده‌اند که معادل ۲۵۰ میلیارد تومان است.

 گویای خبر – به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور در گفتگوی ویژه خبری در خصوص عملکرد وزارت نیرو گفت : امسال طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در بخش خانگی خاموشی نداشته ایم.
رجبی مشهدی ادامه داد: تابستان سال گذشته دوران سختی بود به طوری که در بخش‌های خانگی، صنایع بزرگ و بخش‌های صنعتی روزی دو تا سه نوبت خاموشی داشتیم که خسارت‌های بسیار زیادی به همراه داشت.
وی ادامه داد: وزیر نیرو در زمان دریافت رای اعتماد در مجلس اعلام کرده بود که تابستان بدون خاموشی در سال ۱۴۰۱ خواهیم داشت که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته وعده ایشان وفا شد و علاوه بر این که ۶ هزار مگاوات به ظرفیت تولید واحدهای نیروگاهی تا پایان شهریور اضافه خواهد شد، تعمیرات نیروگاهی زودتر از موعد به اتمام رسید و کلیه نیروگاه‌ها به صورت کامل و به موقع در مدار تولید برق قرار گرفتند.
رجبی مشهدی اظهار داشت: از ۶۳۰ هزار واحد صنعتی کشور ۵۸۰ هزار واحد مشمول هیچ محدودیت و مدیریت مصرف برق قرار نگرفتند و حدود ۹۲ درصد که عمدتاً واحدهای صنعتی کوچک بودند توانستند به اشتغال پایدار خود ادامه دهند و محدودیتی از لحاظ مصرف برق نداشتند و تنها ۸ درصد از واحدهای صنعتی در برنامه مدیریت مصرف ما بودند.
وی ادامه داد: در سال گذشته به دلیل کمبود برق در شهرک‌های صنعتی، ۲ روز در هفته به‌صورت برنامه‌ریزی‌ شده ناچار به قطع برق آنها بودیم که امسال با هماهنگی وزارت صمت و برنامه ریزی انجام شده تنها ۱۲ ساعت در هفته محدودیت در مصرف داشتند که می‌توانستند با استفاده از شیفت شب یا فعالیت در روز جمعه آن را هم جبران کنند.
سخنگوی صنعت برق گفت: ۴۴۰ واحد انرژی بر در کشور وجود دارد که عمدتاً از واحدهای بزرگ در بخش فولاد، سیمان، آلومینیوم و مس بودند که به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کردیم تا این واحدها تعمیرات و یا تعطیلات خود را در طول سال به تابستان موکول کنند. وی افزود بیش از ۱۴ درصد امسال در دوره مدیریت مصرف انرژی بیشتری به این صنایع تحویل داده شده است.
او همچینن درباره تعرفه‌های برق و افزایش تعرفه‌ها هم گفت:تعرفه‌های برق هم در سال ۱۴۰۰ و هم امسال برای کسانی که زیر الگوی مصرف بودند تغییری نکرد اما برای کسانی که بیشتر الگو و دو برابر الگو مصرف برق داشتند با افزایش تعرفه برق روبرو بودند که افزایش مصرف آنها را از طریق پیامک به آنها هشدار می‌دادیم.
رجبی مشهدی گفت: دستگاه‌های دولتی مجهز به کنتور هوشمند هستند و پیش‌بینی شد با اینترنت اشیا دستگاه‌های سرمایشی اداراتی که مصرفشان بالاتر از الگوست را از راه دور مدیریت ‌کنیم و تاکنون، از طریق استفاده از اینترنت اشیاء، حدود ۲۰ مگاوات صرفه جویی داشتیم.
وی با بیان این که براساس مصوبه هیأت وزیران همه دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، نیروهای مسلح و نهادهای عمومی موظف‌اند در ساعات اداری حداقل ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته و در ساعات غیر اداری به میزان ۶۰ درصد، مصرف برق خود را کاهش دهند افزود: شرایط طوری رقم خورد که نزدیک به هزار مگاوات صرفه‌جویی در بخش ادارات و یا روشن کردن مولدین اضطراری داشتیم که معادل تولید یک نیروگاه بزرگ در کشور است.
رجبی مشهدی اظهار کرد: با همکاری مردم امسال ۱/۴ درصد رشد مصرف کاهش یافته است. این در حالی است ما هر سال حدود یک میلیون مشترک جدید داریم که حداقل ۲ درصد افزایش مصرف برق را بیشتر می‌کند. از بین ۲۹ میلیون مشترک خانگی ۱۱ میلیون مشمول پاداش صرفه‌جویی شدند و در واقع ۴۰ درصد مردم مصرف برق خود را کاهش دادند که رقم این پاداش در مجموع ۲۵۰ میلیارد تومان است.
وی به عدم ارائه اسامی ادارات پر مصرف در این ایام هم گفت: در گذشته تعدادی از این ادارات پر مصرف را اعلام کردیم که بلافاصله‌ میزان مصرف خود را کاهش دادند،اما ادارات الگوی مصرف اعلامی از سوی وزارت نیرو را رعایت کردند.
سخنگوی صنعت برق درباره پرداخت خسارت‌های ناشی از برق در سال گذشته که برخی از افراد نتوانستند دریافت کنند گفت:به دنبال رفع این مشکل نیز هستیم تا این مشترکان هم موفق به دریافت خسارت وارده بشوند وی افزود: برخی از این مسائل به شرکت بیمه و کارشناس بیمه و رسیدگی پرونده مربوط می‌شود و شرکت بیمه مسئولیت اصلی را به عهده دارد علاوه بر این حتما فرصت تجدیدنظر هم وجود دارد و ما بررسی مجدد می‌کنیم.
او درباره مجموع میزان خسارت‌ها گفت: این خسارات به حدود ۵۰ میلیارد تومان و بیشتر می‌رسد و علت عدم پرداخت مابقی مبالغ به نظر کارشناس بیمه باز می‌گردد.
رجبی مشهدی یادآور شد: میزان و مبلغ خسارت بیمه همان نرخ مصوبی است که پرداخت می‌کنیم و نسبت به آن به مردم اطلاع رسانی می‌کنیم.
سخنگوی صنعت برق یادآور شد: همواره پیشنهاد کرده‌ایم که مشترکان پر مصرف برق بخشی از نیاز خود را از مولدین خورشیدی تامین و یا بهینه‌سازی مصرف کنند تا با قبض های برق سنگین روبرو نشوند.
رجبی مشهدی در پایان گفتگو علت موفقیت امسال تابستان در عدم خاموشی خانگی و پایداری شبکه برق را مشارکت همه مشترکان و استفاده از نهایت ظرفیت نیروگاه های حرارتی هسته‌ای و برق آبی اعلام کرد و از همکاری صداو سیما ، استانداران و همه دست اندرکاران قدردانی کرد.

  • منبع خبر : شرکت مدیریت شبکه برق ایران