مدیر پروژه مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: ارز مسافرتی پس از تایید مدارک، بعد از گیت فرودگاه علاوه بر باجه‌های بانک ملی، از طریق خودپردازهایی که برای اولین بار توسط این بانک تجهیز شده‌اند به متقاضیان پرداخت خواهد شد.


به گزارش گویای خبر به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، امیر هامونی، در مراسم رونمایی از مرکز مبادله ارز و طلای ایران ضمن ارایه گزارشی از روند راه‌اندازی این مرکز به تشریح جزییات فعالیت مرکز مبادله ارز و طلای ایران پرداخت.

وی گفت: تالار ارز خدماتی و تالار حواله از امروز فعالیت خود را آغاز می‌کنند و همچنین تابلوی معاملات مسکوکات طلا نیز از هفته آینده در بازار مبادله ارز و طلای ایران راه‌اندازی خواهد شد.

وی با بیان این که تالار معاملات سواپ ارزی و سایر ابزارها نیز در آینده در این بازار شروع به فعالیت خواهند کرد افزود: بیش از ۶۰ مورد نیاز ارز خدماتی اعم از مسافرتی، دانشجویی، درمانی، ماموریت، حق‌الوکاله، چاپ مقالات، شرکت در نمایشگاه‌ها، فدراسیون‌های ورزشی، شرکت‌های دانش بنیان و … شناسایی شده است که در تالار ارز خدماتی تامین خواهند شد.

هامونی خاطرنشان کرد: متقاضیان در این خصوص بایستی با مراجعه به بانک‌ها و صرافی‌های عامل نسبت به ثبت درخواست و ارایه مدارک اقدام نموده و ارز مورد نیاز متقاضیان پس از بررسی و تایید مدارک توسط نمایندگان دستگاه‌های ذیربط  مستقر در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، از طریق شعب بانکی و صرافی‌ها به آن‌ها ارایه خواهد شد.

هامونی در خصوص تالار حواله نیز گفت: در این بازار صادرکنندگان عمده اعم از فولادی‌ها، پتروشیمی‌ها و … نسبت به عرضه ارز اقدام می‌کنند و واردکنندگان می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از این تالار تهیه نمایند.

وی افزود: مکانیزم کشف قیمت در این تالار بر اساس عرضه و تقاضا بوده و میانگین نرخ در این بازار به صورت روزانه به صورت رسمی اعلام خواهد شد.

  • منبع خبر : بانک مرکزی