معاون وزیر ارتباطات گفت: پنج پروژه کلیدی در راستای رسیدن به اهداف شبکه ملی اطلاعات تعریف کردیم که برنامه‌های اقدام و زمانبندی آن را به زودی اعلام می‌کنیم.

به گزارش گویای خبر به نقل از خبرگزاری مهر، محمد خوانساری معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران صبح امروز در نشست خبری به ارائه برنامه‌ها و اقدامات سازمان فناوری اطلاعات پرداخت و در خصوص برنامه‌های این سازمان برای دولت الکترونیک، شبکه ملی اطلاعات، حمایت از بخش خصوصی و خدمات پایه کاربردی توضیح داد.

وی گفت: مطابق با تکالیفی که در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات توسط شورای عالی فضای مجازی مصوب شده است، ۵۳ اقدام برای شبکه ملی اطلاعات باید اجرایی شود که ۳۷ اقدام برعهده وزارت ارتباطات بوده و از این تعداد ۱۶ اقدام در حیطه وظایف سازمان فناوری اطلاعات تعریف شده است.

خوانساری تصریح کرد: ما برای تحقق این اقدامات پنج پروژه کلیدی تعریف کردیم که طبق تفاهم نامه‌ای که با معاونت برنامه ریزی وزارت ارتباطات داشتیم، این پروژه‌ها را ارائه داده‌ایم.

وی ادامه داد: تلاشمان این است که با داشتن زمانبندی مشخصی، این پروژه‌های کلیدی را عملیاتی کنیم و منتظر اعلام معاونت برنامه ریزی وزارت ارتباطات برای تأیید این پروژه‌ها هستیم.

معاون وزیر ارتباطات افزود: ممکن است حتی این پروژه‌ها نیازمند مصوبات تکمیلی از سوی شورای عالی فضای مجازی باشند. در نهایت نیز پس از تأیید این مراجع، زمانبندی و برنامه اقدام را به زودی اعلام خواهیم کرد.

راه اندازی اپراتور خدمات شبکه ملی اطلاعات

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با تأکید بر اینکه دولت سیزدهم اهداف کلان شبکه ملی اطلاعات را با برنامه منسجم و مشارکت همه ذی‌نفعان دنبال می‌کند، تأکید کرد: خدمات شبکه ملی اطلاعات با مشارکت فعالان بخش خصوصی ارائه خواهد شد و ما بستر توسعه خدمات این شبکه را فراهم می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه در این راستا راه‌اندازی اپراتور خدمات که در شبکه ملی اطلاعات بتواند خدمات مورد نظر را ارائه دهد، در دستور کار قرار دارد، گفت: موضوع دولت الکترونیک نیز از دیگر برنامه‌های مد نظر برای شبکه ملی اطلاعات است که در این راستا درگاه ملی خدمات را راه‌اندازی می‌کنیم تا با منسجم کردن خدمات دولت الکترونیک، مردم با یکبار ورود به این درگاه، بتوانند از تمامی خدمات دولت بهره‌مند شوند.

معاون وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه باید برای ارائه خدمات دولت الکترونیک یک پنجره واحد مشخص داشته باشیم تا از مردم از مراجعه به دستگاه‌های مختلف بی‌نیاز شوند، گفت: به زودی مرکز تماس خدمات دولت الکترونیک را راه‌اندازی می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۴۰ درصد خدمات اولویت‌دار ۱۶۸ دستگاه الکترونیکی شده است، ادامه داد: در راستای ارائه خدمات مورد نیاز دستگاه‌ها در مراکز داده‌ها نیز پروژه «ابر» دولت الکترونیک را در برنامه داریم. به این ترتیب اجرای اینکه دستگاه‌ها هر کدام دارای مراکز داده با ظرفیت کم و خارج از چارچوب استاندارد باشند، تمامی خدمات به صورت یک ابر یکپارچه در یک مراکز داده ارائه می‌شود.

آخرین رتبه ایران در دولت الکترونیک

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه وضعیت ایران طبق شاخص‌های بین‌المللی توسعه دولت الکترونیک (EGDI) چندان مناسب نیست، گفت: مطابق با آخرین رتبه‌بندی‌ها که مربوط به دو سال گذشته می‌شود، رتبه ایران از میان ۱۹۳ کشور، ۸۹ بوده و آسیب‌شناسی ما نشان می‌دهد از میان ۶۰۰۰ خدمت پرکاربرد مورد نیاز مردم تنها پنج درصد الکترونیکی شده است.

وی گفت: ما باید کمک کنیم تا در یک پنجره واحد بتوانیم خدمات پرکاربرد مورد نیاز مردم را ارائه کنیم.

خوانساری ادامه داد: همچنین مطابق با بند «ث» ماده ۶۷ برنامه ششم توسعه، ما موظف هستیم که گذرگاه یکپارچه برای خدمات‌رسانی دولت به دولت فراهم کنیم و در نهایت استفاده‌کننده نهایی این خدمات باز هم مردم هستند. این درگاه هم‌اکنون آماده است و در ۱۰ ماهه امسال ۲۹۰ میلیون تراکنش از گذرگاه یکپارچه واحد خدمات دولت الکترونیک تبادل شده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در خصوص خدمات تراکنشی که بخش خصوصی در ارائه خدمات در بستر شبکه ملی اطلاعات ارائه می‌دهد، گفت: ۲۵ میلیون تراکنش از جانب دولت به کسب و کارها ارائه می‌شود که نسبت به سال گذشته یک و نیم برابر شده است.

خوانساری با اشاره به نقش سازمان فناوری اطلاعات در تنظیم‌گری حوزه فناوری اطلاعات کشور گفت: با توجه به این مأموریت، ایجاد و تقویت نظام تنظیم‌گری فناوری اطلاعات را به معاونت سیاستگذاری این سازمان واگذار کرده‌ایم و این معاونت وظیفه دارد در حوزه بسترسازی حکمرانی داده در فناوری‌های نوظهور، موضوعات مرتبط با حریم خصوصی، مدل‌های نوین رقابتی در جهت تکمیل خدمات شبکه ملی اطلاعات و تنظیم‌گری فضای رقابتی برای کسب و کارها، توانمندی و توسعه کسب و کار با هدف تحقق سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال در GDP اقدام کند.

تخصیص ۱,۸۰۰ میلیارد تومان به زیست‌بوم نوآفرینی کشور

وی با اشاره به خدمات زیست‌بوم نوآفرینی کشور گفت: مطابق تبصره بودجه ۱۴۰۰، حمایت از بخش خصوصی برای توسعه اشتغال در این حوزه به سازمان فناوری اطلاعات واگذار شده و ما در ۶ گروه برنامه حمایتی در نظر گرفته‌ایم.

خوانساری اظهار داشت: برنامه حمایتی ما از محل صرفه‌جویی یارانه‌ها ۸۵۰ میلیارد تومان بوده که با توجه به سایر موارد اعتباری مد نظر، این رقم را به ۱,۸۰۰ میلیارد تومان رسانده‌ایم و قرار است در ۶ گروه از این زیست‌بوم حمایت کنیم که شامل مواردی همچون حمایت از توسعه اشتغال، پلتفرم‌ها، حمایت از توسعه بسترهای آنلاین، تسهیلات سرمایه در گردش و حمایت از طرح‌های ویژه ملی می‌شود. این حمایت در راستای توسعه اشتغال برای عموم کسب و کارها در نظر گرفته شده است.

وی همچنین با اشاره به بند «ب» تبصره ۱۸ بودجه که مربوط به تسهیلات وجوه اداره شده می‌شود نیز گفت: این تسهیلات نیز مطابق با ضوابط و مقررات در ۶ گروه از جمله پشتیبانی از بازی‌های موبایلی، اپلیکیشن‌ها، شتاب‌دهنده‌ها، اقتصاد دیجیتال و حمایت از پیام‌رسان‌ها تخصیص داده می‌شود.

تأکید وزیر ارتباطات بر ورود استارت آپی به بورس

خوانساری در پاسخ به این سوال که سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص ملی چگونه محقق می‌شود، گفت: برنامه نوآفرین با هدف حمایت از کسب و کارهای نو در حال گسترش است و در حوزه توان آفرینی این کسب و کارها نیز خدمات حمایتی و تسهیلاتی را دنبال می‌کنیم. در همین حال در حوزه ورود شرکت‌های استارت آپی به بورس نیز شخص وزیر ارتباطات تاکید ویژه ای دارند و تمامی این اقدامات در جهت تحقق اهداف اقتصاد دیجیتال است.

وی در مورد برخی موانع صنفی بر سر راه فعالیت کسب و کارهای استارت آپی اظهار داشت: ما در جلسه‌ای در شورای عالی نظارت بر اصناف پیشنهاد دادیم که وزارت ارتباطات یک نقطه رجیستری برای شروع فعالیت کسب و کارهای اینترنتی باشد تا تنظیم گری لازم برای این کسب و کارها شکل بگیرد و دیگر شاهد مشکلات و موانع صنفی آنها نباشیم. ما به دنبال فیلتر کردن کسب و کارها نیستیم و تصمیم ما توسعه این کسب و کارها است.

تدوین برنامه اجرایی برای توسعه خدمات پایه کاربردی

معاون وزیر ارتباطات در مورد موضع این وزارتخانه در خصوص خدمات پایه کاربردی گفت: تکالیفی که در شورای عالی فضای مجازی به ما محول شده را باید انجام دهیم و شیوه انجام این تکالیف را بر مبنای توسعه اکوسیستم، دنبال می‌کنیم و اگر برای توسعه خدمات پایه کاربردی در کشور موانع و مشکلاتی وجود دارد، آن را برطرف خواهیم کرد.

وی گفت: تدبیر شورا در خصوص خدمات پایه کاربردی مکفی است و ما باید نحوه اجرای این تکالیف را تنظیم کنیم. ما معتقدیم که برخی سکوها از نظر فنی به خوبی شکل گرفته اند و در حال سرویس دهی هستند و برای برخی مشکلات، نیز کمیته‌های تخصصی شکل داده ایم. در این زمینه برنامه جدی تهیه شده تا مشکلات خدمات پایه کاربردی حل شود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه در خصوص خدمات پایه کاربردی، از ظرفیت‌های اپراتور خدمات شبکه ملی اطلاعات استفاده خواهیم کرد، افزود: این خدمات به شکل مناسبی باید در کشور توسعه یابند و پیام رسان ها نیز می‌توانند در همین بستر، خدماتشان را ارائه دهند. به طور کل ما معتقدیم که تمام خدمات پایه و فراگیر شبکه ملی اطلاعات باید در مفهوم یک «بندر امن» استقرار یابد.

خوانساری گفت: ایجاد سازمان توسعه‌ای را مطابق با اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات به صورت جدی دنبال می‌کنیم. اصول و چارچوب حرکتی مأموریت‌های این سازمان مطابق با مصوبات شورای عالی فضای مجازی و قوانین بالادستی است و براساس وعده‌های وزیر ارتباطات به مجلس نیز، تقسیم کار برای اجرای مأموریت‌ها صورت گرفته است.

وی ارزیابی نرم افزارهای بومی را از دیگر وظایف این سازمان عنوان کرد و گفت: روال صدور گواهی فنی نرم افزارها را دنبال می‌کنیم و به زودی شرایط ارائه این سرویس را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

  • منبع خبر : مهر