نخستین مرکز نوآوری و دانش بنیان راه و شهرسازی و مسکن کشور در شیراز افتتاح شد.

 

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، این مراسم با حضور استاندار فارس، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، مدیر کل راه و شهرسازی فارس و دیگر مقامات کشوری و استانی برگزار شد.

محمد مهدی حیدری رئیس مرکز راه و مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در آئین افتتاح نخستین مرکز نوآوری و دانش بنیان راه و شهرسازی و مسکن کشور گفت: حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و تقویت توان و ظرفیت آن‌ها ضروری است و ما در وزارت راه و شهرسازی به دنبال این هستیم که ‌مسائل را به شکل فناورانه و با استفاده از فناوری‌های نوین حل و فصل و عملیاتی کنیم و برای موفقیت در این مسیر باید شرکت‌های دانش‌بنیان را تقویت کرده و مورد حمایت قرار دهیم.

وی ادامه داد: باید با احصاء نیازهای فناورانه و ارسال به خانه‌ها و مراکز خلاق، از دستاوردهای آن‌ها استفاده کنیم.

حیدری اظهار کرد: امیدواریم خط ارتباط بین خانه‌های خلاق و وزارت راه و شهرسازی به شکل گسترده تر برقرار شود و چرا که در بحث ساخت مسکن به فناوری‌های نوین برای افزایش سرعت ساخت، افزایش کیفیت و کاهش هزینه‌ها نیاز داریم.

محمد رضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: ضرورت دارد که کیفیت ساخت و ساز را در کشور ارتقا دهیم که در این زمینه شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند کمک موثری داشته باشند.

رضایی کوچی افزود: امروز در کشور و بر اساس مصوبه مجلس، قرار است که سالانه یک میلیون مسکن توسط دولت ساخته شود که برای این که ساختمان‌هایی مقاوم و ما کیفیت ساخته شود می‌توان از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان استفاده کرد.

وی ادامه داد: هم اینک افزون بر ۲۰ میلیون نفر از شهروندان کشورمان در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند و حتی ساختمان‌هایی که ساخته می‌شود در یک زمان کوتاه به بافت فرسوده تبدیل می‌شود که این بدان معناست که در زمینه استفاده از مصالح ساختمانی خوب و باکیفیت غافل هستیم.

رضایی کوچی اظهار داشت: از آنجا که ممکن است هر لحظه در یکی از شهرهای کشورمان شاهد وقوع زلزله باشیم نیاز است که به بحث کیفی‌سازی توجه بیشتری شود.

نماینده مردم شهرستان‌های جهرم و خفر در مجلس شورای اسلامی، در خصوص اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان کشور از سوی مجلس هم گفت: در این زمینه هم در بحث کیفیت ساخت و سازها و هم نظارتی که برای نظام مهندسی تعریف کرده‌ایم و پاسخ‌گویی که مهندسان ما باید در قبال ساختمان‌هایی که می‌سازند داشته باشند تاکید شده است.

وی، ابراز امیدواری کرد که با بهره‌گیری از ظرفیت و توان شرکت‌های دانش بنیان و همچنین استفاده از مصالح ساختمانی مقاوم و مطلوب بتوانیم ساختمان‌هایی تولید کنیم که مردم ما با آرامش و آسودگی خیال در آن ساکن شده و زندگی کنند.

کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت ساخت و ساز با توجه به اصول علمی

محمود رضا طالبان مدیر کل راه و شهرسازی فارس نیز در آیین افتتاح نخستین مرکز نوآوری و دانش بنیان راه و شهرسازی و مسکن کشور در شیراز گفت: توجه به مباحث علمی علاوه بر کاهش هزینه‌ها، منجر به افزایش کیفیت ساخت و ساز نیز خواهد شد.

وی افزود: فاصله بین دانش و اجرا، همواره یکی از مشکلات اساسی در کشور بوده و لذا طی نشست‌های متعددی با بسیج مهندسی استان، موضوع استفاده از ظرفیت‌های دانش‌بنیان در دستور کار قرار گرفت.

طالبان با اشاره به پیشتازی فارس در راه‌اندازی نخستین مرکز نوآوری راه، ساختمان و شهرسازی کشور ادامه داد: امروز در زمینه‌های راه و مسکن به شدت نیازمند توجه به مباحث علمی و دانش بنیان و نوآورانه با هدف کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت هستیم.

مدیر کل راه و شهرسازی فارس، با بیان این که هم در بحث صنعت ساختمان و هم راه‌سازی به تغییر نگاه و تغییر نگرش نیاز داریم گفت: باید دانش را بیشتر در خدمت این ۲ صنعت بیاوریم چرا که ما نه به لحاظ دانش و نه به لحاظ نیروی جوان هیچ کمبودی نسبت به دنیا نداریم و فقط نیاز است که به این مقوله توجه داشته باشیم.

طالبان اظهار کرد: اداره کل راه و شهرسازی فارس در کنار بسیج مهندسی، علاوه بر حمایت مادی، حمایت معنوی از اقدامات خلاقانه، نوآورانه و دانش بنیان را نیز در دستور کار دارد و با جدیت دنبال می‌شود.

وی گفت: البته راه‌اندازی مرکز نوآوری راه، ساختمان و شهرسازی در شیراز به معنای پایان کار نیست و این کار آغاز ریل‌گذاری و زمینه‌سازی در استفاده مناسب و بیشتر از ظرفیت‌های علمی برای ارتقاء کیفی و کاهش هزینه‌ها در بخش اجرایی است.

مدیر کل راه و شهرسازی فارس افزود: همچنین ایجاد این مرکز منجر به تامین نیازهای کشور در زمینه مصالح ساختمانی با کیفیت و ارزان قیمت با استفاده از دانش‌های نوآورانه و فناورانه نسل جوان خواهد شد و در عرصه‌ای گسترده از دستاوردهای چنین مراکزی استفاده می‌شود.

طالبان ادامه داد: این آمادگی را داریم که اگر شرکت‌های دانش بنیان دیگری هم بخواهند در این زمینه فعالیت کنند آن‌ها را مورد حمایت قرار دهیم.

ضرورت بکارگیری ابتکار و نوآوری در برطرف کردن مشکلات

محمد هادی ایمانیه استاندار فارس در آیین افتتاح این مرکز گفت: امروزه در حل مشکلات کمتر از قدرت تفکر، خلاقیت، ابتکار و نوآوری استفاده می‌کنیم.

ایمانیه افزود: آیا برای حل مشکل ترافیک شهر باید به ساخت پل، تقاطع، خیابان یا در مجموع از سخت افزار استفاده کنیم یا این که بهتر است قدرت تفکر و خلاقیت را برای حل مشکلات ترافیکی به کار گیریم؟

وی ادامه داد: در برخی نقاط شهر شاهد هستیم که با صرف میلیاردها تومان پل و تقاطع برای رفع ترافیک ساخته شده اما چون فکری به حال خودروهای تک سرنشین یا فرهنگ راهنمایی و رانندگی و توقف‌هایی که منجر به راهبندان می‌شود نکرده ایم ترافیک همچنان به قوت خود باقی است.

استاندار فارس اظهار داشت: یا در بحث مصرف انرژی نیز و راه‌های کاهش مصرف آن‌ها نیز به جای فکر کردن و یافتن راهکار، به دنبال ساخت سد و نیروگاه و پالایشگاه هستیم و آخرین گزینه را برای مدیریت مصرف انرژی انتخاب می کنیم.

ایمانیه افزود: امیدواریم این مرکز و خانه خلاق و امثال آن به موضع فکر کردن و خلاقیت و رفع مشکلات وارد شود و به الگویی تبدیل شود که با فکر مشکلات ساخت و ساز، ترافیک و مصرف انرژی را حل کنیم.

  • منبع خبر : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی