شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ریل‌گذاری ۲۴۸ کیلومتر از خطوط راه آهن کشور را در دولت سیزدهم به اتمام رساند.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عملکرد شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ و نقل کشور در حوزه توسعه خطوط ریلی کشور تا دوازدهم تیرماه ۱۴۰۱ از سوی معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی اعلام شد.

بر اساس این گزارش، شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ و نقل کشور در سال ۱۴۰۰، ریل‌گذاری ۲۴۸ کیلومتر از خطوط راه آهن کشور را در شش طرح تکمیل کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به راه آهن میانه – اردبیل به طول ۲۸ کیلومتر اشاره کرد.

همچنین ۳.۴۴ کیلومتر از راه آهن رشت – کاسپین طی این مدت از سوی شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ و نقل کشور ریل‌گذاری شده است.

ریل‌گذاری ۱۹.۷۷ کیلومتر از راه‌آهن بستان آباد – خاوران و حدود ۵۳ کیلومتر از راه‌آهن یزد – اقلید از دیگر اقدامات شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ و نقل کشور در حوزه توسعه خطوط ریلی کشور بوده است.

این شرکت زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی ۸۹ کیلومتر از  ابر پروژه راه‌آهن چابهار – زاهدان را نیز ریل‌گذاری کرده است.

ریل‌گذاری خط ریلی همدان – سنندج به طول ۶۲.۱۳ کیلومتر و همچنین راه‌آهن ملایر – کرمانشاه به طول ۵۵۰ متر نیز توسط شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ و نقل کشور تحقق یافته است.

امضای تفاهم‌نامه ساخت راه‌آهن شلمچه – بصره به طول ۳۴ کیلومتر میان تهران و بغداد از دیگر اقدامات مثبت این شرکت بود که طی سفر وزیر راه و شهرسازی به عراق انجام شد.

شایان ذکر است در حال حاضر ۱۴ هزار و ۲۶۸ کیلومتر مسیر ریلی احداث شده توسط شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ و نقل کشور در دست بهره‌برداری قرار دارد و مطالعه ۶ هزار ۳۱۲ کیلومتر مسیر ریلی جدید و اجرای ۳ هزار و ۲۷۶ کیلومتر راه آهن از سوی این شرکت زیرمجموعه وزارت راه  وشهرسازی در دست اقدام است.

  • منبع خبر :  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی