معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام این که آیین‌نامه حقوق مسافر در آینده‌ای نزدیک اصلاح و ابلاغ می‌شود گفت: افزایش قیمت بلیت با توجه به رشد قیمت دستمزد و مولفه‌های دیگر نیازمند مصوبه شورای عالی است که پس از بحث و بررسی ابلاغ خواهد شد.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، «محمد محمدی بخش» دوشنبه شب در گفت وگوی تلویزیونی تهران ۲۰ درباره اهم اقدامات سازمان هواپیمایی در یکسال اخیر بیان کرد:‌ بعد از تشکیل دولت سیزدهم، حکمی از سوی رییس جمهوری درباره انتظارات از بخش هوایی ابلاغ شد. در این حکم رئیس جمهور هیأت دولت بندهایی را ابلاغ کردند موضوعات که به عنوان ابر چالش مواجه بودیم احصا شد و برای برون رفت از این مشکلات برنامه و تدارک ویژه ای دیده شد.

وی افزود: اولین رویکرد این بود که اعتماد عمومی را به صنعت هوایی برگردانیم. به دلیل شرایط کرونا مردم کمتر از هواپیما استفاده می‌کردند، به لطف خدا واکسن توسط بخش هوایی بسیار سریع با دستور رئیس جمهور وارد شد . این یک اقدام اولیه در بخش هوایی بود. بعد از آن شروع مسافرت های هوایی بود و ساماندهی ناوگان هوایی بود که بعد از دوسال کرونایی با انجام واکسیناسیون مسافرت‌های هوایی بیشتر شد.

محمدی بخش بازگرداندن ناوگان زمین‌گیر به صنعت هوایی را از دستاوردهای دولت اعلام‌ کرد و گفت:  قریب به ۲ میلیون مسافر را در سال نوروز امسال در پروازهای داخلی و خارجی جابجا کردیم.

معاون وزیر راه با بیان این که کلمه «تحریم» در بخش هوایی کلمه سبکی است، گفت: در وضع کنونی یک جنگ تمام عیار علیه صنعت هوایی شکل گرفته است.

و ی افزود همه مولفه‌هایی که متصور بودند برای این که این بخش فعال نباشد یا زمین بخورد و یا به فعالیتش ادامه ندهد ، همه مولف‌های مورد نظر را قرار دادند و کاری نبود که در بخش هوایی انجام ندهند به لطف خدا و برکت خون شهدا و تدابیری که اندیشیده شد با موضوع نهضت تعمیر قطعات و با ارتقای جایگاه سطح سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان یک سازمان حاکمیتی از سوی ایکایو که شرایط را برای تعمیرات ارتقا داد را به عنوان دستاورد داریم.

معاون وزیر خاطر نشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان به این حوزه وارد شدند و  تولید محصولات و دفاتر طراحی و ساخت شد به گونه‌ای که ما امروز با افتخار اعلام می‌کنیم که هیچ هواپیما و موتوری برای تعمیر به خارج از کشور نمی‌رود و حتی میزبان کشورهای صاحب تکنولوژی دنیا  برای تعمیر قطعات هواپیما هستیم.

 وی تاکید کرد: با همه محدودیت‌هایی که داشتیم خوب یاد گرفتیم روی پای خود بایستیم و در این جنگ تمام عیار مبارزه کنیم.

محمدی بخش درباره موضوع توانایی ایران در ساخت هواپیما افزود: با ابلاغ رییس جمهوری چند برنامه داریم برای موضوعات جدید، یکی نهضت تعمیر قطعات است. امروز از ۳۳۵  فروند هواپیمایی که داشتیم  امروز با نهضت تعمیر قطعات ۱۷۵ فروند به چرخه بازگشته است که رقم قابل توجهی است  و در تلاش هستیم تا بخش دیگری را هم به چرخه برگردانیم نکته دوم اینکه بتوانیم هواپیمای دست دوم خریداری کنیم، این روش را سال‌هاست ادامه می‌دهیم. اما مسیری که راهگشاست موضوع ساخت هواپیمای بومی است.

ساخت هواپیمای بومی تا سه سال آینده

 وی در ادامه تصریح کرد: امروز در حوزه‌های مختلف هوافضا سرآمد و در لبه تکنولوژی هستیم. استفاده از ظرفیت  و زیر ساخت‌هایی که در جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است با هماهنگی‌های متمرکزی که ایجاد شد و کنسرسیومی که با محوریت وزارت دفاع و وزارت راه و شهرسازی  و وزارت صنعت و معدن تشکیل شده  و در حال سیاست‌گذاری است و قاطع می‌گوییم ساخت هواپیما امکان‌پذیر است و قابل دسترسی است و به زودی جوانان ایرانی خبرهای خوبی  برای مردم خواهند داشت دارند.

وی گفت:  اشکالاتی در نحوه اجرا وجود داشت که آسیب‌شناسی و بازنگری انجام شد، شرکت دانش‌بنیان را به این مجموعه اضافه شدند و استانداردهای بخش غیر نظامی را هم در کنار این موضوع قرار دادیم و با یک سرعت خوبی در مجموعه وزارت دفاع این کار را انجام می‌دهیم.

معاون وزیر ابراز امیدواری کرد اولین محصول را در کمتر از ۳۶ ماه آینده به مردم ارائه خواهیم کرد.

محمدی‌بخش گفت: اگر در دنیا صاحب تکنولوژی شویم قطعا همه تحریم‌ها به خودی خود برداشته می‌شود.

 قیمت پرواز تهران -نجف ،تهران- بغداد شش میلیون تومان

 معاون وزیر راه گفت: قیمت پرواز تهران -نجف، تهران- بغداد، رفت و برگشت شش میلیون تومان است. نگران قیمت پروازها نباشید.

به گفته محمدی‌بخش، اکنون ۱۵۰ پرواز هفتگی به عتبات داریم. البته تخلفات هم وجود دارد و با آن برخورد کردیم که بیشتر چارترکننده و آژانس بودند.

وی همچنین گفت: قیمت بلیت پروازهای هوایی به دلار متوقف شد و اتباع خارجی با نرخ مصوب داخلی پرواز می‌کنند.

محمدی‌بخش درباره گلایه مردم از فروش چارتری افزود: فروش چارتری مدلی از اقتصاد هوانوردی است اما نباید این موضوع به همه صنعت سرایت پیدا کند، درباره کنترل آن برنامه‌ریزی می‌کنیم.

آیین‌نامه حقوق مسافر اصلاح و ابلاغ می شود

وی با بیان این که آیین‌نامه حقوق مسافردر آینده‌ای نزدیک اصلاح و ابلاغ می‌شود و گفت: افزایش قیمت بلیت با توجه به رشد قیمت دستمزد و مولفه‌های دیگر نیازمند مصوبه شورای عالی است که پس از بحث و بررسی ابلاغ خواهد شد

معاون وزیر راه از احتمال افزایش قیمت بلیت هواپیما به دلیل نرخ رشد دستمزد خبر داد و گفت: از افزایش تاخیر و نقص فنی در پروازها عذرخواهی می‌کنیم. در بخش پاسخ‌دهی تاخیرها ضعیف عمل شده، باید موضوع را صادقانه با مسافر در میان بگذاریم. مدیران فرودگاهی موظفند علت تاخیر را اعلام و مردم نیز به گفته کارشناسان اعتماد کنند.

به گفته محمدی‌بخش، اکثر تاخیرها به ایمنی و شرایط آب و هوایی و محیطی ارتباط دارد.

وی افزود: در صورت بروز تاخیرات پی در پی در برنامه‌ریزی تجدید نظر و برنامه‌های کنونی شرکت‌ها را با کاهش پروازها مدیریت می‌کنیم و پروازهای خارجی شرکت‌های پر تاخیر را کاملا از برمی‌داریم.

محمدی‌بخش گفت: برای ارتقای سطح خدمات مراکز آموزشی ارتقا یافته در حوزه شبیه ساز، خلبانان ۶ ماه یکبار آموزش می‌بینند، کادر پرواز و نفرات فنی مهندسی در عالی‌ترین سطح هستند و ایکایو به راحتی به ایران گواهینامه داده است.

به گفته رییس سازمان هواپیمایی، با دیپلماسی فعال در حوزه  هوایی به کشورهای منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای پروازها شروع شده است، پروازهای اروپا، آسیای میانه، جنوب شرق و آمریکای لاتین به صورت مستمر پرواز داریم و در پروازهای عبوری و بین المللی رکورد زده و نسبت به سال گذشته یک میلیون و صد هزار نفر تعداد مسافر هوایی در ماه افزایش یافته است.

محمدی‌بخش ضمن قدردانی از عوامل و دست اندکاران عملیات حج گفت: با توجه به محدودیت های عربستان و با یک ایرلاین و زمان بندی‌های خاص حج ، حجاج رضایت ۹۸ درصدی را داشتند.

با بازنگری جدی در حوزه قرارداد وارد مذاکره خواهیم شد

معاون وزیر راه درباره وضعیت هواپیماهای برجامی افزود: از مجموع ۹ فروند «ای تی ار» اکنون فقط دو فروند سرخط است که به دلیل عدم تعهد کشورهای اروپایی مشکلات زیادی برای ما ایجاد کردند و در وضعیت خوبی نیستند.علی‌رغم همه موضوعات و بدعهدی ما اعلام کردیم که با بازنگری جدی در حوزه قرارداد وارد مذاکره خواهیم شد.

وی افزود: به گفته کارشناسان خرید مناسبی درهواپیماهای «ای تی ار» اتفاق نیفتاد اما ایرباس‌ها هواپیماهای مناسب بودند که الان پرواز می‌کنند.

  • منبع خبر :  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی