تهران برای سومین سال متوالی با تنش آبی و خشکسالی مواجه شده و برای عبور از این شرایط دشوار لازم است شهروندان دست‌کم ۲۰ درصد از مصارف روزانه خود را کاهش دهند.

 گویای خبر – به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، نمودار‌های مرکز کنترل آب تهران نشان می‌دهد میزان مصرف آب چندان تفاوتی با روزهای گذشته نداشته است و کاهش محسوسی را نشان نمی‌دهد. تهران در مهرماه امسال سهمی از بارش‌ها نداشت، در حالی‌که این میزان در متوسط بلند مدت ۷٫۳ میلی‌متر بوده است.

در هفته پایانی مهرماه مصرف لحظه‌ای آب تهران به ۴۲ هزار لیتر در ثانیه نیز رسید که این رقم برای این روزهای پاییزی چشمگیر است.

پایداری گرما در مهر‌ماه و تداوم مصرف بالای آب در تهران روند کاهش ذخایر مخازن را پی داشته است؛ به گونه‌ای که طی روزهای منتهی به آبان ماه حجم آب مخازن سطح شهر تهران روزانه حدود ۶۰۰ هزار متر مکعب نسبت به شرایط نرمال کسری داشته است؛ این موضوعی است که علاوه بر اقدامات فنی و مهندسی تامین آب نیازمند مشارکت و همیاری جدی پایتخت‌نشینان است.

در آخرین روز مهرماه ذخیره سدهای تامین کننده آب این کلان‌شهر به ۳۵۰ میلیون متر مکعب رسیده و این میزان ذخیره، در صورت تداوم روند مصرف کنونی ممکن است مشکلات و تنگناهایی را برای تامین پایدار آب به وجود آورد.

تهران برای سومین سال متوالی با تنش آبی و خشکسالی مواجه شده و برای عبور از این شرایط دشوار لازم است تا شهروندان با مدیریت مصرف علاوه بر پرهیز از انجام کارهای غیرضروری، دست‌کم ۲۰درصد از مصارف روزانه خود را کاهش دهند.

  • منبع خبر :  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو