نمایشگاه دستاوردهای طرح توانمندسازی محلات ۲۰۲۰ با حضور معاون اول رییس‌جمهور، وزیر راه و شهرسازی و وزرای جهاد کشاورزی و آموزش و پرورش در نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب برگزار شد.

 گویای خبر – به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نمایشگاه دستاوردهای طرح توانمندسازی ۲۰۲۰ محله در نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب امروز دوشنبه هشتم اسفند ماه گشایش و ضمن سخنرانی معاون اول رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی، مسئولان مربوطه در نهادهای عمومی و انقلابی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام، کمیته امداد، بهزیستی، جمعیت هلال احمر و سایر دستگاه‌ها، اقدامات خود را در حوزه بازآفرینی شهری تشریح کردند.

معاون اول رئیس جمهور پیش از این مراسم با همراهی وزرای حاضر و سایر مسئولان مربوطه از نمایشگاه دستاوردهای طرح توانمند سازی ۲۰۲۰ محله شامل غرفه‌های سلامت، بهداشت درمان، عمران و مسکن، سامانه‌های تخصصی اشتغال و کارآفرینی، خدمات آموزشی، دبیرخانه طرح توانمندسازی و تحول اجتماع محور ۲۰۲۰ محله، خدمات ورزشی، اجتماعی و فرهنگی بازدید کرد.

از موارد حاضر شده در نمایشگاه طرح پویش جهاد علمی با همکاری دبیرستان البرز، آموزش کسب و کار با همکاری دانشگاه شریف، سامانه‌های تخصصی اشتغال و توانمندسازی نیازمندان شغل در محلات کم برخوردار، سامانه‌های بازآفرینی شهری و سند دار کردن متقاضیان، ارائه خدمات آموزشی حضوری و آنلاین به کودکان و نوجوانان بویژه بازماندگان از تحصیل، بهسازی و نوسازی مدارس، خدمات رایگان درمانی در دوران بارداری به مادران و اساسنامه تعاونی‌های مسکن محلات کم‌برخوردار بود.

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که شکل‌گیری هسته‌های پیشرفت در محلات کم‌برخوردار در بدنه دولت و نهادهای انقلابی آغاز و به صورت جدی در دولت سیزدهم پی‌گیری شده است، گفت: مشکلات موجود در سکونتگاه‌های غیرمجاز و بافت‌های فرسوده در ارائه خدمات شهری به این بخش از کشور در وزارت راه و شهرسازی پی‌گیری می‌شود که در این راستا سامانه‌ای در سازمان بازآفرینی شهری برای سنددار کردن منازل متقاضیان در بافت های فرسوده هدف‌گذاری شده است.

سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم گفت: طرح ۴۰۴۰ در وزارت جهاد کشاورزی در ادامه و راستای طرح ۲۰۲۰ محله برای صیانت از حوزه تولید و کمک به اقتصاد روستا راه‌اندازی شده است.

علی آقامحمدی رییس ستاد توانمندسازی محلات کم‌برخوردار نیز با اعلام این که متقاضیان تا آخر اسفند برای دریافت سند منازل خود در سامانه بازآفرینی شهری مهلت ثبت نام دارند، ادامه داد: دانش آموزان مقطع دهم تا دوازدهم می‌توانند با مراجعه به مراکز اعلام شده در کلاس‌های آموزشی کنکور که با حضور ۳۰۰ استاد برجسته کشور برگزار شده است، شرکت کنند.

وی ایجاد سامانه شریف و برگزاری دوره‌های پنج ماهه آموزش کسب و کار را از دیگر اقدامات این ستاد برشمرد و گفت: با ایجاد سامانه‌ای در وزارت کار و شناسایی ۲۰۰ هزار فرصت شغلی با کمک وزارت صمت این آمادگی وجود دارد تا افراد فاقد شغل در محلات کم برخوردار و ثبت نام در سامانه نیازهای شغلی خود را فراهم کنند.

  • منبع خبر : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی