طرح ملی توان خرید با هدف حمایت از کالای ایرانی و با عنوان جهاد کالا بعد از ظهر روز چهارشنبه با حضور مسئولین وزارت صمت، اتاق اصناف ایران و اتاق اصناف تهران به صورت رسمی افتتاح شد.
به گزارش گویای خبر، رئیس شورای جهاد کالا در همین رابطه با اشاره به اهداف طرح جهاد کالا گفت: هدف ما از اجرای این طرح، تسهیل در فرایند خرید لوازم خانگی ایرانی با قیمت مناسب و شرایط اقساط مناسب بود که به لطف خدا امروز این مهم محقق شد.

دکتر مهدی کریمی افزود: در این طرح، حذف واسطه‌ها و واریز مستقیم منابع مالی به حساب تولیدکننده لوازم خانگی ایرانی اولویت مجموعه جهاد کالا بوده تا به این واسطه، مصرف‌کننده نهایی با کمترین هزینه بتواند کالای مورد نیاز خود را تهیه کند.

وی ادامه داد: در این طرح دولت محترم به ویژه وزارت صمت و همچنین بانک‌ها همراهی لازم را داشته‌اند و به زودی در تمامی ۳۲ استان کشور، این طرح اجرایی خواهد شد.

کریمی افزود: طرح جهاد کالا در ابتدای راه است و تا این لحظه حدود ۵۰ هزار میلیارد از طریق بانک های مختلف تامین منابع شده است. به همت مجموعه جهاد کالا قصد داریم در سال ۱۴۰۲ میزان منابع را به صد هزار میلیارد تومان برسانیم.

وی در پایان گفت: از دیگر برنامه‌های مجموعه جهاد کالا، طرح ضمانت کالای ایرانی است که طی ماه‌های آینده اجرایی خواهد شد. باید مصرف کننده کالای ایرانی با خیال آسوده کالا تولید داخل را خریداری کند، بر همین اساس طرح ضمانت کالای ایرانی را در دستور کار خود قرار دارد.