کارشناس سازمان هواشناسی کشور از کاهش محسوس دما در اغلب مناطق و بارش برف در ارتفاعات شمال غربی کشور خبر داد.

 

گویای خبر – به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، امین حسین نقشینه، کارشناس سازمان هواشناسی، با بیان این که از بعد از ظهر امروز، جمعه، ۲۹ مهرماه در مناطقی از آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، گیلان، مازندران و گلستان بارش باران گاهی رعد و برق و وزش باد شدید آغاز خواهد شد، گفت: از فردا شدت بارش ها افزایش می‌یابد و علاوه بر مناطق مذکور، بخش‌هایی از خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان را نیز شامل می‌شود.

وی با تاکید بر این که از روز یکشنبه در این مناطق فعالیت سامانه شدت کمتری خواهد داشت، عنوان کرد: دوشنبه در سواحل غربی دریای خزر، برخی مناطق از شمال غرب، بخش‌هایی از تهران، البرز، قزوین و شمال استان مرکزی بارش پراکنده رخ می‌دهد.

کارشناس سازمان هواشناسی برای روز سه‌شنبه در استان‌های ساحلی دریای خزر، بخش‌هایی از خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، شرق استان اردبیل و ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز، تهران، زنجان و سمنان بارش باران گاهی رعد و برق و وزش باد را پیش‌بینی کرد.

نقشینه از بارش برف در ارتفاعات شمال غربی کشور طی این مدت خبر داد و گفت: طی سه روز آینده در شمال شرق و بخش‌هایی از شمال غرب و غرب و فردا و پس فردا در استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز در برخی ساعات وزش باد شدید می‌شود که می‌تواند گرد و خاک را به همراه داشته باشد.

وی افزود: از ظهر امروز تا روز یکشنبه با توجه به جریانات شمالی روی دریای خزر دمای هوا در این مناطق ۸ تا ۱۵ درجه کاسته و دریای خزر نیز مواج و متلاطم می‌شود. لذا در این باره برای ارتفاع طول موج ۱.۵ تا ۲.۵ متر هشدار دریایی صادر و تردد شناورهای سبک و تفریحی منع شده است.

کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه دمای هوا امروز و فردا در شمال غرب و فردا و پس فردا در شمال شرق پنج تا هشت درجه کاسته می‌شود، اعلام کرد: تهران نیز امروز غبارآلود خواهد بود و فردا بعد از ظهر وزش باد در تهران شدید می‌شود.

نقشینه از احتمال وقوع گرد و خاک در جنوب و جنوب غرب کشور خبر داد و اظهار کرد: همچنین فردا احتمال رگبار باران در تهران به ویژه برای مناطق شمالی وجود دارد.

کارشناس سازمان هواشناسی برای فردا شب و روز یکشنبه در برخی از ساعات بارش پراکنده را برای تهران پیش‌بینی کرد و گفت: بیشینه دمای امروز ۲۷ و فردا ۲۶ درجه خواهد بود، همچنین کمینه دما به ۱۷ درجه می‌رسد.

  • منبع خبر : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی